Как нардепы защищают себя, Януковича и Ко от суда
Невідворотність покарання за корупційні злочини вкотре не стала українською реальністю. Народні депутати провалили голосування за включення в порядок денний закону, що дозволяв заочно засудити та конфіскувати майно злочинців-високопосадовців, які переховуються від правосуддя за межами України.
Вітчизняна нормативна база не дає можливості засудити та відібрати награбоване у Януковичів, Клюєвих, Захарченків, Пшонок та інших з "Сім’ї", чиї активи Європа та США почали заморожувати ще у березні поточного року.
Кримінально-процесуальний Кодекс в його чинній редакції не дозволяє засуди людину, якщо вона не присутня на судовому засіданні.
Конфіскація майна і активів теж відбувається виключно за рішенням суду, до якого "доблесні" прокурори ще мають дотягнути справу.
Єдине, що можна зробити – арештувати ці активи, і до безкінечності утримувати їх коштом платників податків. Допоки Янукович і Ко самостійно або під "гуманітарним конвоєм" ошуканих співгромадян повернуться в Україну та постануть перед судом.
Це юридичне безумство породило класичну "бізнес-модель" української влади, що нині хибить у частині заховування награбованого в оффшорних норках, але загалом працює як швейцарський годинник Клюєва:
накрасти;
вкласти здобуте у віджатий бізнес або банк;
підкупити нерухомості на мальовничих узбережжях;
як тільки з'являються проблеми – заселити собою свою ж нерухомість;
насолоджуватися життям з накраденого.
Слабка ланка схеми – європейські оффшорчики, в яких підзависла більша частина активів українських високопосадовців з "чорних списків" міжнародних санкцій. Там, за кордоном, активи можна арештувати та повернути назад в Україну. Попри досконалі навички персональних юристів "Сім’ї" у будівництві корпоративних пірамід.
А в Україні законно конфіскувати награбоване наразі неможливо. Виходить, що тримати активи в Україні – безпечніше.
Особливо, якщо надійний тил прикривають надійні однопартійці. Так, "регіонали" та їх союзники – "Повалій" і Ко з групи "За мир і стабільність" – фактично не дали голосів за проект закону. "Економічний Розвиток" Хомутинніка дав лише 2 голоси "за". З позафракційних не проголосувало 40 народних обранців.
Але провалити голосування воліла і так звана сьогоднішня парламентська "більшість – від них не вистачило 41-го голосу: 13 від БЮТу, ще 12 були відсутні, 6 від групи Єремєєва "Суверенна Україна", трьох не було в залі, 3 від УДАРу – ще 4 відсутні.
Лише "Свобода" всією фракцією голосувала "за".
Мандатоносці переживають за свою, нажиту непосильним депутатським "трудом", власність. Більшість з них вже зараз підбирають острови, на яких відсиджуватимуться у разі прольоту на виборах.
Прийняття цього закону, а громадськість в решті решт переможе жадібність, дозволить повернути островитян на рідну землю набагато швидше, ніж би їм хотілося.
Бо після винесення вироку в заочному провадженні, статус з "переховується від органів правосуддя" автоматично зміниться на "засуджений".
Віталій Шабунін, Центр протидії корупції, для УП