В ОП заявили, що термін добровільного повернення з СЗЧ може бути продовжено

Катерина Тищенко — Субота, 4 січня 2025, 23:01

Заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук заявила, що наразі обговорюється ідея про продовження терміну добровільного повернення на службу військових після самовільного залишення частин.

Джерело: Верещук у Telegram

Деталі: Заступниця керівника ОП повідомила, що в четвер проводила міжвідомчу нараду з ветеранської політики та соціального захисту військовослужбовців і членів їхніх сімей, де обговорювалася проблема СЗЧ.

Серед інших були присутні представники Міноборони, ЗСУ, Військової служби правопорядку, деяких бойових підрозділів.

За словами Верещук, на нараді було висловлено "конструктивні ідеї, які одразу взяли в роботу".

Пряма мова: Перше: 01 січня 2025 року закінчився термін для добровільного повернення на службу із СЗЧ. Ідея в тому, щоб продовжити цей термін (на скільки саме – це предмет обговорення). Отже, це поки що тільки ідея, але ми вже почали обговорювати це з оборонним комітетом ВРУ. Дякую голові комітету Олександру Завітневичу за оперативність.

Друге: Для роботи з повернення воїнів активніше залучати рекрутерів з успішних бойових підрозділів. Якщо у когось виходить успішно повернути бійця у стрій, ну то треба дати людям працювати й усіляко підтримати. (До слова, не допускати ситуації, коли підрозділ домовився забрати людину після СЗЧ до себе, а її направляють до іншого підрозділу)".

Знати більше: Втеча з армії. Чому СЗЧ і дезертирство стали масовим явищем і як вирішити цю проблему

Передісторія:

  • 20 серпня Верховна Рада ухваленим законом зняла кримінальну відповідальність за перше самовільне залишення військової частини чи дезертирство, якщо військовий сам повернувся і командир дозволив продовжити службу. 
  • 21 листопада Верховна Рада ухвалила закон про добровільне повернення на службу за перше СЗЧ чи дезертирство. 28 листопада 2024 року президент Володимир Зеленський підписав відповідний документ. Він набув чинності 29 листопада. 
  • Згідно з новим законодавством, військові, які вперше самовільно залишили місце несення служби, мали повернутися до 1 січня 2025 року, щоб уникнути кримінальної відповідальності.
  • На початок грудня добровільно на військову службу повернулися 8 тисяч військових, які самовільно залишили місце служби або вчинили дезертирство.
  • 18 грудня у мобільному застосунку для військових "Армія+" з'явився рапорт на повернення із самовільного залишення частини.