"О, спорт, ты - кэш!"
Війни породжують героїв і плодять мародерів. Спортивні баталії породжують спортивних героїв і плодять казнокрадів.
Ледь підросла стадіонна трава після Євро-2012, як уряд вже хоче запросити в Україну зимову Олімпіаду-2022. Головний аргумент — успіх того ж Євро. Успіх безсумнівний, та чи у всьому?
Як, наприклад, з оскудінням державної скарбниці? Урядовці цього питання або "не чують", або лицемірно обурюються: "як, мовляв, не соромно високі ідеали вимірювати низменним металом!". Дійсно, як же нам не соромно рахувати свої гроші в їхніх кишенях?
Так, не хлібом єдиним живе людина. Але ж і не без хліба. Без чесного розгляду фінансових аспектів вирішувати, чи потрібна Україні Олімпіада чи ні, доречно хіба що в пісочниці. І перш як влаштовувати українським платникам податків нове свято за їхні гроші, слуги народу мають відзвітувати, куди поділись гроші зі свята попереднього.
Спосіб єдиний і перевірений — незалежний аудит. Євро-2012 фінансувався як спецпроект, гроші виділялись у різний час і в різний спосіб, витрачались — аналогічно. Тож стандартний звіт про виконання бюджету можна писати хіба що на липових дощечках. Тільки повний і незалежний аудит.
Тим більше, що досвід напрацьовано. У 2010-му, за кілька місяців, був проведений аудит діяльності попереднього уряду. В обсягах куди більших, ніж потрібно щодо Євро.
До слова, аудит потрібен навіть безвідносно до Олімпіади. І уряду також. Інакше він залишиться під обґрунтованою підозрою в казнокрадстві.
Натхненник сучасного олімпізму барон П’єр де Кубертен висунув величне вселюдське гасло "О спорт, ти — мир!". Натхненники всеукраїнського дерибану призвичаїлись навіть величні гасла обертати в готівку.
І якщо не викарбували на граніті, то вкарбували у власну практику — "О, спорт, ти — кеш!".
Борис Беcпалий, для УП