Майор или атаман, капитан или сотник, лейтенант или подпоручик, генерал-майор, или генерал-хорунжий?..
"Спинний хребет кожної державної,
а отже, й державно-демократичної організації – армія".
В’ячеслав Липинський
4 травня Юрій Бірюков, радник президента України, у своєму Facebook повідомив, що готується нова концепція уніформи українського війська.
Він поінформував, що через тиждень концепції будуть готові, відтак їх представлять міністру оборони та Верховному Головнокомандувачу.
Дуже добре. В усі часи військовий однострій традиційно вважався і вважається своєрідним обличчям армії. Від того, наскільки добре продумана, добре скроєна і пошита уніформа, значною мірою створюється враження про націю, котрій слугує військо, про державу, яку це військо захищає.
Однострій, знаки розрізнення, система нагород, військові звання – це конкретні приклади застосування на практиці законів семіотики – науки про загальні властивості знаків і знакових систем.
У нашому конкретному випадку йдеться про правильне й ефективне використання/застосування військової символіки – своєрідних міток політичного, національного, державного та інформаційного простору.
Майже чверть століття тому я запропонував запровадити нову військову форму та знаки розрізнення для ЗС України. Ескізи, виконані спільно з Романом Дуб’яком, були оприлюднені в газеті "Високий Замок" 1 листопада 1991 року, в "Голосі України" 21 січня 1992 року, в газеті "Діло", "Молода Галичина". Ще тоді були запропоновані стилізовані чотирикутні зірки на погони…
До речі, ескізи, передані до газетного відділу, який тоді очолював Валентин Лабунський, забрав якийсь полковник з Міністерства оборони – донині фрагменти тих розробок добре помітні в окремих елементах нинішніх українських військових одностроїв.
Але не про це. Ще тоді було акцентовано, що військові звання мають бути виразно національні: стрілець, старший стрілець, ройовий, четовий, бунчужний, підхорунжий, хорунжий, підпоручник, поручник, сотник, отаман, підполковник, полковник, генерал-хорунжий…
Бо це, на наш погляд, нині, в умовах неоголошеної Україні війни, найважливіше.
Тим часом, запропоновані нові зразки знаків розрізнення на погонах й далі призначені для рядових і сержантів, лейтенантів, капітанів і майорів… І це в Українській державі?
Продовжувати використовувати совєтську систему військових звань нині неприпустимо.
"Процес творення української армії, зокрема національної армії, є справою не тільки матеріального порядку, а ще й морального, ідеологічного", – писав Сальський, генерал-хорунжий Армії УНР.
P.S. Цікаво, чи ще функціонує "Кадетское движение в Украине" і "Фонд Возрождения кадетских корпусов в Украине"?
Чи використовуються знаки-нагороди "Кадетська слава II і I ступеня", на яких зображений генералісімус Алєксандр Суворов?
Чи продовжує видаватись в Україні "Кадетскій журналъ" з далеко не безневинним "і" та "ять" у назві й котрий прищеплював українським юнакам цінності "єдіной і нєдєлімой", вболіваючи "за вєру… і атєчєство!"?..
Олег Романчук, публіцист, шеф-редактор журналу "Універсум", для УП