Основана Георгием Гонгадзе в 2000 году

Украина думает, куда идти дальше, а Европа ждет

Анна Полуденко _ Вторник, 11 сентября 2012, 19:35
Версия для печати Комментарии 4

Угода, за якою Україна мала б врегулювати сфери політичного та економічного життя відповідно до європейських стандартів, і почати активно виходити на європейські ринки, буде заморожена, вважають експерти.  Від наслідків впровадження договору могли б виграти широкі верстви українських споживачів, які б, у результаті, отримали доступ до більш якісних товарів та послуг за нижчою ціною.

"Від цього найбільші вигоди мали б отримати не власники великих підприємств, яким довелося б багато чого змінювати, а найбільше отримали б споживачі, які зараз змушені переплачувати за недуже якісний товар", - сказав науковий директор Інституту Євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко. "Але ті, хто звикли працювати у штучних, сприятливих для себе умовах – їм ця угода невигідна".

Чесність виборів, судова реформа, вибіркове правосуддя, нагальні внутрішні реформи – так представники сімох українських аналітичних організацій, які протягом року досліджували угоду про асоціацію з ЄС,  окреслили причини того, чому Європа поки що не буде її підписувати.

Двостороннє підписання та реалізація взятих на себе зобов’язань, зачепила б інтереси великого бізнесу, який має сильне лобі у владі, а також інтереси самих високопосадовців, сказав експерт з питань євроінтеграції Вадим Трюхан.

Забезпечення послідовного розвитку країни аж до інтеграції з ЄС, наклало б низку зобов’язання на того, хто буде очолювати країну: підтримувати засади демократії, забезпечувати свободу ЗМІ та доступ до суду, а також гарантувати наявність та дотримання законів.

"Зараз складається враження, що у нас дві країни - одна для влади, одна для людей. Відмова від благ для влади непосильна", - сказав Трюхан. "У нас вибіркове правосуддя - жодне правомірне рішення не приймається без вказівки зверху".


Попри те, що зараз скоріше політичні причини стали бар’єром для підписання угоди, більша її частина все ж регулює економічне співробітництво України з країнами Заходу. Одним з обов’язкових пунктів співробітництва, визначено зняття ввізного мита. За словами керівника Центру економічних досліджень Вероніки Мовчан, це б трохи підтримало економіку, але значно важливіше –  підтримка мирної конкуренції.

"Через десятиріччя після набуття чинності договору, українське бізнес-середовище максимально наблизилося б до європейського. Були б зняті технічні бар’єри для  - це добре для тих, хто вже зараз експортує в Європу, але ті, хто зараз керується українськими стандартами товарів – для них це був би виклик", - сказала Мовчан.

Експерт визнає, що, в першу чергу, угода означає підвищення конкуренції, але в той же час, якщо сховатися від конкуренції з Європи, то вона обов’язково прийде з Росії. Визнаючи такі перспективи, навіть представники великого бізнесу починають підтримувати перспективу вільної торгівлі з ЄС. Навіть більше – прозорі правила ведення бізнесу можуть стати для багатьох олігархів-власників великих компаній, методом захисту своєї власності. Інакше, вони ризикують завжди залежати від того, хто при владі.

"Якби було повне небажання бізнесу, то не було б п’ятирічного співробітництва, ми б і досі гралися, як в Росії", - сказав Сушко.

Експерти говорять, що затягувати підписання договору невигідно ні Україні, ні Європейському Союзу. Для перших це означатиме подальшу нестабільність інтеграційних векторів: від Росії до Європи, а це позначиться на бізнес та політичному середовищі. Європі затягування також невигідно, адже означатиме політичну кризу всього "східного партнерства".

Тим часом, у понеділок взявся до роботи новопризначений глава представництва ЄС в Україні Ян Томбінський. Під час свого виступу перед журналістами, він назвав чесні вибори визначальним фактором для міжнародної репутації Києва, а свободу слова - одним із засобів боротьби з корупцією.

Коментуючи сьогоднішній стан стосунків України та ЄС, експерти вказують на безпрецедентний факт, коли і досі не визначена дата наступного саміту Україна-ЄС, який за графіком мав відбутися восени.

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
IP: 178.94.254.---
Tatiana Zasorina _ 21.01.2014 23:26
Европа не ждет. Она,во главе с Америкой, поворачивает Украину в "нужную"сторону. Ничего , что у той "шея трещит", ничего, что половина населения ( вместе с неопределившимися ) против вступления в ЕС. Оппозиция превратила людей в толпу, которой легко управлять. Безграмотный Кличко уже почувствовал вкус власти, находясь на поводке у американской пиар-компании, возомнил себя царьком, предлагает силовым войскам переходить на сторону митингующих. А ЭТА сторона есть? НЕТ! Кто эти вожди? Яценюк, который подвизается у власти еще со времен Ющенко, ничего дельного не сделал для страны, кроме постоянной "говорильни" и то благодаря тому ,что Тимошенко в тюрьме и он имел возможность взгромоздиться на ее ступеньку, Кличко даже и говорить не умеет "задавайте мне конкретный вопрос и конкретно буду вам отвечать" (цитата из его интеривью), - типичная марионетка в будущем. Вот фашистские молодчики - это сейчас реальная сила. Но ненадолго. Европа не любит фашизм.Позор для страны такие вожди!
IP: 93.129.191.---
Marusia911 _ 12.09.2012 12:34
І ще кілька слів про європейську демократію. Я живу кілька років за кордоном, і мала нагоду переконатися, що європейська демократія за великим рахунком - мильна бульбашка. В нас немає інформації зсередини. Справжньої, неполітичної. Європейська демократія існує виключно для європейців. Права іноземців обмежені - ДУЖЕ!!! - законодавчо. При прийомі на роботу, наприклад. Компанії дуже проблематично взяти на роботу іноземця. Треба ще платити більші податки. Хто живе за кордоном чи навчається, теж не має права користуватися БІЛЬШІСТЮ привілеїв, які мають місцеві жителі. Тож, дискримінація - а як це ще можна назвати - закріплена законодавчо. Є ДУУУЖЕ багато законодавчих нюансів, про які ми навіть не здогадуємося. Я вже не кажу про расизм - це велика і поширена проблема, про неї пишуть ЗМІ. Тож, для Європи демократія у її переговорах з Україною - це зручний інструмент маніпуляції, не більше. Інакше чому б європейські лідери роками мали теплі дружні стосунки із диктаторами в арабських країнах.
IP: 93.129.191.---
Marusia911 _ 12.09.2012 12:08
Давайте будемо відвертими. В Європі досі говорять про Україну в контексті Росії. Ніхто не хоче сваритися з північним сусідом, читай - постачальником газу, а тому попри всі заяви будуть робити все, щоб не образити Росію. І поки Росія матиме вплив на Україну - політичний, економічний тощо - поки Європа не буде втручатися, як би ми не благали і намагалися євроінтегруватися. Можливо, Європа підтримає Україну, коли ми на всі сто відсотків будемо незалежними від Росії, газу, тощо. Але саме для для цього Україні і потрібна допомога!!! Але якщо ми зможемо це зробити самі, тоді і Європа не буде нам так потрібна - є шалено перспективні азіатські країни, куди вже давно кинувся весь західний бізнес, бо там є зростання і перспективи, яких вже не так багато сьогодні в Європі. І, до речі, Європі зручно годувати нас обіцянками інтеграції, щоб отримати зручного і слухняного сусіда, але реальні кроки ЄС буде робити виключно у випадку економічної вигоди. В Україні поки що її немає. Тож, прощавай, Європа.
IP: 184.160.36.---
Viktor Samonov _ 11.09.2012 20:14
Udivlyaet odno - skolko eshe ukrainskaja polovina obshestva s Vostoka i Yuga Ukrainy budet tyanut s Evrointegratsyej, golosujua za liudej, kotorye budut govorit&delat vse chto ugodno, lish by ne prodvigat nashe obshestvo v tsyvilizovannom napravlenii! Regionaly daleki ot samoj idei i sistemy cennostej EC. Eto ne te liudi, kotorye budut zhyt po zakonam. Skolko eshe let nuzhno chtob eto ponyat?! Ved, ot zhyzni po zakonam prezhde vsego vyigrajut ryadovye grazhdane. Konechno, nuzhno budet rabotat normalnoj novoj vlasti i vsemu obshestvu, chtob privesti zakony i ih sobliudebie k evropejskim standartom - nu tak etogo ne nuzhno bojatsya. Glaza ne hotyat, a ruki delajut! Slava Ukraini!

АВТОРИЗАЦИЯ