Партия регионив: время донецкого реванша
Передвиборчий з'їзд Партії регіонів став реваншем "донецьких" над групою РосУкрЕнерго в їх одвічному протистоянні за контроль над масами.
Готували це зібрання, проведене в найгірших традиціях радянської влади, команди Азарова та Колеснікова. Вони разом з Андрієм Клюєвим складають тріумвірат, що веде регіоналів на парламентські вибори-2012.
Донецькі відчувають неприховану антипатію до Сергія Тігіпка, який декілька місяців тому приєднався до Партії регіонів. Вони вважають соціального віце-прем'єра ставлеником Льовочкіна, який спить і бачить, як чужими руками взяти в лещата їх політичне дітище. Крім того, Тігіпку не можуть пробачити 2004 рік – фактичну втечу в розпал помаранчевої революції.
Проблема для донецьких у тому, що Тігіпко сьогодні - єдиний з регіоналів, хто має персональний рейтинг, за виключенням самого Януковича. І задачею донецьких є максимальна нейтралізація політика з метою недопущення його прем'єрства після виборів.
Тому показово, як на головному партійному форумі організатори не дали Тігіпку можливості виступити перед делегатами. Замість нього трибуну отримали гості з Китаю та дрібні чиновники на кшталт заступника губернатора Миколаївщини, які не шкодували хребта в своїх поклонах, сповнених подяки партії та її вождям.
Антураж зібрання також був спрямований на те, щоб підкреслити – тут зібралися "господарі життя". Якщо через з'їзд об'єднаної опозиції перекрили кілька тихих вулиць на столичному Подолі, то заради VIP-гостей Партії регіонів було заблоковано рух по стратегічній магістралі - Броварському проспекту.
Утворилася пробка, в яку потрапили самі регіонали. Одразу за мостом через Дніпро депутатські машини одна за одною перетинали подвійну суцільну лінію і по зустрічній смузі, на очах міліції, мчали до Експоцентру на партійне зібрання.
Журналісти "Української правди" були свідками, як цей маневр здійснив екс-міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов.
- Чому ви їздити зустрічною смугою? - запитали ми в керівника кримського уряду.
- Я? - зробив здивоване обличчя Могильов. – Та я ніколи...
Але завершити він не встиг - Могильова обступили журналісти, які почали його фотографувати.
- А як щодо порушення права на приватність обличчя? - обурився екс-міністр.
- А ви хіба не втратили це право, ставши публічною особою? - здивувалися представники преси.
- А де це записано, що публічна особа втрачає право на приватність? – вперто відстоював Могильов очевидно помилкову концепцію.
На годиннику була 17 година, на термометрі - близько 35, а під стінами Міжнародного виставкового центру зчинився Армагедон. Учасники форуму, торкаючись вологих спин один одного, намагалися протиснутися у двері, які не були розраховані на такий людський трафік. Регіонали повільно заходили всередину. В тисняві серед інших опинився і брат начальника штабу регіоналів Сергій Клюєв.
- Як добре, коли ти впевнений у перемозі та нікого не боїшся, - поділився зі співрозмовником своїми відчуттями Клюєв-молодший. "Брат-2" мав усі підстави для цього - він був затверджений за округом в Артемівську Донецької області, де родина Клюєвих має завод з обробки кольорових металів.
Автомобільний герой Партії регіонів Владислав Лук'янов. Фото ПР |
Як виявилось, у Партії регіонів залишилася одна фобія, яку вона так і не подолала за довгі роки свого існування. Це - страх і водночас зверхність перед журналістами.
Як і на з'їзді регіоналів 2009 року, де Янукович був висунутий в президенти, пресі заборонили входити до зали. Більше того, зараз правила зробили ще жорсткішими - журналістам не дозволяли бути навіть у фойє. Преса не отримала доступу ні до керівника виборчого штабу Андрія Клюєва, ні до глави адміністрації президента Сергія Льовочкіна, не кажучи вже про прем'єра Азарова і президента Януковича.
Компенсувати відсутність vip-осіб намагався Нестор Шуфрич, який нарешті вирвався на волю із заслання у нетрях Ради національної безпеки та оборони. Він фотографувався з жінками і жартував:
- "Українська правда", ви подивіться, як представники Донецької області добре говорять українською. Ви обов'язково про це напишіть! - наполягав Шуфрич.
- Так-так, ми вміємо! - піддакували йому жінки.
Шуфрич в оточенні шанувальниць |
Тим часом до експоцентру прибув найбільш одіозний депутат першої половини президентського терміну Януковича - Юрій Іванющенко.
- Пане Юрію, а можна вас на дві хвилини, - намагалися зупинити його журналісти.
- Ой, нє, дєвушка, - замахав руками таємничий депутат.
З’їзд затримувався більше ніж на годину - чекали на президента. Але ось на вході з'явилася прес-секретар Януковича Дарка Чепак, яку почали прискіпливо обшукувати охоронці - вони дійшли до того, що попросили її вивернути косметичку.
Дарку Чепак обшукали на загальних засадах |
Нарешті, заграли фанфари - і до величезної зали виставкового центру зайшли Янукович і Азаров. Їх супроводжував натовп охоронців.
Взявши слово, президент повторив шаблонний набір гасел "руїну подолано – стабільність відновлено". Просто нарізай – і став у передвиборчі ролики.
- Від нас залежить перетворення парламенту з закритого елітного клубу на орган, що захищає своїх громадян... – закликав Янукович.
Схоже, це був вдалий жарт президента. Буквально за годину це саме зібрання висуне до наступної Верховної Ради нині чинних депутатів з "групи Ахметова" - Кия, Мальцева, Черткова - які протягом чотирьох з половиною років побували на декількох засіданнях парламенту, пропустивши понад 500 робочих днів. Сам "король Донбасу" великодушно відмовився балотуватися.
Янукович як прапор партії. Фото ПР |
Другий програмний виступ на форумі виголосив Микола Азаров, який застряг на своїй улюбленій хвилі: як завжди, винними у всьому виявились Тимошенко та її команда.
- Список опппозиции - это список ответственных за разруху. Они набили на этом и руки, и карманы, - запевнив однопартійців Азаров. - Но правда на нашей стороне, и это дает силы побеждать!
Далі черга дійшла до Таїсії Повалій. Виступ, зачитаний з аркушу, вражав провінційністю та водночас відірваністю від життя.
- Нові мости, дороги, сучасні вокзали... Зізнаюся, я перестала відчувати сором перед іноземними гостями, прилітаючи з шикарних іноземних аеропортів у наш "Бориспіль"...
Щось не спрацювало, і Азаров підійшов до співачки поправити мікрофон.
- Вот так вот лучше, ближе, - посунув він стійку до неї.
- Я первый раз, поэтому волнуюсь, - несподівано перейшла на російську Повалій. Але виправилася - і почала мелодійно бити поклони.
- Я хочу подякувати шановним Віктору Федоровичу і Миколі Яновичу за турботливе ставлення до проблем нашого мистецького цеху. Культурна галузь отримала велику підтримку від діючої влади. Стрімкий розвиток національної культури - це ще одна з наших спільних перемог. Вірю у вас, Вікторе Федоровичу, і у вашу команду!
Обличчям гаранта гуляла усмішка...
Поки Янукович сидів у залі, шість тисяч запрошених ще якось трималися на місцях. Але варто було йому піти, як в інші двері хлинув потік тих, хто втомився слухати нудні дифірамби партії та її вождям.
Між тим, в залі перейшли до того, заради чого зібралися – затвердження списків.
- Вам роздані списки кандидатів у депутати, тому прошу за них проголосувати, - звернувся Азаров до залу.
Стало зрозуміло, що ніхто не буде читати списки висуванців Партії регіонів. Але 99% присутніх навіть гадки не мали, що з себе являє перелік кандидатів - адже, як виявилося, у величезному залі було тільки декілька екземплярів роздруківок. Азаров поставив на голосування "кота в мішку", який одноголосно підтримало зібрання.
Так було вирішено питання про склад найвищого законодавчого органу держави, і жоден присутній навіть не виступив з протестом.
Юра Єнакіївський знову буде депутатом. Фото ПР |
Після закриття зібрання депутати оточили Нестора Шуфрича, в якого виявився перелік кандидатів.
- О, Нестор, везунчик, 27 місце відхопив. Гортай, гортай далі, - чулося з натовпу делегатів.
- Ганно Миколаївно, а ви в списку? - запитали журналісти у Герман, яка стояла у супроводі міністра культури Кулиняка.
- О, я отримала свій улюблений номер, - заінтригувала та.
- Невже 13? - запитала журналіст.
- Ой, як ви здогадалися?... - засміялася щаслива Герман, яка нарешті отримує шанс звільнитися з адміністрації президента, де вона втратила будь-який вплив, та перейти до парламенту.
Однак більшість виходила з партійного форуму, не маючи жодної гадки про список. Депутат Максим Луцький у всіх на очах наздогнав Сергія Тігіпка та кинувся перевіряти, чи висунули його за округом в Києві. Це – уже після (!) голосування з'їзду за кандидатів. Але не одна людина не наважилася публічно обуритися таким диким затвердженням людей, що делеговані представляти український народ у найвищому законодавчому органі. Всі дружньо стерпіли плювок у обличчя від свого керівництва.
ЧИТАЙТЕ СПИСОК ПАРТІЇ РЕГІОНІВ ТУТ
Список, як і загальна організація з'їзду, став ще одним відображенням внутрішньої боротьби у Партії регіонів. Тігіпка посунуто з другого на третє місце. У прохідній частині практично відсутні люди Льовочкіна - хіба що Юрій Мірошниченко (39 місце) та Олександр Волков (64 місце). Керівник охорони Дмитра Фірташа Іван Мирний – на безперспективній 108 позиції.
Натомість усі "донецькі" отримали гідне представництво. У першій десятці шестеро – вихідці з Донбасу. Стопами сина Януковича в політику іде тепер син Азарова, який останні роки мешкав у Австрії та навіть отримав там дозвіл на проживання. Олексій Азаров висунутий кандидатом за округом в Донецькій області – у місті Слов'янськ.
Перша п'ятірка Партії регіонів. Фото ПР |
11 місце в списку віддали Дмитру Табачнику – що породжує надію на зміни в Міністерстві освіти. Також на 24 позиції опинився Юрій Іванющенко – хоча раніше він не збирався балотуватися. На декілька прохідних місць записали людей Литвина – Шарова, Зарубинського, Ващук. Незрозуміло лише, це плата за зраду чи компенсація пост-фактум за використання спікера "в темну".
І найпоказовіше - через список регіонів до політики повертається Нестор Шуфрич (27 місце), вигнаний 2010 року з посади міністра надзвичайних ситуацій - на річницю його бійки з Сергієм Льовочкіним.
Зараз - час іншої команди. Сам Льовочкін не потрапив до списку, що знімає питання його відставки принаймні до кінця виборів.
За інформацією "Української правди", у внутрішньому розподілі обов'язків Льовочкін отримав завдання займатися визнанням парламентських виборів на Заході.
Від успішного виконання залежить подальший рух Льовочкіна у політиці. Шанс стати спікером, куди його всі пророкували, він уже втратив. Залишається Міністерство закордонних справ, яке називали другим місцем його працевлаштування. Про посаду прем'єр-міністра він може навіть не мріяти – як, схоже, і Сергій Тігіпко, якому дали буквально декілька місць у прохідній частині. Настав час донецького реваншу...