Основана Георгием Гонгадзе в 2000 году

Немецкий эксперт: санатории в Чернобыльской зоне - это цинично

Лилия Гришко, Наталия Марьянчик _ Четверг, 22 марта 2012, 11:28
Версия для печати Комментарии 0

Верховна Рада може дозволити у Чорнобильській зоні будувати санаторії. Українські науковці вимагають детальних досліджень забруднених територій. Німецькі експерти критикують.

На забруднених чорнобильських територіях можуть незабаром з’явитися нові підприємства та санаторно-курортні заклади. За відповідний законопроект українські депутати днями вже проголосували в першому читанні. Депутат з парламентської більшості, ініціатор законопроекту Микола Шершун наголошує, що йдеться виключно про третю та четверту зони посиленого радіаційного контролю.

У пояснювальній записці до законопроекту він наголошує, що від часу аварії на Чорнобильській АЕС вже минуло чимало часу, і зараз потрібно відроджувати ці території, створюючи робочі місця для населення. Тож депутати хочуть дозволити на цих територіях будівництво, ведення сільського господарства, зведення санаторіїв та баз відпочинку. Щоправда робити це депутати пропонують за дозволом спеціального органу виконавчої влади у сфері ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Зони треба переглянути

Директор українського Інституту сільськогосподарської радіології національного університету біоресурсів і природокористування України Валерій Кашпаров вважає, що зональність територій, які постраждали від аварії на ЧАЕС, в Україні вже давно потрібно переглянути. "Ситуація за 26 років змінилася, і забруднення вдвічі зменшилося. Є території, де його взагалі вже немає. Це підтверджує дозиметрична паспортизація", - прокоментував Deutsche Welle науковець.

За його словами, після Чорнобильської аварії до забруднених територій віднесли близько 60 населених пунктів, які не були забрудненими. Зараз таких більше 1200. Однак люди, які живуть там досі отримують соціальні пільги та не можуть законно вести господарську діяльність. Адже ще 2006 року президент ветував ухвалену Верховною Радою програму ведення сільськогосподарського виробництва на радіоактивних територіях.

У малих дозах - корисна? Брехня! - кажуть німці

Представник Український медичного союзу Володимир Загородній наголошує, перед тим як дозволити будувати санаторії в зонах посиленого радіаційного контролю, потрібні ґрунтовні спільні дослідження науковців-радіологів та медиків. "Хоча за деякими дослідженнями, радіація в малих дозах є корисною, але треба все ретельно виважити і прорахувати ймовірні ризики від такого кроку", - сказав Deutsche Welle Володимир Загородній.

"Лікарі світу за запобігання ядерній війні" категорично не погоджуються з такою позицією. Представник цієї міжнародної організації, доктор медичних наук з Німеччини Вінфрід Айзенберґ у розмові з Deutsche Welle, зокрема, зауважив: "Є прихильники атомної терапії, які вважають, що радіація у невеликих дозах є корисною при лікуванні таких хвороб як артрит, називаючи таку терапію "радіаційним гормезісом". Це насправді брехня". За словами німецького медика, немає позитивного ефекту іонізуючого опромінення, за виключенням лікування ракових захворювань з високими локальними дозами опромінення.

Айзенберґ розкритикував ідею спорудження санаторіїв у Чорнобильській зоні. "Беручи до уваги мільйони людей, які страждають від наслідків атомної катастрофи, і кількість смертельних випадків, така ідея є цинічною, відштовхуючою та похмурою", - сказав німецький медик. Він зауважив, що в жодному разі не радив би німцям відправлятися до таких санаторіїв.

Люди, які живуть на забруднених територіях, розповідають, що у їхніх селах, через підвищений вміст цезію в продуктах, які споживають з власного городу, вони продовжують хворіти і смертність у них перевищує народжуваність. Мешканці сіл з третьої чорнобильської зони дивуються, наскільки корисним буде відпочинок в новозбудованому санаторії з дозиметром в руках. Вони переконані, що в такі санаторії до них ніхто не їздитиме.

Автори - Лілія Гришко, Наталія Мар'янчик

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

АВТОРИЗАЦИЯ