Захист Розенблата стверджує, що отримав документ проти агента "Катерини"
Адвокат Борислава Розенблата Олексій Шевчук стверджує, що отримав докази, які можуть стати підставою для кримінальної відповідальності агента "Катерини", в НАБУ заявляють, що дії агента законні.
Так Шевчук передав "Українській правді" відповідь компанії "Фуджайра" про те, що ніколи вони не стикалися з Катериною Сивоконь – ім'я під яким Розенблату представлялася агент НАБУ.
У листі від імені нотаріуса Стівена Орлікоффа з Абу-Дабі йдеться, що 14 січня 2018 року приблизно о 13:00 у місті Ель-Фуджайра ОАЕ в приміщенні компанії "Фуджайра Білдінг Індастріз" він зустрівся з гендиректором компанії др. Ахмедом Аль-Хайят.
"Аль-Хайят без сумнівів повідомив мені, що він ніколи не чув про пані Катерину Сивоконь. Крім того, компанія не працює, і ніколи не працювала з бурштином", - йдеться в листі.
Також в документі зазначається, що др. Аль-Хайят ознайомився з документами, які агент "Катерина" демонструвала Розенблату від імені фірми.
"Др. Аль-Хайят не знає про ці документи, не знає, чи справжні вони і чи є вони документами компанії Фуджейра", - йдеться в документі.
На думку адвоката, це є підставою для звинувачення агента в підробці документів, що за його словами, може спричинити кримінальну відповідальність.
"Детективи підробили офіційні документи іншої держави, посилаючись на те, що вони уповноважені особи. Підробили тут документи, що ведуть господарську діяльність від компанії в Україні. Це підробка документа і провокація злочину з використанням цих документів", - сказав він.
На питання про те, що агент "Катерина" діяла як агент, а документи були частиною її легенди, Шевчук заявив: "Легенда не може бути виправданням, тому що у нас немає інституту "агентів".
"Лист говорить про те, що ніколи нікого ні до чого не уповноважили. Матеріали НАБУ кажуть, що Сивоконь, прикриваючись цими документами, пропонувала гроші від фірми в ОАЕ", - підсумував він.
"Якщо хтось із правоохоронних органів провокував когось із держсистеми на хабар, то складу не буде, оскільки злочин спровоковано", - додав Шевчук.
У свою чергу в НАБУ "Українській правді" заявили, що адвокати кажуть неправду.
"Є інститут негласних співробітників штатних і позаштатних. Є закон про ОРД, який в тому числі надає право підрозділам, які виконують оперативно-розшукову діяльність створювати і використовувати несправжні (імітаційні) засоби.
Згідно з положеннями статті 273 КПК, мова йде і про документи, і про створення та використання спеціально створених підприємств", - заявили в прес-службі НАБУ.
Як відомо, Розенблата звинувачують у тому, що він отримав 200 тисяч доларів за вплив на рішення чиновників Держслужби геології і надр та місцевої влади про надання ТОВ "Укртехдобич" спецдозволів на користування надрами.
Слідчі мають аудіо- та відеозаписи, на яких Розенблат спілкується з учасниками схеми. На кількох ідеться про підписання законопроектів №5436 і №5437, які пропонують зміни до Податкового та Митного кодексів щодо оподаткування видобутку бурштину та звільнення від податків осіб, які ввозять в Україну обладнання для промислового видобутку бурштину.
Антикорупційні органи заявили, що Борислав Розенблат і депутат від "Народного фронту" Максим Поляков вимагали хабар від компанії-нерезидента за видобуток бурштину в Україні.
Спецоперацію щодо Розенблата й Полякова антикорупційні правоохоронні органи провели за участю агента НАБУ на прізвисько "Катерина".
18 липня 2017 року суддя Солом'янського районного суду Києва Світлана Кушнір вибрала для депутата Розенблата запобіжний захід у вигляді застави в 7 мільйонів гривень. Суд також зобов'язав нардепа здати закордонний паспорт.
19 липня 2017 троку правоохоронці вдягли електронний браслет стеження на Борислава Розенблата.
24 липня нардеп заявив, що його родина внесла за нього заставу у розмірі 7 мільйонів гривень.
Розенблат також повідомив, що виконав усі вимоги постанови суду щодо нього, окрім однієї – він не здав закордонний паспорт.
Нардеп пояснив це тим, що суд вимагав у нього здати паспорт на ім'я іншої людини – у рішенні була описка.
17 жовтня 2017 року Розенблат заявив, що строк дії встановленої для нього заборони на виїзд за кордон і зобов'язання носити електронний браслет стеження сплив.
19 жовтня детективи НАБУ зняли Розенблата з літака до Німеччини, але потім відпустили.
Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Віталій Кравець підтвердив, що Розенблат мав право виїхати з України.
Пізніше в НАБУ заявили, що Розенблат хотів вивезти інформацію про злочини і гроші.
У грудні 2017 року Розенблат подав у суд на НАБУ і САП.
У січні 2018 року Розенблат подав позов проти України до Європейського суду з прав людини.
Також у січні адвокат Розенблата просив генпрокурора закрити його справу.