Ошибка патриарха Филарета

12714 просмотров
Вторник, 05 декабря 2017, 12:00
Богдан ЧервакБогдан Червак
глава ОУН

Нарешті стали зрозумілими мотиви звернення патріарха Філарета до собору Російської православної церкви в Москві. Йдеться про скасування анафеми, яке, на думку Філарета, відкриє шлях до визнання автокефалії Української православної церкви Київського патріархату.

Намір, без сумніву, благородний і відповідає інтересам церкви й України.

Однак це була помилка.

Ще більшою помилкою було їхати в Москву і особисто вручати лист українського патріарха представникам Московського патріархату.

Щойно звернення Філарета опинилося в руках московських єпископів, вони одразу сприйняли це як перемогу Москви над Києвом.

В інтерпретації МП і російських ЗМІ це виглядає так: розкольник Денисенко (Філарет) кається за розкол православ’я в Україні, просить вибачення і має намір повернутися в лоно МП.

І хоча патріарх Філарет одразу ж спростував усі інсинуації з цього приводу, в Москві й надалі святкують "перемогу".

Очевидно, що можна було б не зважати на публічну опінію Кремля і МП, якби Філарету вдалося досягти мети.

Однак саме така опінія вказує, що мети патріарх Філарет не досягне. Так звану "анафему" не буде скасовано. І з рук МП Українська православна церква Київського патріархату визнання не отримає.

Водночас такий крок патріарха має гіркий присмак в Україні. До цього часу УПЦ КП небезпідставно вважалася найпослідовнішою християнською конфесією у протистоянні з "руським миром" та військовою агресією з боку РФ.

Високий авторитет патріарха Філарета і УПЦ-КП дозволяв багатьом українцям у війні з РФ відчути українську силу й українську правду.

Для багатьох добровольців і бійців ЗСУ авторитет Філарета важить набагато більше, ніж підтримка чи визнання інститутів державної влади.

У мирян УПЦ КП, принаймні під час війни, ніколи не виникло питань щодо незалежності і помісності своєї церкви.

Не думаю, що миряни "вимагають" від свого настоятеля якогось "визнання", особливо, коли йдеться про визнання МП. Скоріше навпаки – миряни і прихильники УПЦ КП не сприймуть визнання з рук церкви, яка підтримує окупацію Криму і терористів у так званих "ДНР" і "ЛНР".

А головне – не приховує своєї солідарності з режимом Путіна в його прагненні ліквідувати державність України.

Не було і немає проблем в УПЦ КП у взаєминах з іншими християнськими і нехристиянськими церквами і конфесіями в Україні.

Зокрема, предстоятель УПЦ КП патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет входить до складу Всеукраїнської ради Церков, яка діє на засадах рівності і рівноправ'я, поважного ставлення до внутрішніх настанов і традицій усіх релігійних організацій, що офіційно діють в Україні.

Розумію, що мій погляд на ситуацію у взаєминах між УПЦ КП і РПЦ, можливо, не враховує ситуацію під кутом зору взаємин у православному світі або велику політику в міжцерковному спілкуванні.

Але в цьому випадку йдеться не стільки про визнання автокефального статусу УПЦ КП з боку МП чи інших автокефальних православних церков, як про майбутнє Української держави, її незалежності й соборності.

Без незалежної і соборної України автокефальний статус УПЦ КП стане фікцією.

Помилка патріарха Філарета не стала фатальною і не зруйнувала, передусім, міцний духовний фундамент, на якому стоїть УПЦ КП.

Але краще таких помилок більше не робити.

Богдан Червак, голова ОУН, спеціально для УП

Реклама:

УП 100. Поза межами можливого

"Украинская правда" представит свой второй в истории рейтинг лидеров - сотню украинцев, которые делают наибольший вклад в независимость и будущее Украины.

Киев | 20 ноября
КУПИТЬ БИЛЕТЫ
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)