Шоу століття в Раді: яйця і димові шашки. Фото, відео
У вівторок стіни Верховної Ради пережили те, чого, здається, ще ніколи раніше не відбувалося.
Спочатку спікер Володимир Литвин вів засідання під яєчним обстрілом, гул сирен і вигуки "Ганьба!". Одне з яєць потрапило йому в око - не допомогли навіть парасольки, якими президію закривали охоронці.
Далі у сесійній залі розпочалися масові бійки. На 15-20 хвилині після початку засідання в опозиційному секторі щось задиміло. Як виявилося пізніше, це була димова шашка. Підозра впала на БЮТівців, однак вони стверджують, що димова шашка впала їм під ноги, і її кинув хтось з "регіоналів".
Втім, ще за кілька хвилин, у той же сектор впала ще одна димова шашка. Сесійну залу поглинув густий дим.
Проте це все не завадило Литвину поставити на голосування питання ратифікації угоди про продовження терміну перебування ЧФ Росії в Україні. Рішення було прийнято, незважаючи на те, що більшість депутатів перебували у той час біля трибуни, або брали участь у бійках.
Зранку події в Раді розвивались наступним чином.
8:50 - опозиціонери заходять до зали і накривають свої сектори державними прапорами. При цьому бютівці "випадково" прикривають прапорами кількох своїх депутатів, що дозволяє останнім залити клеєм гнізда для голосування.
"Домовленість була така: у вівторок зранку ми заходимо до сесійної зали і заклеюємо гнізда для голосування кожен у своєму секторі. У підсумку - регіонали голосували, сидячи у секторі НУНС. Тому тут два варіанти - або технічні служби швидко поміняли заклеєні гнізда, або вони (НУНС) взагалі їх не заклеювали", - розповідають бютівці
9:30 - у залі перебувають практично всі народні обранці. Опозиція оточує свої сектори, регіонали розташовуються на правому від президії флангу, біля трибуни всі перемішуються. У парламент прибувають Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко.
10:00 - до зали заходить Володимир Литвин у супроводі охорони з парасольками. Під крики: "Ганьба!" опозиціонери жбурляють у спікера яйця, охорона захищає керманича, утворюючи скульптурну композицію: "Шербурзькі парасольки". Але кілька "снарядів" все-ж-таки потрапляють у ціль
10:10 - на підлозі в залі депутати підпалюють першу димову шашку. Опозиціонери відступають з лівого флангу до кулуарів, регіонали йдуть в атаку, яка відбивається БЮТівцями біля урядової ложі. Дим піднімається під купол, до ложі преси та гостей.
10:20 - на всіх фронтах практично безперервно виникають локальні депутатські бійки. Опозиція не має належної фізичної підготовки. Лідер групи "За Україну" В'ячеслав Кириленко у компанії кількох колег боронить перші три ряди сектору НУНС, вириває "з м'ясом" гніздо для голосування, за що отримує "на горіхи" від донецької інтелігенції.
10:25 - з'являються перші жертви битви: депутати НУНС Володимир В'язівський та Володимир Карпук мають розбиті скривавлені обличчя, Володимир Мойсик - розбиту губу, В'ячеслав Кириленко - гематоми на обличчі, Тарас Стецьків - розірваний светр.
10:30 - Хтось із депутатів, ймовірно, НУНСівець Андрій Парубій підпалює другу димову шашку, біля нього з'являються працівники пожежного підрозділу УДО з вогнегасниками, які намагаються загасити запали. Тим часом опозиціонери знову вибігають з зали, що дозволяє регіоналам здійснити другу, цього разу вдалу контратаку на опозиційний табір.
10: 35 - наступ ПР на місця у секторах НУ завершується перемогою. Литвин під парасолями проводить обговорення питання по ЧФ. БЮТівці намагаються завадити, у результаті чого численні тілесні ушкодження отримують Андрій Павловський, Юрій Прокопчук, Руслан Лук'янчук та Володимир Бондаренко.
10:40 - історичне голосування відбувається в момент, коли більшість депутатів не перебувають на своїх робочих місцях. Попри це, табло висвічує цифру у 236 депутатських голосів. Опозиція звинувачую коаліцію у фальсифікаціях, коаліція називає це "традиційними методами роботи"
10: 50 - у тих таки неприйнятних умовах коаліція практично без обговорення приймає держбюджет на 2010 рік. Крики, галас, шум бійки, димова завіса...
Ухваливши ще кілька законів депутати вирішують розійтися до 12 травня "осмислити" те, що відбулося.
Фото Дмитра Ларіна