Doing business in Georgia

Вторник, 5 апреля 2011, 14:44
глава Украинского юридического общества

"Робіть бізнес в Грузії" говорять грузини, звертаючись до інвесторів у своїх рекламно-інформаційних проспектах, що розповсюджується різними урядовими установами цієї країни.

І їм є що запропонувати, адже за даними Світового Банку ця країна знаходиться на 12 місці у світовому рейтингу країн з найбільш сприятливим інвестиційним кліматом.

Якщо говорити про Україну, то ми знаходимось десь у кінці другої сотні цього рейтингу, поруч з Нігерією та іншими малорозвиненими країнами Африки.

Після розпаду Радянського Союзу мало хто вірив у те, що грузини зможуть побудувати власну демократичну процвітаючу державу. За короткий період часу Грузія пережила декілька збройних конфліктів, значний економічний спад, затяжну соціально-політичну кризу, але грузини вистояли.

Мало того, сьогодні Грузія показує приклад іншим країнам, в тому числі і Україні, яка на момент розпаду СРСР мала значно кращі стартові можливості.

В той час як в Україні проходять масові акції протесту проти нового Податкового кодексу, багато підприємців припиняють свою діяльність, збільшується відтік інвестицій з реального сектору економіки, у Грузії спостерігається абсолютно протилежна картина.

Підвищенню ділової активності суб’єктів підприємницької діяльності у цій країні сприяє стабільна політична ситуація, прості і зрозумілі закони, відсутність корупції і низькі податкові ставки.

Далеко не останню роль у цьому процесі відіграє і податкова політика держави.

Проводячи податкову реформу, грузини, схоже, дотримувались рекомендацій американського економіста Артура Лафера, який стверджував, що зменшення податкового тиску на бізнес призведе до збільшення кількості господарюючих суб’єктів, що потягне за собою збільшення надходжень до державного бюджету.

Так і вийшло. І це дало можливість грузинам вкладати значно більші кошти у розвиток своєї країни.

Яскравим прикладом відродження грузинської економіки є Автономна республіка Аджарія. На сьогоднішній день в Батумі йде активне будівництво готельних комплексів, відновлюється туристична інфраструктура, відроджується аграрний сектор економіки, тощо.

Все це відбувається завдяки тому, що підприємці почуваються тут комфортно. Так, реєстрація юридичної особи відбувається протягом двох годин. Практично відсутня бюрократична тяганина, чиновники ведуть себе ввічливо і намагаються допомагати підприємцям реалізовувати свої проекти.

Тож не дивно, що в Батумі з’явилися п’ятизіркові готелі таких всесвітньо відомих брендів як Sheraton, Radisson, Kempinski, Hilton та інші. Це є яскравим свідченням того, що іноземні інвестори повірили грузинам і тому почали вкладати кошти в цю країну.

Інвестують в економіку Грузії і українці. На запитання "що вам подобається в цій країні?", коротко відповідають: "все".

Звичайно, що у порівнянні з Україною тут значно кращі умови для бізнесу. Також слід звернути увагу і на низький рівень злочинності та відсутність корупції в органах державної влади.

Автор цих рядків випадково став свідком розмови двох грузинів. Один з них досить довго перебував за межами своєї історичної батьківщини, а другий, його шкільний товариш, сьогодні обіймає посаду начальника поліції.

Грузин-іноземець, ознайомившись з місцевими умовами ведення бізнесу, вирішив розпочати власну справу на історичній батьківщині. Прогулюючись містом, він звернув увагу, що в Батумі немає магазинів, які продають засоби захисту автомобілів від викрадення. Саме з організації продажу таких засобів він і хотів розпочати свій бізнес.

Але начальник поліції сказав, що цей бізнес не має перспективи, мовляв, сьогодні в Грузії не крадуть автомобілі і тому автомобільні сигналізації ніхто не купуватиме.

Цей приклад є яскравим свідченням ефективності політики у боротьбі зі злочинністю. Правоохоронні органи Грузії ведуть системну роботу у цій сфері.

В Кримінальному кодексі Грузії навіть є норма, яка передбачає можливість ув’язнення особи лише за те, що вона визнає себе "злодієм в законі". Навіть після відбуття терміну покарання за вчинений злочин, якщо особа стверджує, що вона є "злодієм в законі", її повертають назад до в’язниці.

Вважається, що така людина не стала на шлях виправлення і після звільнення знову візьметься за старе.

Тепер щодо досвіду Грузії у сфері протидії корупції.

Викорінення корупції почалося з Міністерства внутрішніх справ. Грузини почали з тотальної заміни кадрів у цьому відомстві. На відповідні посади прийшли чесні люди, які отримали належне матеріально-технічне забезпечення та досить високу заробітну плату.

Їм створили всі умови для того, щоб вони могли ефективно виконувати покладені на них обов’язки. Разом з тим, було посилено відповідальність за вчинення посадових злочинів.

У Грузії за отримання хабара несе відповідальність не лише особа, яка вчинила злочин, а і його безпосереднє керівництво. Якщо керівник не може належним чином організувати контроль за діяльністю свої підлеглих, його звільняють.

Саме тому, що уряд хоче подолати організовану злочинність і корупцію, Грузія має реальні результати, які є очевидними для всіх громадян цієї країни.

Сьогодні можна впевнено рекомендувати співвітчизникам теплі і безпечні курорти Аджарії, українським підприємцям успіхів у реалізації бізнес-проектів у Грузії, а президенту України – не їхати переймати досвід у далекий Сінгапур.

Значно простіше і ефективніше зробити це у сусідній Грузії, тим більше, що у грузинів дуже тепле ставлення до українців і вони залюбки поділяться з нами власним досвідом.

Олег Березюк, голова "Українського юридичного товариства", для УП