Кто легализирует добровольцев?

66 просмотров
Вторник, 19 августа 2014, 15:40
Анна МалярAnna Maliar
кандидат юридических наук, эксперт-криминолог

Усі розуміють, що ми опинились в ситуації, яку складно було передбачити настільки натуралістично, аби все врегулювати заздалегідь законами. Але ж для того і є парламент, щоб динамічно реагувати на нові виклики й терміново створювати нові норми на потребу суспільства.

Одним із багатьох неврегульованих законом питань, є статус добровольців.

Люди, які за покликом серця, не очікуючи на призов, добровільно вирушили боронити кордони держави, насправді є поза законом. Якщо бути точнішим, то вони своїм існуванням порушують закон, а саме Кримінальний кодекс – адже в нас заборонено створення воєнізованих та озброєних формувань, не передбачених законом.

Друга серйозна проблема – це носіння та використання добровольцями без відповідного дозволу вогнепальної, вибухової та іншої зброї. Що також є порушенням норм Кримінального кодексу.

Внаслідок того що в добровольців відсутній легалізований статус, під великим питання залишається можливість визнання їх учасниками бойових дій. Відповідно, не буде підстав для надання соціальної допомоги родинам у разі загибелі добровольця або йому самому в разі отримання поранень чи каліцтва.

Не хочеться говорити, що комусь відсутність легального статусу добровольців є вигідною. Скоріше, це елементарна байдужість.

Але, з іншого боку, такою прогалиною сьогодні активно користуються працівники правоохоронних органів, притягаючи до відповідальності добровольців на формально законних підставах. Ми з вами вже стали свідками гучного конфлікту на цьому ґрунті між МВС та Правим сектором.

Нема чого приховувати, ви всі це добре знаєте, що сьогодні в місцях бойових дій вимушені воювати разом колишні запеклі опоненти Майдану – працівники МВС та активісти-революціонери. Правова незахищеність добровольців-патріотів дає підстави для помсти.

Є ще й друга сторона цієї медалі.

Окрім можливих проблем із законом для самих бійців, маємо потенційно непередбачуване використання таких загонів у майбутньому.

Не секрет, що частина таких загонів фінансується олігархами. Честь їм і хвала за це. Але в тому, що ці загони підпорядковуються олігархам, одночасно з неоціненною користю для держави, є й небезпека. Адже ніхто не знає, як будуть розвиватись нинішні події та, відповідно, ніхто не може прогнозувати, які інтереси в того чи іншого олігарха будуть напередодні або після виборів до парламенту.

Олігархи на вірність Україні не присягали.

Таким чином, потрібно терміново легалізувати добровольців, визнати їх учасниками АТО – насправді, бойових дій, – вони мають право так само, як і мобілізовані вояки отримувати допомогу від держави, насамперед військову.

Влада повинна віддячити добровольцям за відвагу та не робити штучно цих людей правопорушниками. Якщо вже трапилась така колізія, її слід невідкладно виправляти.

Анна Маляр, спеціально для УП

Реклама:

УП 100. Поза межами можливого

"Украинская правда" представит свой второй в истории рейтинг лидеров - сотню украинцев, которые делают наибольший вклад в независимость и будущее Украины.

Киев | 20 ноября
КУПИТЬ БИЛЕТЫ
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)