Игра в Кабмин. Кто останется в правительстве после местных выборов

Четверг, 22 октября 2015, 13:09

"Міністр охорони здоров’я – Ігор Побер, Міністр екології – Борислав Розенблат, Міністр енергетики – Олександр Домбровський, Міністр з питань євроінтеграції – Мустафа"...

– Мустафа обирай який – Найєм чи Джемілєв. Інших міністрів у мене для тебе немає, – жартуючи ввечері 5 жовтня голова фракції "Блоку Петра Порошенка" Юрій Луценко приніс прем’єр-міністру Арсенію Яценюку список можливих кандидатів на пости міністрів.

Усі – діючи депутати від БПП.

Сталося це під час зустрічі в Адміністрації президента. Окрім Луценка і Яценюка на ній були присутні члени з так званої стратегічної сімки: президент Петро Порошенко, голова РНБО Олександр Турчинов, спікер Володимир Гройсман, голова АП Борис Ложкін і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Аналогічна зустріч пройшла і наступного дня, 6 жовтня.

Появі цього жартівливого списку передував виступ віце-прем’єра В’ячеслава Кириленка під час засідання погоджувальної ради 5 жовтня, де він зачитав звернення Арсенія Яценюка до Гройсмана.

– Прошу вас невідкладно внести від коаліції пропозиції по кандидатурам першого віце-прем’єр-міністра, віце-прем’єр-міністра з питань енергетики і промисловості, віце-прем’єра з питань європейської інтеграції, міністра екології та природних ресурсів, міністра охорони здоров’я, – зачитував Кириленко звернення прем’єра.

Але як розповідають джерела УП у фракціях БПП і НФ, поява такого звернення від Яценюка стала несподіванкою для всіх.

– Ми не знали, що воно взагалі буде, – говорить один із депутатів від БПП.

– Того дня, в понеділок, у нас було закрите засідання уряду. Арсеній сказав усім міністрам підготувати звіт про роботу своїх міністерств за рік і плани на наступний рік. Ми запитали, а як же переформатування? Він відповів, що у коаліції немає ані кандидатур, ані голосів за призначення міністра екології і звільнення міністра охорони здоров’я, тож можна не хвилюватися. Після цього він попросив Славу вийти на погоджувальну Раду і зачитати звернення, – розповідає УП один із міністрів.

Насправді у своїх міркуваннях Яценюк недалекий від істини.

Міністра екології Ігоря Шевченка через корупційний скандал звільнили ще 2 липня. З того часу минуло майже чотири місяці, а коаліція так і не запропонувала нову кандидатуру Кабміну. Лідер фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко, за умовною квотою якої Шевченко потрапив до Кабміну, відмовилася пропонувати свою кандидатуру. Тепер міністр екології – квота БПП, за якими і слово.

Те саме стосується Олександра Квіташвілі, який ще 2 липня написав заяву про відставку, а 17 вересня Рада з четвертої спроби не змогла звільнити його з посади міністра охорони здоров’я. Головна претензія до роботи Квіташвілі – міністерство за рік роботи так і не передало закупівлі ліків міжнародним організаціям.

Але якщо раніше Квіташвілі під час зустрічей з депутатськими фракціями просив звільнити його з посади міністра, то під час останньої зустрічі з депутатами фракції БПП на початку жовтня він про відставку не говорив взагалі, а навпаки – розповідав про великі плани на наступний рік.

Тож, можливо, розуміючи, що ані голосів, ані кандидатур у коаліції немає, Яценюк і почуває себе так розслаблено.

Перед бурею

Ще наприкінці серпня Яценюк пообіцяв у вересні внести на розгляд коаліції нову структуру Кабміну.

– Мною були заслухані звіти усіх міністерств і поставлені чіткі завдання кожному міністру в тій сфері, за яку він відповідає. За результатами оцінки діяльності міністрів я запропоную парламентській коаліції новий склад Кабміну і нову ефективну структуру уряду, – сказав тоді Яценюк під час своїх "10 хвилин з прем’єр-міністром".

Але процес затягнувся, Яценюк формально чекає кандидатів від коаліції.

– От у мене питання, наприклад, віце-прем’єр з питань енергетики і промисловості. Треба подивитися, який функціонал, які завдання. Я поки не зовсім розумію, – говорить перший заcтупник голови фракції БПП Ігор Кононенко, якому ще з весни прогнозують посаду першого віце-прем’єра.

Але за останньою інформацією, Порошенко не поспішає з кандидатурою Кононенка, тому що "він йому потрібен в парламенті для інших завдань", сказав УП співрозмовник, близький до президента.

  Ще наприкінці серпня Яценюк пообіцяв у вересні внести на розгляд коаліції нову структуру Кабміну. Але процес затягнувся, Яценюк формально чекає кандидатів від коаліції. Фото: КМУ 

Структура і обов’язки, а не посади – це те, по чому "битимуть" Яценюка в БПП. У фракції президента збираються ставити чимало питань Яценюку щодо реформ і функціоналу Кабміну, якщо він прийде на фракцію звітувати про роботу. Соратники Порошенка давно не приховують невдоволення нинішнім прем’єром.

– По-хорошому, Арсенія Петровича кудись би…, – говорить один із них, посміхаючись.

– Подивіться, що він робить! Зачитує листи користувачів у своїх десятихвилинках і відповідає на них. Вдає спілкування з народом, – обурюється один із нардепів.

Незадоволений і сам Яценюк. Але претензії в нього, звісно, не до себе, а до своїх політичних партнерів.

Під час зустрічі з "сімкою" 6 жовтня він був відверто роздратований ухваленим Радою в першому читанні проектом змін до Податкового кодексу щодо здешевлення вартості газу для населення авторства Юлії Тимошенко і групи депутатів, серед яких був і Кононенко. При цьому депутати повністю проігнорували урядовий законопроект на цю тему.

– Яценюк був у поганому гуморі. Говорив, що проголосувавши цей документ, ми його "кинули", що ми забираємо гроші на субсидії для населення, але це не так, – говорить співрозмовник, який був присутній на зустрічі.

Ще один камінь спотикання – податкова реформа. Депутатам не подобаються пропозиції Мінфіну. Натомість комітет з питань податкової та митної політики на чолі депутатом від БПП Ніною Южаніною підготував свій проект реформи. Він більш ліберальний.

– МВФ був проти, щоб в парламенті з’являвся будь-який альтернативний документ, і вони про це нам говорили. Але вибачте, як ми можемо заборонити депутатам вносити те, що вони вважають за потрібне? – говорив на початку жовтня УП один із керівників БПП.

Ввечері середи, 21 жовтня Ніна Южаніна розповіла ЕП, що МВФ може призупинити програму фінансування України, якщо її комітет внесе на розгляд парламенту свій проект податкової реформи.

Тож, скоріше за все, Яценюку доведеться вести переговори, щоб альтернативний проект був відкликаний.

На вихід

У розмовах з УП депутати не приховували, що до виборів і не збираються займатися питаннями переформатування Кабміну. Щоправда, до деяких кандидатур в БПП таки приглядаються. Луценко придумав нові правила для депутатів від БПП – на фракції кандидатура може розглядатися тільки у тому разі, якщо на її підтримку зібрано не менш, ніж 30 підписів.

Наприклад, на посаду міністра екології розглядають кандидатуру Гліба Загорія, нардепа від БПП і співвласника "Дарниці". Його кандидатура зібрала вже більше 60 підписів для розгляду на фракції. Загорій, за даними УП, близький до Ложкіна депутат. Також йому приписують кураторство над Міністерством охорони здоров’я.

Олексій Гончаренко, теж нардеп від БПП, пробує зібрати підписи за свою кандидатуру на посаду міністра охорони здоров’я і теж має вже певну кількість прихільників у фракції.

– А що? Я підписався, по приколу. Нехай намагається, – каже про свій підпис один із депутатів від БПП.

На посаду віце-прем’єра з питань євроінтеграції розглядають нардепа від БПП Ірину Геращенко.

Залишаються і кандидати "на виліт". Прізвищ називають кілька. Серед них – міністр інфраструктури  Андрій Пивоварський. Претензія до нього – повільні реформи в його секторі і скандал з призначеннями виконуючого обов’язки керівника УЗ.

– Але робота Андрія щодо внесених в парламент законопроектів – якісна. Це якісні документи – і про річковий транспорт, і про автомобільний, – говорить Кононенко.

Другий кандидат – міністр економічного розвитку Айварас Абромавичус. У розмовах з УП депутати критикують його за повільне проведення конкурсів на держпідприємства, вважаючи, що Абромавичус надто ними захопився, а також за ідею створення "Укрхолдингу" з 12 стратегічних підприємств.

Незадоволення у прем’єра викликає і міністр енергетики Володимир Демчишин, який вже рік воює із ДТЕК Ріната Ахметова. Яценюку приписують лобіювання інтересів компанії олігарха. За даними УП, Яценюк вже декілька разів вимагав звільнення Демчишина, але президент робить усе можливе, щоб втримати його на посаді.

Незадоволення у прем’єра викликає і міністр енергетики Володимир Демчишин, який вже рік воює із ДТЕК Ріната Ахметова. Фото: КМУ 

Що ж стосується самого Яценюка, то одразу кілька джерел УП розповідали, що влітку під час візиту до США Яценюк отримав підтримку західних партнерів, зокрема, віце-президента Джо Байдена і начебто змінювати його ніхто не збирається.

– В листопаді він точно залишиться на посаді. Станом на грудень може бути абсолютно інша інформація, – говорить співрозмовник, близький до президента.

Джерела "Української правди" серед американських дипломатичних кіл на початку жовтня стверджували, що Вашингтон дещо змінив свою думку стосовно діючого керівника українського уряду. Яценюка там зараз вважать неефективним і "чи не найгіршим кадром у діючому Кабміні". Все більше симпатій на його фоні здобуває колишній президент Грузії, нинішній керівник Одеської ОДА Михеїл Саакашвілі.

21 жовтня американське авторитетне видання Buzzfeed опублікувало великий матеріал, де так само наводить слова дипломатів про розчарування в українській владі. "Українські західні партнери підтримали минулого року Арсенія Яценюка у його бажанні вести війну із корупцією та системою підкупу. Але в тому, як керівники борються із корупцією, багато хто в Києві бачать уряд частиною цих проблем", – пише видання.

Нагадаємо, що за результатами вересневого опитування соціологічної групи "Рейтинг", якби вибори відбулися найближчої неділі, партія "Народний фронт" Арсенія Яценюка набрала б тільки 1% голосів виборців.

Для порівняння - лише рік тому на дострокових парламентських виборах НФ зайняла перше місце за партійними списками, набравши 22,14% голосів виборців. Саме через такий низький рейтинг політична сила прем’єра не бере участі у місцевих виборах.

Ситуацією з рейтингами Яценюка може скористатися не тільки Саакашвілі, але і Юлія Тимошенко.

Зараз "Батьківщина" - друга за популярністю партія після БПП. Рейтинги політсили порівняно з минулим роком зросли майже в два рази – 11% проти 5,7% минулого року.

Тимошенко вміло експлуатує тему тарифів і критикує уряд. До того ж, вона найняла лобістську компанію в США, що просуватиме її інтереси. Не так давно Тимошенко дала інтерв’ю The Independent, в американських виданнях також почали з’являтися тези про те, що український уряд не проводить реформи, навколо нього виникають корупційні скандали, начебто через що рейтинг Тимошенко починає зростати.

Тож окрім зовнішніх викликів Яценюка очікують ще і внутрішні.

Вже дуже скоро депутати отримують можливість зробити аудит роботи Кабміну. Адже 2 грудня виповниться рік з того моменту, як Рада затвердила програму уряду. За результатами її виконання у групі ризику знаходяться всі міністри та їхній керівник.

Марія Жартовська, УП

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Главное на Украинской правде