Украинская правда
https://www.pravda.com.ua/rus/inozmi/deutsche-welle/2012/03/12/6960417/

Открытое небо по-украински - не для всех и на ограниченное время

Екатерина Каплюк _ Понедельник, 12 марта 2012, 13:07

Чиновники обіцяють запровадити режим "відкритого неба" вже під час "Євро-2012". Щоправда, в тестовому режимі та лише для чартерних, а не для регулярних рейсів.

Обіцянки про створення спільного авіаційного простору з Європою лунають від українських чиновників вже більше шести років. Пройшовши кілька раундів переговорів, програма так і не досягла успішного втілення. Обговорення цього питання стало активнішим напередодні "Євро-2012". Водночас, навіть на час чемпіонату повноцінне "відкрите небо" в Україні запроваджуватись не буде.

Програма "Відкрите небо" була створена для скасування повітряних бар’єрів між європейськими країнами. Це означає, що в країнах, які приєднались до ініціативи, існують рівні права та можливості для всіх авіаперевізників. Завдяки "відкритому небу" авіакомпанії можуть не лише здійснювати будь-яку кількість рейсів між різними країнами. В них також з’явилась можливість здійснювати каботаж, тобто внутрішні перельоти всередині іншої країни. Приміром, це дозволило ірландському лоу-костеру RyanAir літати не лише з Німеччини в Італію, але й із Барселони на Ібіцу, які розташовані в Іспанії.

"Тестове" відкрите небо – лише для нерегулярних рейсів

Заяви про необхідність вступу України до "відкритого неба" можна почути від чиновників різного рівня. Водночас складається враження, що навіть на різних щаблях влади існують різні міркування стосовно участі в цій програмі. У Державіаслужбі Deutsche Welle повідомили, що переговори з приводу "відкритого неба" почались ще в грудні 2007 року. Але строки підписання угоди постійно переносились.

У 2010 році віце-прем'єр та міністр інфраструктури Борис Колесніков зазначав, що не бачить жодних перепон для "відкритого неба" в 2011-му. Але того року договір так і не було укладено, а Колесніков заявив, що програма може стартувати лише після скасування шенгенських віз для українців. На його думку, такі умови захистили б українських авіаперевізників, які могли б отримати збитки через нерівні умови з європейськими.

Як зазначають в Державіаслужбі, на сьогодні відбулось 5 раундів переговорів, останній з який провели ще в березні 2010-го. За офіційними даними, вже погоджено більшу частину тексту угоди. Серед неузгоджених питань – визнання Євросоюзом українських сертифікатів на вітчизняну авіатехніку, а також скасування візового режиму для українців.

У лютому 2012-го президент України Віктор Янукович розпорядився завершити переговори про спільний авіапростір з ЄС до 2 липня 2012 року. Водночас Колесніков повідомив, що небо відкриється для всіх авіакомпаній з 15 травня до 15 липня – тобто на час футбольного чемпіонату. Однак згодом виявилось, що це не повністю відповідає дійсності.

Згідно з наказом міністерства інфраструктури, впродовж двох місяців іноземні компанії зможуть здійснювати лише додаткові нерегулярні рейси для перевезення вболівальників. Для цього їм потрібно дотримуватись чинного законодавства та укладених міжнародних угод, а також отримати відповідний слот (тобто часовий інтервал для здійснення зльоту і посадки). Про підписання ж угоди про повноцінне "відкрите небо" мова поки взагалі не йде. "Те, що пропонується міністерством інфраструктури на час "Євро" та початково позиціонувалось як "відкрите небо", по суті є спрощенням організації чартерів для іноземних компаній. Більше того, ціни на ці рейси становлять кілька сотень євро, тому про конкуренцію чи зниження цін мова не йде",- зазначає експерт у сфері авіації, редактор сайту Avianews.com Олександр Мироненко.

Українські авіаперевізники бояться конкуренції?

Справжній режим "відкритого неба" змусить українські авіакомпанії оптимізувати свої витрати та покращити сервіс, щоб пасажир не пішов до європейських конкурентів, вважає Олександр Мироненко. Фактично після підписання договору будь-яка компанія ЄС зможе літати в Україну без погодження з чиновниками, а лише після переговорів з аеропортом. Зараз ці польоти регулюються міжурядовими угодами, які обмежують не лише кількість авіакомпаній, але й кількість польотів.

У підсумку страждають не лише пасажири, яким не доступні більш дешеві рейси, але й аеропорти. Наприклад, в Харківському аеропорту було збудовано новий термінал. Але якщо нові авіакомпанії й хочуть літати в це місто, у них виникають труднощі через міжурядові угоди. Нині регулярні рейси з Харкова виконуються українськими компаніями лише до Києва. "В Харків хотіла б літати Turkish Airlines, але нині квота для турецьких компаній становить 7 рейсів на тиждень. І через те, що з Харкова вже літає інша турецька компанія ("Pegasus" - ред.), Turkish Airlines не можуть цього зробити без збільшення квоти",- пояснює пан Мироненко. Цей принцип "собаки на сіні" - українські компанії не літають, а турецькі не можуть через маленьку квоту, додає експерт.

Борис Колесніков у 2011 році обіцяв пустити в Україну всі лоу-кост компанії і навіть дозволити їм внутрішні перельоти. Але приклад з австрійською бюджетною авіакомпанією Niki показує, що ці слова не зовсім відповідають дійсності, вважає експерт. "Авіакомпанію не пустили в Україну, а "МАУ", "Аеросвіт" та "Дніпроавіа" підписали угоду про спільну експлуатацію частини маршрутів, що, по суті, припинило цінову війну на внутрішньому ринку та призвело до підвищення вартості перельотів",- зазначає Олександр Мироненко.

Згідно зі звітом Державіаслужби за 2011 рік, на міжнародних лініях було перевезено 6,3 мільйони пасажирів, із них 4,3 мільйони – українськими компаніями. Майже 90% цих перевезень здійснено "Аеросвітом" та "Міжнародними авіалініями України". Але у разі вступу до "відкритого неба" збитки українських компаній будуть неминучими, вважає експерт Центру політичного та економічного аналізу Ірина Кава. "Українські перевізники є досить малими по відношенню до європейських авіакомпаній. У них не буде такого ефекту масштабу, як у європейських перевізників. Плюс вони не зможуть заробляти на перевезеннях всередині Євросоюзу, адже там ринок вже є конкурентним",- підкреслює аналітик.

Експерт вважає, що після впровадження "відкритого неба" іноземні компанії найбільше зацікавляться польотами в великі українські міста - Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Одесу та Львів. Але нині важко сказати, коли цей процес дійде до завершення. Водночас пані Кава вважає, що прив’язка безвізового режиму для українців до програми "відкритого неба" є логічною. "Це спростить можливість для вітчизняних перевізників, які орієнтовані в першу чергу на громадян України, розширювати мережу своїх польотів до Європи через збільшення пасажиропотоку",- наголошує вона.

Автор: Катерина Каплюк
Редактор: Захар Бутирський

© 2000-2018 "Українська правда"
Передрук матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.pravda.com.ua