ЦИК, объявляй выборы!

44 просмотра
Четверг, 11 ноября 2010, 13:53
Алексей БратущакOleksii Bratushchak
журналист УП

За чинним законодавством дата парламентських виборів визначена лише в Конституції - "остання неділя березня четвертого року повноважень". Тобто це 27 березня 2011-го року.

У такому випадку вже 22 листопада ЦВК має оголосити початок виборів до Верховної Ради. Про це вже неодноразово говорив заступник голови ЦВК Андрій Магера.

Хто б не переконував, що депутати мають пропрацювати 5 років, як за нормами Конституції чинної на момент виборів-2007, але для цього треба вносити відповідні зміни до Конституції. Чи-то змінювати пункт Основного Закону про дату чергових виборів, чи-то в перехідних положеннях указувати дату наступних виборів.

Цим шляхом і пішли депутати.

Законопроектом про внесення змін до Конституції пропонують визначити дату виборів - "остання неділя жовтня п'ятого року повноважень", а наступні вибори провести наприкінці жовтня в 2012-му році.

Після цього звернення депутатів до Конституційного суду позиція Магери дещо змінилася. Як вирішить суд, так і буде діяти ЦВК. До цього на засіданні робочої групи з удосконалення виборчого законодавства в середу закликав і Віктор Янукович. На своєчасне рішення суддів сподівається й голова ЦВК Володимир Шаповал.

Але всі вони наче забувають, що Конституційний суд НЕ встановлює дату виборів.

Судді лише мають дати висновок, чи можна вносити запропоновані депутатами зміни до Конституції. Тобто чи можна перенести вибори з 2011-го на 2012-й. У цьому випадку остаточне рішення - коли проводити вибори - залишається за депутатами.

І ось що можна отримати в недалекій перспективі.

Припустимо, наступного тижня судді вирішують - запропоновані зміни можна вносити в Конституцію. ЦВК, керуючись рішенням суду, заявляє - судді вирішили, що вибори можуть відбутися в 2012-му. Тому ми не будемо оголошувати 22 листопада початок виборчої кампанії.

А що далі?

На початку наступної сесії парламент має 300 голосами проголосувати зміни до Конституції. І тут може виявитися, що хтось один не проголосував. Наприклад, Володимир Литвин, який полюбляє не натискати кнопку під час принципових питань. Або будь хто інший, котрий вважає, що єдино правильною датою виборів може бути лише 27 березня 2011. Виправдання знайдуться.

Але результат буде: внесення змін до Конституції провалять, дату виборів не визначать.

І тоді постає питання - а коли ж проводити вибори? Чинною залишається норма Конституції "остання неділя березня четвертого року повноважень". Але провести волевиявлення в цей термін уже не встигнуть!

Правовий колапс. Черговий...

Далі. Аби визначити дату парламентських виборів, треба внести відповідні зміни до Конституції. Чи є люди, які вважають, що депутати поспішатимуть із цим? Знайдуться ті такі 300 власників мандатів, які захочуть щонайшвидше піти на вибори? Не впевнений. І вони не впевненні, що потраплять у наступну раду.

То навіщо їм своїми ж руками визначати для себе дату виборчої лотереї?

Навпаки, самі депутати кажуть, що у Верховній Раді радше серед більшовиків та меншовиків знайдеться 300 та навіть 400 охочих продовжити термін повноважень. Наприклад, до того ж 2015-го.

А чому б і ні? Президент же казав, що треба вибори проводити в один рік. А народ, як запевняє прем'єр, підтримує гаранта Конституції. Тож і депутати мають підтримати головного будівельника нової країни.

Ми знову побачимо колективну безвідповідальність.

ЦВК не винна, що вчасно не виконала норму Конституції, не призначила вибори на 27 березня 2011 року.

Конституційний суд не винен, що дозволив вносити зміни до Конституції.

Парламент не винен, що знайшлися окремі безвідповідальні депутати.

А президент, як відомо, не впливає ані на ЦВК, ані на суддів, ані на депутатів...

І тепер скажіть, що викладений сценарій неймовірний. Це в українській-то політиці...

Тому ще раз повторю заклик до ЦВК: оголошуйте вибори!

Олексій Братущак, спеціально для УП

Реклама:

УП 100. Поза межами можливого

"Украинская правда" представит свой второй в истории рейтинг лидеров - сотню украинцев, которые делают наибольший вклад в независимость и будущее Украины.

Киев | 20 ноября
КУПИТЬ БИЛЕТЫ
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)