Как правительство может работать эффективно? Пусть начнет с написания программы
"Дайте грошей, дайте повноважень, і ми зможемо ефективно протистояти коронавірусу та пом'якшимо наслідки економічної кризи". Такий основний мотив цього уряду за більш ніж 50 днів роботи.
Верховна Рада проголосувала і за повноваження, і за додаткові кошти, але натомість ми отримали не результат, а корупційні скандали, повільні рішення та кадрові діри на кожному кроці.
За ці два місяці вже звільнили двох міністрів, а ще трьох ніяк не можуть знайти. Проблема з фахівцями? Чи, може, з урядом, в якому вони мали б працювати? Я схиляюся до другого варіанту.
Бо складно назвати професіоналами людей, що пишуть і реєструють в парламенті документ, який вони називають "Програма діяльності Кабінету міністрів України".
Ці 9 сторінок є радше студентським рефератом середньої якості. Без жодних цифрових показників, без жодної конкретики. Уряд використав в програмі лише дві цифри — поточний рік і офіційну назву коронавірусу COVID-19.
Але написати програму і виконувати її – для пана Шмигаля це не одне й те ж.
Наприклад, в програмі він пише, що слід підтримувати вітчизняного виробника через державні замовлення та закупівлі. Але МОЗ замість придбати 140 тисяч костюмів в українського виробника по 245 гривень за штуку за ті ж гроші купує удвічі менше китайських костюмів – 71 тисячу.
Уряд навіть не спроможний зробити те домашнє завдання, яке йому написала Рада. Ще в березні ми ухвалили закон, який підвищує зарплати медикам до 300% і дає можливість малому та середньому бізнесові отримувати допомогу у зв'язку з безробіттям.
І аж до часу, коли наші Інна Совсун та Юлія Клименко прийшли на засідання уряду й порушили ці питання, доти жодного руху по грошам не було. І ми постійно моніторимо і перевіряємо, коли буде.
Лише через місяць ми отримуємо подачку від президента "хай ринки запрацюють", і уряд негайно готовий розробити необхідні критерії. Що заважало зробити це на кілька тижнів раніше?
Хочу нагадати панові Шмигалеві про існування Закону про Кабінет міністрів України. Багато читати не треба: в статті 1, пункті 3 сказано, що уряд підконтрольний і підзвітний Верховній Раді. І програма діяльності уряду – це домашнє завдання, яке затверджує парламент. Лише так можна контролювати, що воно буде виконане.
Тому ми і вимагаємо негайно внести в порядок денний позачергового засідання Ради програму дій уряду. Так, заважаючи на його "якість", я переконана, що чинний "реферат" народні обранці відхилять.
І це дозволить розпочати спільну роботу всіх комітетів парламенту. Доопрацювати програму дій і змусити уряд виконувати завдання громадян. Внести туди, наприклад, вимоги початку масового тестування та вимоги захисту лікарів, про які ми вже стільки часу говоримо.
Саме в такий спосіб український парламент відновить контроль над роботою уряду, рішення якого впливає на життя та добробут кожного під час епідемії.
Кіра Рудик, для УП
Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.