"Покупает ГУР". Почему оружие важнее политики во время полномасштабного вторжения

Воскресенье, 13 октября 2024, 13:30
журналист УП

Минулої п'ятниці  редакції "Української правди" стало відомо, що після нашої публікації про переплати за озброєння державне підприємство "Спецтехноекспорт" звернулося до Служби безпеки України у зв'язку з "витоком інформації з обмеженим доступом".

Згодом керівник компанії Олексій Петров підтвердив цю інформацію колегам видання "Бабель". 

Також "Спецтехноекспорт" остаточно відмовив аудиторам Міністерства оборони в доступі до будь-яких документів та інформації щодо діяльності державного підприємства "Спецтехноекспорт". 

А це означає, що українське суспільство ризикує ніколи не дізнатись, "хто, що, як і за скільки закуповував". Хоча б на рівні результатів перевірки. 

В той же час котрий день поспіль ми спостерігаємо за тим, як ботоферма множить однакові коментарі – "журналіст не розібрався" – під матеріалом "Купує ГУР. Як Україна переплачує державній компанії десятки мільйонів євро за озброєння". 

Хоча мені здається, в такому разі в усіх згаданих у матеріалі відомствах не проводили б термінові наради щодо тексту після його публікації. І тим більше не шукали б, з ким спілкувались журналісти про оборонні закупівлі. Спойлер: а ми завбачливо поспілкувались з усіма і по кілька разів. Тому удачі всі причетним у пошуках джерел. 

Як завжди в таких випадках, на жаль, мова йде не про розбір фактів, опублікованих у матеріалі, а про пошук тих, хто розповів про ці факти журналістам.

І хоча "це ж було вже" з міністром Резніковим, який свого часу "з яйцями по 17" не знайшов кращого варіанту, аніж звернутись до тієї ж таки Служби безпеки.

Я вважаю, що вся правоохоронна міць держави мала б працювати не на унеможливлення подальших витоків суспільно-важливої інформації, а на викорінення корупції в серці української обороноздатності. Для того, щоб там не залишилось ганебних фактів і, відповідно, суспільно-важливої інформації. 

Наскільки мені відомо, така робота сумлінно ведеться відповідними представниками відповідних органів. Також мені відомо, що попри затяті спроби політизувати цей матеріал, причиною відсутності процесуальних наслідків для всіх причетних є саме відсутність політичної волі. І тут сюрприз для всіх, хто гойдав маятник суспільної думки в протилежний бік: мовляв, це боротьба Офісу президента з генералом Будановим. 

Ми не даремно декілька разів повторюємо в матеріалі, що цією суспільно-важливою темою займаємось з початку року. І на відміну від тих, хто миттєво вішає ярлики, наводимо факти, а не здогадки. Ми поспілкувались і з тими, хто виробляє зброю, і з тими, хто продає зброю, і з тими, хто закуповує, і з багатьма іншими учасниками цього процесу. Направду, наразі я не знаю, з ким ще ми могли поспілкуватись в рамках роботи над цим матеріалом. Поспілкувались з усіма. Тому ще раз удачі в пошуках джерел. 

Всім, хто бажає піти найлегшим шляхом і стати на бік якоїсь зі сторін, можна порекомендувати хоча б поцікавитись, що думають і що знають про закупівлі "Спецтехноекспортом" наші західні партнери і в якому контексті згадують на засіданнях у різних форматах міжнародних зустрічей. 

Закупівля зброї – це не торгівля голками, хоча є ПЗРК і з такою назвою. 

Як ми зазначали в матеріалі – єдине питання, на яке і досі немає однозначної відповіді: чи знали в Міністерстві оборони та в офісі президента про те, що відбувається із закупівлями в ГУР МО?

Але в будь-якому разі вони між собою все вирішать за закритими дверима. Вже вирішили. Можете навіть не перейматися.

Перейматися потрібно про те, де десятки і сотні мільйонів євро, переплачених за озброєння, яке Сили оборони чекають вже рік. 

Михайло Ткач