Мы все еще живем по "диктаторскими законами" 16 января. Инфографика
Ще у квітні 2008 року президентом України було затверджено Концепцію реформування кримінальної юстиції. З того часу кращої Концепції у цій сфері розроблено не було і, в принципі, не може бути – бо ця Концепція була побудована на засадах людяності і врахувала найкращий досвід демократичних держав.
Багато чого відповідно до Концепції вже зроблено: маємо нові КПК України, закони про прокуратуру, про безоплатну правову допомогу, про Національне антикорупційне бюро, у першому читанні прийнято закон про службу пробації тощо.
Нові підходи у сфері кримінальної відповідальності та кримінального судочинства мають кардинально змінити умови забезпечення прав людини, сформувати переконаність особи і суспільства в дієвості принципу верховенства права, підвищити рівень довіри громадян України до інститутів влади загалом і до органів та установ системи кримінальної юстиції, зокрема.
Отже, на черзі закони:
– про внесення змін до Кримінального кодексу щодо розмежування правопорушень залежно від ступеня їх тяжкості і запровадження кримінальних проступків, введення правил кваліфікації кримінальних правопорушень, посилення захисту прав та інтересів потерпілих, гарантоване відшкодування завданої злочином шкоди, розширення застосування відновних процедур і примирення, обмеження сфери застосування покарань, пов'язаних із позбавленням волі тощо;
– про адміністративні (управлінські) проступки та відповідну процедуру;
– про поліцію і поліцейську діяльність та інші закони щодо перебудови організаційно-функціональної структури кримінальної юстиції, відповідно до норм реформованого законодавства;
– про єдину систему електронного обліку даних про кримінальні правопорушення і покарання за них;
– про єдину систему статистики і визначення науково обґрунтованих критеріїв оцінки результатів роботи органів системи кримінальної юстиції та інших.
Сьогодні епіцентром всіх проблем у сфері кримінальної юстиції залишається дія напіврадянського Кримінального кодексу, який писався наприкінці 1990-х років за лекалами КК Росії 1996 року, – того самого, що не дозволяє нікому з нас "зарікатися від тюрми".
В Україні його треба наново переписувати – на основі принципів гуманізму і справедливості. Про це – наша інфографіка.
Натисніть для збільшення |
Микола Хавронюк, Центр політико-правових реформ, спеціально для УП