Укрепление доверия общества к СБУ – залог преодоления вызовов настоящего и будущего

1874 просмотра
Пятница, 24 марта 2017, 16:05
Кястутис Ланчинскас
глава Консультативной миссии ЕС

Цього тижня Служба безпеки України (СБУ) святкує своє 25-річчя. Упродовж останньої чверті століття перед нею поставало багато викликів, тому головне завдання нинішніх реформ — це надати СБУ всі необхідні інструменти для подолання викликів сьогодення і майбутнього задля безпеки українського народу.

Безпека України є складовою безпеки Європи.

Наша місія — Консультативна місія Європейського Союзу в Україні — рішуче налаштована допомагати Україні реформувати сектор цивільної безпеки та запроваджувати для цього нові структури.

Невід’ємною частиною процесу реформування є заходи, спрямовані на зміцнення довіри суспільства. Жодна державна установа не може бути ефективною, якщо суспільство їй не довіряє. Саме тому Консультативна місія Європейського Союзу (КМЄС) була рада підтримати такий крок на шляху до реформування як підготовка Службою безпеки України річного звіту про свою діяльність, який був нещодавно опублікований. 

Цей річний звіт, написаний доступною мовою і гарно проілюстрований,  свідчить про бажання відомства стати більш прозорим для громадськості. Оприлюднення спецслужбами щорічного огляду своєї діяльності є звичайною практикою для багатьох країн-членів ЄС.

Для громадян демократичних країн надзвичайно важливо мати доступ до інформації про діяльність, що проводиться в їхніх інтересах, навіть якщо подробиці оперативної роботи з вагомих причин не розголошуються. Звіт СБУ, між іншим, має бути гарним прикладом для інших державних установ України.

Участь і зацікавленість громадськості мають тут вирішальне значення: з одного боку, суспільство хоче бачити нову, реформовану службу безпеки, яка захистить і убезпечить населення, а з іншого боку, для того щоб гарантувати безпеку, СБУ потребує інформації, яку можуть надавати їй представники громадськості. Діалог із суспільством і прозорий підхід — запорука того, що громадськість розумітиме роль служби безпеки і, у свою чергу, передаватиме їй відповідну інформацію. 

У демократичних країнах служби безпеки покликані захищати своїх громадян, а не лише державу. Спецслужби займаються не тільки виявленням та запобіганням злочинам, що загрожують національній безпеці (наприклад, терористичні акти), але й захистом прав і свобод громадян. Тобто служба безпеки є одним із інструментів захисту демократичної системи.

Сучасні служби безпеки — це  більше оперативно-розшукові, ніж правоохоронні органи. Є очікування, що через деякий час СБУ передасть більшу частину своїх слідчих повноважень іншим відомствам, таким як Державне бюро розслідувань, і зможе зосередити свою увагу на зборі розвідувальних даних і запобіганні злочинності.

Таким чином, СБУ має бути відкритою для діалогу, а також співпрацювати і координувати свої дії з іншими правоохоронними органами та державними установами. Крім того, двостороння та міжнародна співпраця є наріжним каменем у запобіганні злочинності та гарантуванні безпеки як України, так і Європи.

СБУ поставила собі за мету увійти до мережі служб безпеки європейських країн. В основі міжнародної співпраці лежать взаємна довіра і повага, і для встановлення гарних відносин може знадобитися багато часу. Ми раді, що можемо сприяти встановленню таких відносин. 

Задля посилення інтеграції з відповідними міжнародними структурами необхідно обійняти деякі основоположні принципи, а саме інтегрувати захист прав людини в роботу відомства, розробивши спеціальну навчальну програму для працівників, викорінити корупцію, впровадити механізми незалежного нагляду.

Перші кроки на шляху до цих цілей уже зроблені, і Консультативна місія ЄС надає необхідну підтримку для їх досягнення.

КМЄС також брала активну участь у розробці нової Концепції реформування СБУ,  яка є надзвичайно важливим документом, оскільки у ньому закладена нормативно-правова база для процесу реформування. Цей документ є результатом спільних зусиль КМЄС, НАТО та інших міжнародних партнерів, які сприяють реформуванню СБУ.

Концепція, по суті, дає уявлення про сучасну Службу безпеки України, робота якої буде спрямована скоріше на запобігання, аніж на розслідування злочинів. СБУ однією з перших серед державних установ України розробила стратегічну концепцію реформування, і з цієї точки зору СБУ є унікальною.

Розробка Концепції реформування СБУ стала важливим кроком на шляху до сталих реформ, і Консультативна місія ЄС закликає всі відповідні органи влади якнайшвидше ратифікувати її.

На завершення хотілося б привітати Службу безпеки України з нагоди її річниці.  СБУ сьогодні стоїть на порозі значних змін, актуальність та складність втілення яких підвищилися через загрози безпеки, що існують в Україні. Попри ці виклики, я сподіваюся, що СБУ, не знижуючи обертів, продовжить процес свого реформування і побудує дієву та відповідальну службу безпеки, якій суспільство довірятиме.

Кястутіс Ланчінскас, голова Консультативної місії ЄС, для УП

Реклама:

УП 100. Поза межами можливого

"Украинская правда" представит свой второй в истории рейтинг лидеров - сотню украинцев, которые делают наибольший вклад в независимость и будущее Украины.

Киев | 20 ноября
КУПИТЬ БИЛЕТЫ
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)