Уголовные расследования: процесс сложный, цель – простая

1253 просмотра
Понедельник, 03 апреля 2017, 17:58
Кястутис Ланчинскас
глава Консультативной миссии ЕС

Кримінальні розслідування – основоположні обов’язки правоохоронних органів у всьому світі. Процес може бути складним, проте його ціль – проста: встановлення справедливості та забезпечення безпеки громадян.

Довіра українців до отримання правосуддя залежить саме від кримінальних розслідувань, оскільки це – фундамент діяльності правоохоронних органів та системи верховенства права.

У нашому суспільстві існує досить чітка нетерпимість до злочину: винний має відповідати.

Це – культурна норма, на якій ми, як громадяни, будуємо свої очікування. Відповідати цим очікуванням мають саме правоохоронні відомства: поліція та прокуратура.

Кримінальні розслідування – один із п’яти пріоритетних напрямів діяльності Консультативної місії Європейського Союзу (КМЄС). Ми працюємо з такими відомствами як Національна поліція України, прокуратура, Служба безпеки України та Національне антикорупційне бюро України задля вдосконалення процедури та практики здійснення кримінальних розслідувань.

Незважаючи на відсутність єдиного "стандарту" здійснення кримінальних розслідувань в країнах ЄС, деякі найкращі практики є універсальними. Наприклад, правоохоронці, що ведуть кримінальні справи, повинні дотримуватися прав людини як жертв злочинів, так і самих підозрюваних.

Ключовим аспектом є ресурси. Правоохоронне відомство не може здійснювати розслідування злочинів без належних фінансових, технічних і людських ресурсів. Успіх залежить від працівників, і задля досягнення результату їм потрібні відповідні інструменти.

Окреме питання – управління та координація роботи підрозділів, що здійснюють кримінальні розслідування. Це не є очевидним на перший погляд, але саме це може негативно впливати на перебіг розслідування злочинів та, напевно, найбільше потребує системного вдосконалення.

Коротко поясню. На етапі досудового розслідування участь у процесі беруть як співробітники поліції (причому з різних департаментів), так і прокуратури. Задля ефективного, професійного розслідування варто забезпечити ретельне планування та координацію між ними.

Одна із реальних загроз полягає в тому, що представники різних відомств радше змагаються між собою, аніж працюють як єдина команда. Без співпраці процес кримінального розслідування не відбуватиметься належним чином, і справи можуть залишитися незавершеними.

Зазвичай, прокурор здійснює нагляд за розслідуванням кримінальної справи та представляє зібрані поліцією докази в суді. В українських реаліях відповідальними за збір доказів є дві категорії поліцейських: оперативники, що працюють на місці вчинення злочину, та слідчі, що ведуть розслідування, формують справу, перетворюючи оперативні дані на доказову базу. Стандартна практика в країнах ЄС – один детектив, що поєднує функції оперативника та слідчого.

На жаль, в Україні оперативники та слідчі часто працюють під різним підпорядкуванням. Як наслідок, через брак координації та комунікацій між ними, страждає ефективність проведення розслідувань.

На відміну від країн ЄС, в Україні різняться й їхні повноваження. Неприпустимо, щоб у невеликому відділку поліції співробітники, які працюють над однією справою й зустрічаються в коридорах, не спілкувалися належним чином. Дивовижно, що кримінальні розслідування страждають від таких простих речей, як спілкування. Але такою є сумна реальність.

Розкриття злочину полягає в пошуку балансу між дією на випередження (наприклад: ефективний аналіз, спрямований на запобігання злочинам) та реагуванням. Кримінальне розслідування – це реакція, що повинна бути орієнтованою на кінцеву мету. Це може бути досягнуто виключно через зменшення бюрократії та підвищення ефективності.

Помітний позитив – Україна рухається в правильному напрямку. Так, детективи НАБУ – одночасно слідчі та оперативники. Я вважаю, що таку модель треба перейняти й Нацполіції. У принципі, співробітники поліції повинні володіти різними навичками: загальними (компетенції патрульної та дорожньо-патрульної служби, забезпечення правопорядку, розслідування незначних злочинів), і спеціалізованими, як кримінальні розслідування. Це – поширена практика в ЄС та гарний приклад підвищення ефективності.

Доброю новиною є те, що співпраця між КМЄС та НПУ перейшла на новий рівень із запуском пілотного проекту щодо об’єднання функцій оперативників та слідчих у Бориспільському відділі поліції Київської області.

Результатом цього проекту має стати зменшення бюрократії та підвищення ефективності кримінальних розслідувань через поєднання функцій слідчих та оперативників.

Окрім цього, слідчі та оперативники перебуватимуть у єдиному підпорядкуванні та працюватимуть як команда. Це лише перший крок до створення інституту детективів у Нацполіції, однак цей проект може стати успішним навіть у короткостроковій перспективі. У поліції командна робота автоматично підвищує продуктивність та суттєво знижує можливості для корупції.

За визначенням, цей немасштабний пілотний проект є новаторським і вузько спеціалізованим. Але ми в КМЄС сподіваємося, що в довгостроковій перспективі він стане прикладом для департаментів кримінальних розслідувань поліції по всій Україні.

Таким є наше бачення на майбутнє. Пілотний проект передбачає не лише переформатування підрозділів, що здійснюють кримінальні розслідування.

КМЄС проведе програму комплексних тренінгів для поліцейських Борисполя, а також для інших відділів поліції, що залучатимуться до проекту. Минулого тижня, КМЄС передала Бориспільському відділу поліції комп’ютерне та криміналістичне обладнання на загальну суму понад 35 тис. євро (1 млн грн.).

Також, разом з інструктором Національної академії внутрішніх справ там був проведений тренінг щодо використання цього спеціалізованого криміналістичного обладнання.

Ми раді, що прокуратура Київської області також проявила зацікавленість до цього пілотного проекту. Саме така співпраця може стати добрим прикладом та зробити вагомий внесок в українські реформи, зокрема, в секторі цивільної безпеки.

Не треба забувати, що поліцейські є невід’ємною частиною громади та зобов’язані служити людям. КМЄС наразі працює над розробленням ініціатив у сфері кримінальних розслідувань, взаємодії поліції з громадою, підтримання правопорядку, дотримання прав людини та боротьби з корупцією. Служіння громадянам поєднує всі ці ініціативи, і саме вона має стати початком та кінцевою точкою наших прагнень.

Кястутіс Ланчінскас, голова КМЄС, для УП

Реклама:

УП 100. Поза межами можливого

"Украинская правда" представит свой второй в истории рейтинг лидеров - сотню украинцев, которые делают наибольший вклад в независимость и будущее Украины.

Киев | 20 ноября
КУПИТЬ БИЛЕТЫ
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)