Україна і ЄС підписали безпекову угоду з фінансовими зобов’язаннями
Президент Володимир Зеленський та очільники інституцій ЄС Шарль Мішель та Урсула фон дер Ляєн підписали угоду у галузі безпеки.
Джерело: кореспондент "Європейської правди" з Брюсселя
Деталі: Підписання відбулося у залі Європейської ради перед початком її засідання.
Документ, що має назву "Спільні безпекові зобов'язання між Європейським Союзом та Україною", суттєво відрізняється від двосторонніх безпекових угод України та держав-членів НАТО. Зокрема, угода з ЄС не містить жодних згадок про майбутнє членство України в Альянсу та про його підтримку, оскільки до ЄС входять як позаблокові держави (Австрія, Ірландія), так і Угорщина, що загалом утримується від підтримки України.
Держави-члени ЄС дали одностайну згоду на підписання договору.
"Найбільший успіх цієї угоди – це те, що її взагалі вдалося узгодити і підписати, попри позицію Угорщини", – поділився з "ЄвроПравдою" високопосадовець зовнішньополітичної служби ЄС.
Українські джерела відзначають важливість норми про те, що Україна отримуватиме фінансування з Європейського фонду миру (European Peace Facility, EPF).
"Нещодавно створений Фонд допомоги Україні в рамках EPF додає іще 5 мільярдів євро на 2024 рік для забезпечення подальшої військової допомоги та підготовки, і подальші співставні щорічні збільшення можуть бути передбачені до 2027 року, виходячи з потреб України та за умови політичних настанов Ради", – йдеться в угоді.
Зауважимо, що публічно Угорщина виступає проти наповнення цього фонду і мала змогу заблокувати відповідну норму у тексті.
Передісторія:
- Нагадаємо, що минулого тижня ЄС досяг домовленості про 1,4 млрд євро з доходів з росактивів на зброю для України через механізм EPF, що викликало публічні протести Угорщини.
- Європейські посадовці неодноразово дорікали Угорщині за блокаду допомоги Україні.