Вместо каникул – "налоговое гестапо"

34 просмотра
Понедельник, 21 июня 2010, 17:41
Андрей Павловский
для УП

17 червня, Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проект Податкового кодексу, внесений на розгляд парламенту кабміном.

Цей документ становить загрозу для ведення бізнесу в Україні та порушує цілу низку конституційних прав та свобод громадян.

Почну з того, що урядовий проект Податкового кодексу лише посилить податкове навантаження на мільйони підприємств малого та середнього бізнесу. Мій колега влучно назвав це творіння Азарова-Тігіпка "кодексом багатих", бо він дозволяє кільком десяткам великих компаній не платити податки - за рахунок збільшення тиску на всіх платників податків.

Власне, від пана Азарова ніхто й не чекав зваженого документу, який давав би зелене світло для розвитку малого та середнього бізнесу, та примусив би олігархів сплачувати податки як звичайних громадян України.

Термін "азаровщіна" знайомий усім.

Але нині, схоже, з'являється ще й новий термін - "тігіпковщина". Бо повноправний співавтор цього документу - Сергій Тігіпко, який заявляв, що йде до влади, аби робити реформи.

Невже ці "реформи за Тігіпком" полягають у тому, що 4 мільйони 200 тисяч фізичних осіб, які нині платять податки за спрощеною системою, будуть позбавлені цього права? Тобто, просто кажучи, будуть змушені закрити свій бізнес, який стане неможливо вести через податковий тиск?

Тоді це - не реформи.

Це - тотальне знищення невеликих підприємств разом із підприємцями. Це - наступ на середній клас в Україні, який, навпаки, мусив би розвиватися пришвидшеними темпами й створювати її національне багатство.

Натомість Податковий кодекс Азарова-Тігіпка надзвичайно "лагідний" до великих корпорацій та окремих видів бізнесу. Зокрема, звільняються від сплати податку на прибуток... п'ятизіркові готелі.

Надзвичайно потужна "реформа", чи не так?

Замість скорочувати кількість необґрунтованих податкових пільг, Азаров із Тігіпком знаходять нових, дуже специфічних, пільговиків. Не кажучи вже про те, що новий Податковий кодекс фактично створює приховані офшори на території країни - для тих, хто із благословення уряду зуміє ними скористатися.

А от хто так і не дочекався обіцяних під час виборів податкових пільг - так це все той же малий та середній бізнес. Бо якщо те, що записано із цього приводу в кодексі - це податкові канікули, то хіба що "податкові канікули суворого режиму".

Так само брехнею виявилися й обіцянки щодо зниження податків.

Податок з прибутку як був 25%, так і залишився, бо обласні й міські ради отримали право забирати ті самі 5%, на які він нібито був знижений. А ПДВ пообіцяли поетапно знижувати аж через три роки.

Чого варті ці обіцянки, усі, мабуть, вже зрозуміли.

Треба сказати, що опозиційний уряд робить чергову спробу виправити ситуацію, захистити малий та середній бізнес і примусити олігархів платити так, як платять усі: підприємці та громадяни. Зокрема, пропонується, аби наповнити місцеві бюджети, запровадити податок на нерухомість та податок на розкіш. Підкреслю, що під дію цього податку потрапить тільки житло загальною площею більше 300 квадратних метрів, а також приватні літаки, яхти тощо.

Окремої згадки заслуговує так зване адміністрування податків.

Якщо коротко, це "адміністрування" перетворює податкову адміністрацію на податкове гестапо, яке користується послугами легалізованих кодексом доповідачів-"стукачів". Наголошую: кодекс Азаров-Тігіпка дозволяє податковим органам заходити до будь-яких приміщень, у тому числі - до квартир громадян, якщо за цією адресою зареєстрований платник податку.

Податковий інспектор, за кодексом, одноосібно ухвалює рішення про проведення перевірки. Він же отримає право донараховувати податки за непрямим методом - без жодного рішення суду.

Невже комусь незрозуміло, що подібні норми - це очевидне сприяння корупції?

Податківці також зможуть викликати для "опитування" будь-якого співробітника підприємства. Те, що це опитування фактично є допитом, авторів кодексу не турбує: присутність адвоката при такому опитуванні не передбачена.

Наостанок - іще один приклад прямого порушення прав громадян, записаних у Конституції.

За кодексом Азарова-Тігіпка, якщо податковий інспектор нарахував штраф, то сума штрафу списується за 10 днів, незважаючи на те, оскаржує підприємець цей штраф у суді, чи ні.

Тож сьогодні податкова перетворюється на інструмент політичних розправ з опозицією. А завтра - на інструмент тотального контролю за всіма мешканцями України. І робиться це за рахунок кожного платника податків у нашій країні.

Тому новий кодекс можна назвати не тільки спрямованим проти підприємців, а й антинародним.

У такому вигляді, як його написали Азаров та Тігіпко, Податковий кодекс приймати не можна.

Андрій Павловський, народний депутат України, спеціально для УП

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)