"Межигорье": рай для Януковича. Часть ІІ
Продовження. Першу частину читайте тут: "Межигір'я": рай для Януковича
Як уже писала "Українська правда", розподіл колишньої державної резиденції "Межигір'я" було проведено серед трьох учасників: товариства з обмеженою відповідальністю "Танталіт" (129 га), благодійного фонду "Відродження України" (7,6 га) та громадянина Віктора Януковича (1,7688 га).
У першій частині розслідування "Українська правда" докопувалася до істини щодо компанії "Танталіт", якій відійшов найбільший шмат державних земель.
Виявилася, що кінцевими власниками 129 гектарів "Межигір'я" є австрійська фірма, одним засновником якої є біржовий маклер з Відня, а другим - австрійський юрист з Ліхтенштейну.
Тобто фактично це підставні особи, які діють в інтересах анонімних клієнтів, які вирішили заховати свою причетність до "Межигір'я". При чому юрист з Ліхтенштейну ще є кінцевим "власником" фірми "Дом Лесника", яка контролює мисливське господарство Сухолуччя, де Віктор Янукович любить постріляти в кабанів.
Фірма "Танталіт" (тобто фізичні особи, які ховаються за маклером з Відня і юристом з Ліхтенштейну) офіційно декларує, що збирається побудувати на своїх 129 гектарах "Межигір'я" так званий "Центр відпочинку і здоров'я" - яхт-клуб, гольф-клуб і кінний клуб.
У цій частині розслідування "Української правди" мова піде про другого учасника дерибану земель "Межигір'я" - благодійний фонд "Відродження України".
Загальна схема розподілу "Межигір'я" |
Сьогодні Фонд має в оренді 7,6 гектарів землі колишньої державної резиденції.
Саме на цій ділянці ведеться грандіозне будівництво з залученням баштового крану, яке видно навіть ззовні території "Межигір'я".
Таку техніку не залучають для будівництва простих маєтків |
Як встановила "Українська правда", цей благодійний фонд споруджує не лікарню і не інтернат, а... "Культурно-оздоровчий центр".
"Українська правда" мала нагоду ознайомитися з "Містобудівним обґрунтуванням" цього закладу. Отже, згідно з документом, вже збудовано або проектуються такі об'єкти:
- адміністративний корпус з приміщенням для прийому гостей, їх оздоровлення і відпочинку;
- оздоровчий корпус;
- приміщення для гри у боулінг;
- тенісний корт;
- будинок відпочинку на острові посеред декоративного басейну;
- банно-оздоровчий комплекс;
- декоративний басейн №1;
- декоративний басейн №2;
- декоративний басейн №3;
- декоративний грот;
- споруди очистки і рециркуляції води декоративних басейнів;
- підземний стрілецький тир.
Як відомо, Янукович не приховує свого захоплення тенісом. "Я постійно граю в теніс і вважаю це питання для себе перспективним. Мені двічі на день вдається грати, і я з задоволенням це роблю", - заявляв він у січні 2010 року. А у тирі, очевидно, Янукович шлифуватиме свої навички мисливця. Незрозуміло тільки, чому в назві центру присутнє слово "культурний"?
План забудови земель благодійного фонду. Будують "рай для Януковича"? |
Щоб перерахувати всі атракціони, які до душі Віктору Януковичу, тут не вистачає лише кільцевого автодрому навколо колишньої державної резиденції.
Показова вистава під акорди гітари
Благодійний фонд "Відродження України" почав закріплюватися в "Межигір'ї" щойно Янукович переїхав з Донецька до Києва, ставши прем'єр-міністром наприкінці 2002 року.
Вже 1 квітня 2003 було укладено договір оренди будинку №20 в "Межигір'ї" разом із трьома гектарами прилеглої землі. Від імені держави угоду підписало дочірнє підприємство ДУС - будинок відпочинку "Пуща Водиця"
Договір було укладено до 2051 року, коли Януковичу мав би стукнути 101 рік.
З особливим цинізмом в договорі було вказано, з якою ж метою фонд "Відродження України" винаймає будинок: "Майно, що здається в оренду, буде використовуватися орендарем для здійснення заходів щодо сприяння реалізації загальнодержавних і міжнародних програм, що спрямовані на поліпшення соціально-економічного положення".
Після помаранчевої революції влада спробувала виселити Януковича з насидженої території. Почалися суди. Генпрокуратура подала позов в інтересах Фонду державного майна, який наполягав, що оскільки площа будинку перевищувала 200 метрів, то орендодавцем повинен був виступати Фонд держмайна, а не дочірнє підприємство ДУС.
Суди тривали, Янукович вдруге обрався прем'єром, і 5 березня 2007 року заступник міністра Кабінету міністрів Олена Лукаш написала... відмову від позову. На її думку, вилучення в держави майна "не порушує права та інтереси Кабінету міністрів". Сліпа лояльність завжди цінувалася в оточенні Януковича - сьогодні Лукаш стала заступником глави адміністрації нового президента.
Після другого пришестя на посаду прем'єра Янукович прийняв на державній дачі №20 журналістів. Він показав їм будинок з казенними меблями, зіграв на гітарі та похвалився колекцією знаряддя для гольфу. І буквально за декілька днів цей будинок зрівняли з землею.
Сьогодні на його місці звели величезну споруду щонайменше на тисячу квадратних метрів, яка тепер називається "адміністративний корпус з приміщенням для прийому гостей, їх оздоровлення і відпочинку".
Саме цю будову вінчає мідний дах, який видно з-за території "Межигір'я".
Центральний об'єкт - так званий "адміністративний корпус для прийому гостей" |
"Оздоровчий корпус" |
Макет забудови території Благодійного фонду "Відродження України" всередині "Межигір'я" |
Свої 7,6 гектарів фонд "Відродження України" "наколядував" із двох спроб.
Спочатку, 2 листопада 2004 року, було укладено договір оренди 3,9 гектарів між Вишгородської районною адміністрацією і благодійною організацією. Уся земельна ділянка була оцінена в 154 тисячі гривні, тобто 395 гривень за сотку.
Орендну плату встановили 3 гривні 20 копійок за сотку на місяць.
Під час другого прем'єрства Януковича 18 травня 2007-го благодійники з "Відродження України" вирішили розширити свої володіння у "Межигір'ї". Вони орендували ще 3,7 гектарів. Ділянку оцінили не набагато дорожче - в 151 тисячу гривень, або 408 гривень за сотку.
Орендна сплата склала 3 гривні 37 копійок за сотку на місяць.
Як і у випадку з фірмою "Танталіт", при передачі благодійному фонду частини "Межигір'я" жодного конкурсу не проводилося. І тому мізерна вартість оренди території визначалася, виходячи зі сміхотворної номінальної грошової оцінки землі.
Благодійники з Обухова
Благодійний фонд з претензійною назвою "Відродження України" було зареєстровано у 2003 році в квартирі житлового будинку в місті Обухові - районному центрі Київської області.
Використання такої вивіски - цинічне та абсурдне, тому що "благодійність" була спрямована на прем'єр-міністра, а згодом і президента держави. Фонд "Відродження України" - це своєрідне прикриття для схем, які забезпечували поточну життєдіяльність Януковича останні вісім років.
Зв'язок з Януковичем простежується не лише через те, що вони в 2003 намагалися орендувати йому будинок в Межигір'ї. На фонд було записано автомобілі, які його обслуговували в часи опозиції.
На початку засновником фонду значився мешканець Донбасу такий собі Олександр Юрченко. Ця ж людина була засновником ТОВ "Кіноцентр "Зоряний", де знаходиться штаб Януковича (директор цього кіноцентру Андрій Кравець у день інавгурації Януковича очолив Державне управління справами).
Також цей Юрченко був засновником ТОВ "Дом Лесника", яке за часів Януковича заволоділо 17,5 гектарами в його улюбленому мисливському господарстві Сухолуччя і зараз будує там "готельно-ресторанний комплекс".
Але згодом, очевидно, щоб не привертати зайву увагу прізвищами, які пов'язують з Януковичем, у фонді змінили фундаторів. За останньою інформацією, тепер фонд "Відродження України" має двох засновниць - це Юлія Близнюк і Лоліта Шапкова.
Як вдалося встановити, Лоліта Шапкова є... студенткою економіко-правового факультету Донецького національного університету. Очевидно, що навички, отримані в процесі роботи з відчуженням "Межигір'я", вона вирішила застосувати у науці. Тема її дипломної роботи - "Правові питання відводу земельних ділянок".
Про іншу засновницю фонду "Відродження України" вдалося дізнатися ще менше. Юлія Близнюк - їй 24 роки, зареєстрована також в місті Донецьку.
Якби цю історію розповісти непосвяченому громадянину, то перед ним би вимальовувалася абсурдна картина: благодійний (!) фонд розбудовує на території колишньої державної резиденції "Культурно-оздоровчий центр" з саунами, банями, боулінгом, тенісним кортом, підземним тиром. Причому сам фонд "заснований" двома дівчинами студентського віку з міста Донецьк.
Поряд інша фірма, заснована мешканцем київського гуртожитку, біржовим маклером з Відня і юристом з Ліхтенштейну, будує "Центр відпочинку і здоров'я", що включатиме яхт-клуб, гольф-клуб і кінний клуб. А по сусідству з ними, також всередині цієї колишньої державної резиденції, мешкає президент України Віктор Янукович, який заявляє, що до подій навколо не має жодного стосунку.
При чому всі ці проекти не закриваються, а навпаки, активно розгортаються одночасно з обранням Януковича на найвищу посаду.
Напевно, на цьому прикладі можна було би зробити цілий семінар на тему "підставні особи" для майбутніх юристів-випускників Донецького університету.
Замість післямови
Поряд з "Межигір'ям" у держави залишаються ще понад сто гектарів земель рекреаційного призначення.
Не виключено, що одного дня приватним власникам колишньої урядової резиденції стане тісно. І вони захочуть взяти в оренду ще трохи державної території - за мінімальною ціною. Передумови вже створено - Вишгородську районну адміністрацію очолив керівник штабу Януковича на останніх виборах.
Безперечно, вся ця історія могла би стати темою для першого засідання новосформованого Національного антикорупційного комітету на чолі з Віктором Януковичем. Але цього не буде ніколи. Або, принаймні, до 2015 року.