О "стандартах журналистики" от канала Ахметова
Як журналісти каналу "Україна" стали на захист олігарха, охоронці якого півроку стежать за журналістами-розслідувачами програми "Схеми" Радіо Свобода.
У минулому ефірі програми "Схеми" ми оприлюднили матеріал "Мисливець за журналістами".
Мова йшла про найбагатшу людину країни Ріната Ахметова. А точніше про те, як автівки охоронної компанії "Дельта-Донбас", власником якої є олігарх, стежать за нашою знімальною групою в той час, коли ми виконуємо свої професійні обов'язки. Тобто знімаємо журналістські матеріали. В тому числі й ті, які стосуються самого Ріната Ахметова.
Стежать за нами вже багато місяців. Систематично. Одні й ті ж самі автівки. І, за нашими спостереженнями, це відбувається саме тоді, коли найбагатша людина України приїжджає в країну, завдяки якій вона й стала найбагатшою.
У процесі підготовки матеріалу ми, звісно, звернулися до прес-служби Ріната Ахметова. Але на питання, з яких причин охорона олігарха регулярно влаштовує стеження за нашою знімальною групою, нам так і не відповіли.
Натомість вже за три дні після ефіру ми отримали відповідь. У незвичному форматі. Від телеканалу, який належить олігарху Рінату Ахметову – ТРК "Україна".
Тобто за нами стежить охорона Ахметова, ми звертаємось по коментар до Ахметова, а публічна відповідь надходить від телеканалу Ахметова.
"Свобода слова – під загрозою. Тривожний сигнал з'явився цього тижня," – так розпочав студійну підводку ведучий телеканалу Олег Панюта.
Матеріал, присвячений історії зі стеженням за нами, вийшов в ефірі "України" у програмі "Сьогодні Підсумки" у неділю. Під назвою "Стандарти журналістики".
Спершу здалося, що телеканал "Україна" стоїть на сторожі свободи слова. І зараз, незважаючи на те, що телеканал належить олігарху Ахметову, буде захищати наше право на журналістську діяльність.
Дивимось далі. Ведучий Панюта оголошує: журналісти телеканалу "Україна" провели власне розслідування. Ні, не стосовно Ахметова або дій охорони Ахметова. А стосовно нас, журналістів. Журналісти провели розслідування стосовно журналістів.
Для початку глядачам показують, як має виглядати журналіст. І це не жарт.
Отже, на думку телеканалу "Україна", журналіст має мати: мікрофон, камеру, бронежилет із написом "Преса", шолом – із таким же написом, фотоапарат, прес-карту, брендоване авто.
А якщо чогось з переліченого немає? То це вже не журналіст, виходить?
Якби журналісти ТРК "Україна" в рамках свого розслідування звернулись до медіа-юристів, то вони б отримали змістовну відповідь, а не тільки позицію охорони Ахметова.
Наприклад, вони б дізнались про рекомендації щодо захисту приватності у роботі ЗМІ, які розробили у Раді Європи. Так, у них зокрема йдеться про таке:
"Рекомендації щодо захисту приватності у роботі ЗМІ" експертів Ради Європи:
Спеціально для ТРК "Україна" та охоронної компанії "Дельта-Донбас" додам посилання на наш матеріал – як ми у 2016 році зафіксували візити кортежу Ріната Ахметова до Кабінету міністрів та Адміністрації президента. Тоді ж ми зняли на відео автівку лідера Радикальної партії Олега Ляшка, яка прямує до офісу Ріната Ахметова.
Чи було про ці контакти повідомлено суспільству хоча б постфактум? Ні.
Чи зафіксували б ми такі контакти, якби працювали у бронежилеті та шоломі з написом преса, з мікрофоном, фотоапаратом і камерою, сидячи у брендованій машині з написом Радіо Свобода? Навряд.
Чи становлять такі контакти найбагатшої людини країни з представниками різних гілок влади суспільний інтерес? Безумовно.
Нарешті, у сюжеті журналісти ТРК "Україна" наводять відповідь охоронної компанії "Дельта-Донбас", автівки якої, власне, і стежили за нашою знімальною групою протягом багатьох місяців. Охоронці кажуть про дії невідомих осіб, які могли становити небезпеку життю та здоров'ю – треба розуміти, самого Ріната Ахметова.
Журналісти каналу Ахметова навіть отримали відео з камер спостереження, які висять на офісі Ахметова та його заміському маєтку. На кадрах – ми. Сидимо в машині, спілкуємось, виходимо з машини – словом, працюємо, як зазвичай.
Та спеціально для компанії "Дельта-Донбас" та телеканалу "Україна", а можливо, навіть спеціально для пана Ахметова, показуємо вам скріни з відео (більше ви зможете побачити у відео-версії цієї колонки), фрагмент якого також мав би потрапити на відео з камер спостереження, але чомусь зрештою так і не увійшов у сюжет наших колег з телеканалу Ахметова.
Фрагмент, де я, журналіст Радіо Свобода Михайло Ткач, у листопаді минулого року демонструю посвідчення охоронцям Ахметова на першу ж вимогу. Охоронець навіть перепитує моє прізвище: "Ткач, так?".
Одразу ж після цього спілкування автівка охорони Ахметова з тим самим охоронцем, якому я секунду тому показував журналістське посвідчення, блокує наше авто, начебто ламаючись.
А далі вже інші автівки тієї ж охоронної фірми супроводжують нас по Обухівській трасі. І згодом, вже знаючи, що ми – журналісти, встановивши мою особу – стежать за нами протягом наступних декількох місяців.
Тож які саме невідомі та яку саме небезпеку настільки становили для Ріната Ахметова, що його охорона вимушена була вдатись до стеження у наступні місяці?
І які саме шпигунські заходи були застосовані з нашого боку, якщо ми працювали на тих самих автівках, особисто я та співробітники програми?
Яку саме небезпеку наша знімальна група становила для Ріната Ахметова, коли ми працювали в аеропорту "Київ"?
Спеціально для охорони Ахметова – від аеропорту "Київ" до будинку олігарха – 40 кілометрів, а до його офісу – майже 8 кілометрів.
Яку саме небезпеку здоров'ю та життю Ахметова наша знімальна група становила в той час, коли ми працювали біля Адміністрації президента України? А це 39 кілометрів від маєтку Ахметова, що у селищі Плюти. Та 3 кілометри від офісу Ахметова.
Сам Ахметов перебував у цей час в Адміністрації президента чи збирався відвідати Адміністрацію президента?
А щодо відео з камер спостереження офісу Ахметова та його заміського маєтку – дійсно, на що це більше схоже? На шпигунство? На маскування? Чи на те, що автівка з журналістом проїжджає у публічних місцях біля офісу олігарха та біля його будинку, про що ми і розповідаємо у своєму матеріалі?
І насамкінець ведучий Олег Панюта вважає за потрібне зауважити, що на відео, яке журналістам телеканалу Ахметова надала охорона Ахметова, вони – журналісти телеканалу Ахметова – не побачили фактів перешкоджання журналістській роботі.
Спеціально для ТРК "Україна": подивіться наш матеріал ще раз – з усіма регулярними "супроводами" нашої редакційної машини.
І окремо ще раз зверніть увагу на відео, де я демонструю посвідчення охоронцям Ахметова, яке ми публікуємо у відеоверсії нашої відповіді.
А ще маю пару слів до ведучого. Пане Олеже, якби ви дотримувались журналістських стандартів – а саме прагнення об'єктивності у своєму так званому журналістському розслідуванні, – і звернулися до мене за коментарем, то почули би усе, наведене вище. Але ж ви не звернулися, хоча ми з вами навіть у друзях на Фейсбуці.
І останнє.
Один нюанс, який не дає мені спокою після перегляду цього сюжету в ефірі телеканалу "Україна":
- якщо охорона найбагатшої людини країни не в змозі запам'ятати той факт, що я особисто демонстрував їм журналістське посвідчення Радіо Свобода на ім'я Михайла Ткача,
- якщо охорона за півроку не в змозі ідентифікувати моє обличчя, яке видно на всіх камерах спостереження будівель, і це було продемонстровано в цьому самому сюжеті ТРК "Україна",
- якщо охорона не в змозі встановити, кому належать автомобілі нашої знімальної групи,
то дозволю собі припустити: для безпеки пана Ахметова може бути куди більше загроз, ніж від зйомок нашої знімальної групи.
Михайло Ткач, спеціально для УП
Ілюстрації надані автором