Юлія Тимошенко: Протягом цих виборів я двічі об'їхала навколо земної кулі

Воскресенье, 26 марта 2006, 20:21

В інтерв'ю "Українській правді" Юлія Тимошенко підбила підсумки парламентських виборів-2006.

Інтерв'ю прем'єра Юрія Єханурова читайте тут: "Я буду з президентом, а як же можна бути в опозиції, якщо ти з президентом?" Інтерв'ю керівника секретаріату президента Олега Рибачука читайте тут: "Мені важко уявити, що прем’єром стане Тимошенко чи Янукович, зате я вірю в реальність розпуску нового парламенту". Інтерв'ю керівника виборчої кампанії Партії регіонів Євгена Кушнарьова читайте тут: "Наше перше завдання після виборів – це створити антипомаранчеву коаліцію". Інтерв'ю лідера СДПУ(о) Віктора Медведчука читайте тут: "Парламент, який не в змозі сформувати більшість та уряд, має бути розпущено". Інтерв'ю спікера парламенту Володимира Литвина читайте тут: "Наступним прем’єром спробують зробити того, хто не буде конкурентом Ющенку на наступних виборах президента".

– Юліє Володимирівно, хоча говорити про рейтинги заборонено, однак можна давати оцінки та прогнози. Який результат ви прогнозуєте за підсумками цих виборів?

Я гадаю, що абсолютно точно 3–процентний бар’є р долають шість політичних партій і блоків, вони всім відомі. Окрім того, не виключаю, що до них долучиться ще максимум два політичних блоки з результатом на грані 3%.

– Як би ви у двох словах охарактеризували ці вибори, яке головне враження від них? З чим вони у вас будуть асоціюватися через багато років?

Сьогодні вони асоціюються у мене з шансом для України. На президентських виборах ми вибороли свободу. Але за півтора року було дуже багато згаяно часу. Головне, що владі не вдалося прибрати клани від влади. Нові і старі клани досить успішно пристосувалися і адаптувалися до влади. Через меценатство, мирові угоди, благодійні проекти, приватний лобізм при новій владі вони отримали прихисток та дах. Я говорю про фактично всі відомі від часів Кучми олігархічні родини.

Тому саме після цих виборів ми мусимо позбавити їх впливу і контролю над країною. Якщо після президентських виборів ми дали Україні політичну свободу, то зараз мусимо забезпечити економічну свободу державі. Країна має розвиватися поза олігархічними проектами. Ну і, звичайно, ці вибори дуже важливі з огляду на зміни до Конституції. Сьогодні фактично обирають нового прем’ єр–міністра України з дуже великим обсягом повноважень і відповідальності.

– Яке у вас залишиться враження від них – швидше позитивне чи негативне?

Після виборчої кампанії я відчуваю дві речі – жахливу втому і велике задоволення від спілкування з людьми, хоча і визнаю, що це звучить пафосно та банально.

Я впродовж виборчої кампанії зустрілася в середньому з 4,5 мільйонами людей, проїхала близько 80 000 кілометрів – це значить двічі об’їхала навколо земної кулі... Загальний хронометраж мого безперервного виступу на мітингах, зустрічах і ефірах, за підрахунками штабу, складає близько 29 діб. Саме головне, я побачила, що люди не зневірені, вони вірять в шанс на краще життя і було б дуже безвідповідально їх засмутити.

– Який передвиборчий хід, яка технологія вашої політичної сили була найбільш успішною на цих виборах?

Вдалих ходів, як на мене, було багато. Все ж, я думаю, що найоптимальніше – це прямі зустрічі з виборцями. Але це не технологія. Це тяжка, каторжна робота, яка, втім, приносить результат.

– Яка технологія була провальною на цих виборах – у вас або інших учасників виборів?

– Повністю провальний проект – телевізійна реклама. Такої сірості, нудоти і відсутності будь–яких ідей я, здається, ще не бачила ніколи. Думаю, що більшість політичних партій і блоків втратили прихильників на такій рекламі.

Три місяці лідери різних політичних сил по телевізору хрестилися, купалися в ополонках і ліпили вареники. Але це все марно. Хоча були й винятки. Я, наприклад, була приємно здивована телекліпами Компартії, сюжетами з Пікассо, Нерудою... Дуже якісно зроблено. Однак практичної користі для КПУ це ніякої не принесло. Електорат не той. Це добра реклама для комуністів, скажімо, Данії або Норвегії.

– Якщо поговорити про майбутній парламент, з ким ви будете створювати більшість, яка сила буде з вами блокуватися?

Давайте дочекаємося результатів виборів. Лідер кожної політичної сили до 22 години 01 хвилини, тобто до першого екзит–полу, сподівається, що візьме 50% плюс один голос і сам з собою створить коаліцію. Я упевнена, що коаліція повинна будуватися на базі патріотичних сил. Це – БЮТ, здорова частина "Нашої України" і, можливо, СПУ, а далі – будемо дивитися за результатами.

– Ви проїхали Україною і чули від людей про дуже багато проблем. Але яка все ж таки найбільше запам'яталася? Що стоїть для українця на першому місці?

– Немає якоїсь однієї проблеми, яка б могла бути названа головною проблемою українця. Інтереси і проблеми дуже різні в залежності від регіону. Якщо на сході чи півдні, наприклад, людей турбують передусім ціни на продукти харчування та на газ, то на заході багато таких людей, яким "аби Ющенко та Тимошенко були разом", і нехай той газ, хоч по тисячі доларів за кубометр буде.

Але всі чекають нової якості життя, чекають що політики до них нарешті прислухаються.

– Який законопроект ви б внесли найпершим до нового парламенту?

Про ліквідацію посередників на енергетичному ринку і перехід до прямих міждержавних контрактів.

– Чи буде розпущено новий парламент?

– Ні, не буде. Я дуже добре знаю психологію народних депутатів. Коли постане реальна загроза розпуску, то створять і конституційну більшість, вже не кажучи про звичайну.

Окрім того, я б не гралася такими технологіями, як розпуск Верховної Ради. В політиці розпуск парламенту – це як ядерний вибух. В Конституції виписана норма про розпуск Верховної Ради, яка повинна мати, радше, стримуючий характер, а не слугувати спонуканням до дії.

– Чи готові ви бути в опозиції?

Я з неї ніколи і нікуди не йшла. Якщо у новому парламенті почнуть виникати якісь неприродні утворення, то ми, скоріше, підемо в опозицію, а не в обійми до Януковича.

– Чи можливий у новому парламенті початок процедури імпічменту?

Ні. Ми не для того спільно обирали з таким трудом Ющенка президентом, щоб зараз говорити про імпічмент.

– Ваш прогноз – хто буде новим прем’єр–міністром?

Вгадайте з одного разу. Давайте, говорити про тенденції. Ось у Південній Кореї днями прем’ єр-міністром стала жінка – Хан М’єн, здається.

– Кому з ваших конкурентів на цих виборах ви б зробили комплімент?

Колегам з "Нашої України". Вони не давали нам розслабитися. В результаті, ми провели ефективну виборчу кампанію.

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Главное на Украинской правде