Как самостоятельно зарегистрировать авторское право на произведение и зачем оно нужно?
Війна дала потужний поштовх творчої діяльності українців. З'являються вірші, пісні та інші твори, які не лише відбивають стан душі українців, а й допомагають перемогти рашистів.
Такою творчою діяльністю займаються не тільки відомі автори, але й громадяни України, які до війни напевно не здогадувалися про свій творчій дар.
Усім цим старим та новим авторам нагадаємо, що бої йдуть не тільки на території України, але й на правовому полі авторського права. Піратами в білих комірцях нікуди не ділись. Вони продовжують заробляти на контрафактних творах.
Для унеможливлення надалі проблем з авторським правом на твори авторам необхідно в першу чергу провести державну реєстрацію творів, про що і піде далі розповідь.
Після того, як твір з'являється на світ Божий, виникає авторське право. Якщо при народженні дитини потрібна державна реєстрація нової людини, то при народженні твору державна реєстрація не є обов'язковою. Так говорить закон (ст. 11 Закону України "Про авторське право і суміжні права").
У зв'язку з тим, що державна реєстрація авторського права є правом, а не обов'язком автора або іншої особи, якій належать майнові права на твір, то закон передбачає реєстрацію авторського права протягом життя автора і ще 70 років після його смерті.
Іншою особою, яка може зареєструвати авторське право на твір, є роботодавець автора, якщо звісно твір є службовим, та спадкоємці автора.
Таким чином, авторське право на твір може бути зареєстровано автором, роботодавцем автора або його спадкоємцями.
Документом, що підтверджує державну реєстрацію авторського права на твір, є свідоцтво.
Жити на білому світі без свідоцтва дуже складно. Ось чому.
- По-перше, авторське право на твір можуть присвоїти. Це явище називається плагіатом. Свідоцтво про державну реєстрацію авторського права на твір підтверджує авторство на твір.
- По-друге, для участі в тендерах, наприклад, на підручники, необхідне свідоцтво про державну реєстрацію авторських прав на твір.
- По-третє, наявність свідоцтва про державну реєстрацію авторського права на твір не вимагає додаткового підтвердження наявність авторського права в учасника судового процесу про захист авторського права на твір.
- По-четверте, практично повсюдно нотаріуси відмовляються видавати свідоцтво про право на спадщину на майнові права на твори через відсутність державної реєстрації авторського права на твір.
Для авторів і спадкоємців є онлайн тест, який дозволяє авторам дізнаватися про те, що треба зробити щоб у спадкоємців не було проблем з успадкуванням майнових прав на твори, а спадкоємцям – про правові механізми вирішення проблем з оформленням спадщини.
Зазвичай для оформлення авторського права залучають юристів, які беруть за таку послугу в середньому 1000 грн.
Проте, підготувати документи для державної реєстрації авторського права можна самостійно. Нічого складного у цьому немає.
Чинним законодавство передбачено державну реєстрацію авторського права на твір та на службовий твір.
Документом, на підставі якого видають свідоцтво про реєстрацію авторського права, є заява.
Насамперед, відкриємо завісу над державною реєстрацією авторського права на твір. Гарний приклад заповнення заяви про реєстрацію авторського права на твір є на сайті Укрпатенту. Автори, які не полінуються ознайомитися з цим прикладом заповнення заяви, зможуть протягом 30 хвилин самостійно впоратися з цим завданням.
Варто врахувати, що оформляючи заяву самостійно, заявник зможе заощадити на послугах юриста приблизно 700-800 грн.
Про нюанси заповнення заяви про реєстрацію авторського права на твір можна дізнатися із відео.
У разі, якщо твір є службовим, то використовується заява про реєстрацію авторського права на службовий твір.
Ця заява має кілька відмінностей від попередньої заяви, які пов'язані з належністю майнових прав на службові твори.
Для уточнення особи, якій належать майнові права на службовий твір, можна скористатися онлайн тестом.
Отримані результати тестування дозволяють правильно вказати інформацію в пункті 10 заяви про особу, якій належать майнові права на службові твори.
На підставі інформації пункту 10 заяви заповнюється пункт 11.
Слід звернути увагу на документи, що підтверджують створення твору в порядку виконання службових обов'язків та належність авторських майнових прав на службовий твір.
Інформація про ці документи заноситься до таблиці, що наводиться у пункті 13 заяви.
Якщо авторське права на службовий твір належить автору, то слід використовувати заяву про реєстрацію авторського права на твір.
У зв'язку з тим, що до заяви про реєстрацію авторського права прикладається примірник твору, то слід знати вимоги до оформлення примірника твору. Ці вимоги викладені у пункті 15 "Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір".
За реєстрацію авторського права на твір фізична особа сплачує збір у розмірі 255 грн., а за видачу свідоцтва – 8,50 грн.
Юридична особа сплачує 510 грн за реєстрацію авторського права і 25,50 грн за видачу свідоцтва.
Реквізити для сплати збору наведені тут.
А що робити, якщо творів десятки, сотні, наприклад, фотографічних творів, малюнків?
Адже якщо реєструвати всі ці твори, то треба буде заплатити не одну тисячу гривень збору.
Вихід є. Потрібно твори об'єднати у збірник та подати одну заяву.
Через три місяці з дати отримання Укрпатентом матеріалів заяви видається свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір.
Важливо, що в період дії воєнного стану термін видачі свідоцтва про державну реєстрацію авторського права може не дотримуватися.
Володимир Коноваленко