Бойко почав "виборчу кампанію" з тезами про "радикалів" і "заборону рідної мови"

Катерина Тищенко — Неділя, 15 грудня 2024, 23:08

Голова депутатської групи "Платформа за життя та мир" у парламенті, створеної з колишніх членів ОПЗЖ, колишній міністр та віцепрем'єр за президентства Віктора Януковича Юрій Бойко опублікував заяву з проросійськими тезами про нібито "радикалів" і "заборону говорити рідною мовою" в Україні.

Джерело: Бойко у TikTok, "Детектор медіа", керівник ОП Андрій Єрмак, голова ЦПД Андрій Коваленко в Telegram

Деталі: 14 грудня Бойко опублікував відео в TikTok на фоні ікон, де заявив про якихось "радикалів", які "почали зносити пам'ятники по країні, перейменовувати міста, забороняти людям розмовляти рідною мовою, забороняти ходити до тієї церкви, до якої вони хочуть ходити".

"Сьогодні ми бачимо, що цей рух продовжується, насильство над людьми продовжується. Тому все більше людей підтримують нас – тих, хто виступає проти такого насильства, за єднання в країні, за підтримку людей", – заявив також колишній співголова забороненої ОПЗЖ.

При цьому він не назвав жодних конкретних фактів, результатів опитувань і навіть не конкретизував, кого має на увазі під словом "нас".

Після цього керівник ОП Андрій Єрмак написав у Telegram: "Деякі політики забувають, що саме захист України та перемога над Росією, а не поширення російських наративів, є ключовою метою зараз".

У свою чергу, керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко у своєму дописі наголосив, що "дивно чути від Юрія Бойка у 2024 році слова про "радикалів", якісь "мовні заборони", тези про церкву, які поширюють зазвичай росіяни та про насильство над людьми, без згадки Росії".

"Хочу нагадати Бойку, що єдині, хто здійснює насильство над українцями – це росіяни... І було б дуже корисно, якби народний депутат (якщо звісно він працює в інтересах України), публічно про це постійно нагадував. Втім, бачимо дещо інше. І це відверто, м’яко кажучи, обурює", – додав Коваленко.

Як пише "Детектор медіа", з жовтня цього року колишні члени забороненої ОПЗЖ почали ходити на новий канал пропагандистки Лани Шевчук – колишньої ведучої забороненого каналу NewsOne, забороненого "Нашого" та ютуб-каналу, який теж нещодавно заблокували за російську пропаганду.

З листопада відео Бойка, зокрема уривки інтерв’ю з Ланою Шевчук на класичні електоральні теми, з’являються в TikTok. Також Бойко продовжує вести поки що не заблокований ютуб-канал і телеграм-канал.

Четверо проросійських політиків з’явилися у дев’яти відео пропагандистки за два місяці. Вони говорять на чутливі, електорально вигідні теми: корупцію у владі, бідність українців, примусову мобілізацію, дерусифікацію. За дев’ять інтерв’ю жоден член ОПЗЖ не згадав про провину персонально Володимира Путіна чи Росії як держави у розв'язаній проти України війні, обмежувалися "окупантами", "войовничою політикою Кремля", "агресією російської армії" чи фразою "сусіди зайшли".

Довідково: ОПЗЖ (Опозиційна платформа За життя) – заборонена в Україні проросійська політична партія, що діяла в 1999-2022 роках. Очільниками партії були Юрій Бойко, Вадим Рабінович, кум правителя РФ Володимира Путіна Віктор Медведчук та Сергій Льовочкін, членом партії був також Нестор Шуфрич. У 2022 році діяльність ОПЗЖ була заборонена.

Підозрюваний у державній зраді Медведчук був затриманий СБУ в 2022 році й згодом переданий Росії в обмін на українських захисників Маріуполя, зокрема, бійців "Азова".

Шуфричу в 2023 році вручили підозру в державній зраді. Він перебуває під вартою.

Керівництво партії "Слуга Народу" – Давид Арахамія та Олена Шуляк – не підтримують позбавлення повноважень депутатів від ОПЗЖ. Вони та ще майже 70 парламентарів відмовилися підписати звернення до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, у якому пропонувалося винести на голосування низку відповідних законопроєктів. Противником цієї ініціативи також стала фракція "Батьківщина", практично в повному складі.

Представники партії "Слуга народу" та керівництва Верховної Ради нерідко заявляють, що нардепи від ОПЗЖ є "корисними". Показовою також є позиція голови партії "Слуга народу" Шуляк, яка називає співпрацю з колишніми нардепами ОПЗЖ "конструктивною". Цей "конструктив" полягає у тому, що ситуацію рятує ОПЗЖ, коли за скандальні законопроєкти свої ж депутати не дають голоси. 

Що передувало: Як писала "Українська правда", за замірами соціологів, після трьох років повномасштабної війни нова умовна "Партія регіонів" досі може розгорнути діяльність на електоральному полі об'ємом у 20-30%.

Читайте також: Вибирай-те! Ребрендинг "Слуги", вагання Зеленського, Тимошенко і спонсори