Кількість українців, які вірять у світле майбутнє України, знижується другий рік поспіль – КМІС
Частка українців, які впевнені, що через 10 років Україна буде процвітаючою країною в ЄС, за останні два роки знизилася на 31 процентний пункт – нині у світле майбутнє країни вірять трохи більше половини мешканців.
Джерело: результати опитування Київського міжнародного інститут соціології, проведеного у грудні
Дослівно КМІС: "Є стала тенденція до зниження частки тих, хто оптимістично дивиться в майбутнє України. Якщо наприкінці 2022 року 88% вважали, що Україна через 10 років буде процвітаючою країною в ЄС, то до грудня 2023 року їх частка скоротилася до 73%, а до грудня 2024 року – до 57%".
Деталі: Також з 5% до 28% зросла частка тих, хто вважає, що Україна матиме зруйновану економіку.
Водночас соціологи підкреслюють, що не всі колишні оптимісти перетворилися на песимістів.
"Хоча частка оптимістів знизилася за останній рік на 16 процентних пунктів, але не всі з них перетворилися на песимістів (їх частка зросла на 9 процентних пунктів). Тобто значна частина українців більше говорять про високу невизначеність", – зазначає КМІС.
Також соціологи наголошують, що попри непростий рік та його складне завершення більшість українців (57%) у цілому схиляються до оптимістичного погляду на майбутнє країни, тоді як частка песимістів хоч і є значною (28%), але все-таки істотно поступається частці оптимістів.
Якщо говорити про регіональний виміру, то низхідна тенденція помітна у всіх регіонах, хоча на Сході і Півдні настрої трохи більш песимістичні.
"Але насправді загалом ситуація між регіонами неістотно відрізняється. Так, у всіх регіонах близько половини/трохи більше зберігають оптимізм щодо майбутнього України", – підсумували у КМІС.
Дослідження проходило 2-17 грудня. Методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних номерів опитали 985 респондентів у віці від 18 років, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася урядом України. До вибірки не включали жителів територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% – для показників, близьких до 10%, 1,8% – для показників, близьких до 5%.
За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення, однак соціологи вважають, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.