Основана Георгием Гонгадзе в 2000 году

Рейтинги состоятельности олигархов растут на фоне обнищания украинцев

Александр Савицкий _ Пятница, 09 ноября 2012, 12:07
Версия для печати Комментарии 2

Україна – країна контрастів. Майже чверть її населення живе у відносній бідності. Водночас, як з'ясувалося, й найзаможніша людина в СНД теж походить з України. В чому ж секрет успіху Ріната Ахметова та інших олігархів?

Шикарні авто й фешенебельні ресторани в центрі, скажімо, Києва, або сховані за височенними парканами вілли нових багатіїв. Водночас сірі спальні райони, ще більш сірі провінційні міста й абсолютно зубожіле село. За даними ООН, за національною межею бідності в Україні перебуває майже чверть населення. Торік частка українців, які витрачають на харчування більше 60 відсотків сімейного бюджету, становила 41,5 відсотка. В Інституті демографії і соціальних досліджень стверджують, що за цим критерієм бідності Україна повернулась на рівень 2006-го року.

Водночас упорядники рейтингів найбагатших людей останніми роками засвідчують невпинне збільшення капіталів українських олігархів, і попереду всіх крокує Рінат Ахметов, власник групи СКМ. За версією агенції Bloomberg, оприлюдненої першого листопада, цей бізнесмен визнаний найбагатшою людиною не лише України, а й на всій території СНД. Він посів 38 місце серед 200 багатіїв усього світу. Bloomberg оцінив його статки у 18,9 мільярда доларів. Яким чином Ахметов зумів випередити навіть російських олігархів?

Десь у Донецьку - не до насолоди життям...

Як стати мільярдером

В Україні і досі тривають процеси первинного накопичення та концентрації капіталу, сказав в інтерв'ю DW проректор Європейського університету Андрій Новак. За його словами, це - поживний ґрунт для процвітання олігархії. У Росії, пояснив далі експерт, ці процеси вже минули, і там найбагатші люди навпаки почали позбуватися економічно ризикованих підприємств. Таким чином відбувається розпорошення промислових активів між різними бізнес-групами.

Ще одним фактором стрімкого збагачення олігархів в Україні економіст вважає непрозору приватизацію. Як приклад, експерт знову ж таки згадав про бізнес-імперію найбагатшої людини України Ріната Ахметова. За останні місяці вона суттєво розширилась за рахунок купівлі цілої низки стратегічно важливих підприємств. При цьому експерт не може згадати, щоб точилась якась більш-менш помітна конкурентна боротьба, коли ці об'єкти були виставлені на продаж.

Крім того, за словами Новака, державні підприємства продавались за заниженими в кілька разів цінами. "Тепер вони оцінюються за реальною ринковою ціною, що й збільшує оцінку сукупних статків Ахметова", - пояснив Новак. За даними агенції Bloomberg, за рік статки цього українського олігарха зросли на 31,5 відсотка, тобто – на 4,5 мільярда доларів.

Старі друзі - Янукович й Ахметов на стадіоні в Донецьку

Директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран в інтерв'ю DW звернув увагу на той факт, що такий розвиток збігся в часі з посиленням авторитарних тенденцій в Україні. На тлі цих змін в політичній ситуації та структурі влади "Ахметов, як давнішній спонсор Партії регіонів, отримав можливості підгрібати під себе весь бізнес, який є цікавим та прибутковим в Україні", зауважує експерт.

"Чорні діри" офшорів

У групі СКМ позитивно відреагували на оприлюднення рейтингу від Bloomberg. У прес-службі компанії заявили, що подібні рейтинги "сприяють підвищенню інтересу інвестиційного співтовариства та широкої громадськості до показників розвитку всього українського бізнесу".

Проректор Європейського університету Андрій Новак погоджується, що в порівнянні з іншими українськими фінансово-промисловими групами підприємства Ахметова справді працюють ефективніше, а ситуація для їхніх працівників покращується. Економіст пояснив це не лише вдалою маркетинговою стратегією, але також запровадженням енергоефективних технологій.

Водночас Новак радить не забувати про негативні наслідки надмірної концентрації українського промислового капіталу. Найбільшою проблемою для держави та суспільства він вважає втечу грошей за кордон. Хоча група СКМ і вважається чи не найбільшим в Україні платником податків, за словами Новака, Ахметов, як і інші українські олігархи, теж "широко використовує схеми виведення прибутків в офшорні зони".

На думку експерта, таким чином великий бізнес намагається застрахувати себе від політичних ризиків всередині держави. Отже, й українським олігархам не до безтурботної насолоди життям?

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
IP: 109.254.109.---
kitypan _ 05.09.2013 17:20
Vasil_z:
Какой ты наивный! Оглянись вокруг, ты уже давно живёшь в руинах и "дiяти" тоже никто не будет по тому что мы зомби
IP: 194.44.166.---
Vasil_z _ 19.11.2012 11:36
На мою думку, потрібно у всіх українських олігархів відібрати все, що вони нажили нечесним шляхом і розділити на соціальні потреби українського населення, їх самих посадити у в'язницю , ось тоді буде "покращення вже сьогодні". Потрібно діяти, ато найближчим часом з України залишаться тільки руїни!!!

АВТОРИЗАЦИЯ