Медіазвіти для ОП готує компанія "слуги народу" і в них критику покладають на "опозиційні ЗМІ"

Вівторок, 16 січня 2024, 08:48
Медіазвіти для ОП готує компанія слуги народу і в них критику покладають на опозиційні ЗМІ
Володимир Зеленський на Банковій, фото Офісу президента

Компанія "Медіатека", яка належить народному депутату від фракції "Слуга народу" Олександру Маріковському, готує звіти, які потрапляють у владні кабінети: у 2023 році вона отримала за таку аналітику майже 10 мільйонів гривень із держбюджету. 

Джерело: Bihus.Info

Деталі: Журналісти Bihus.Info проаналізували десятки аналітичних звітів зі згадками про топ-посадовців, які за державний кошт готують для Офісу президента та Кабінету міністрів. У звітах аналізують згадки про чиновників у медіа, підсумовують найважливіші події тижня за участі цих посадовців, а також визначають хто та за що їх критикував. 

Реклама:

Звіти за бюджетні кошти замовляє державне підприємство "Центр захисту інформаційного простору України", яке підпорядковується Міністерству культури та інформаційної політики України. 

Вже більше 4 років на замовлення підприємства такі звіти виготовляє компанія "Медіатека", яка належить нардепу Маріковському. За 2023 рік компанія отримала за такі звіти майже 10 мільйонів гривень з бюджету. 

У "Центрі захисту інформаційного простору України" підтвердили, що ці звіти "надсилаються до Офісу президента, Кабінету міністрів України та інших суб’єктів, щодо яких проводиться дослідження". 

РЕКЛАМА:

Існує понад 10 видів замовлених звітів, різних за обсягом та складністю. Наприклад, щоденні звіти моніторингу соціальних мереж або щотижневі моніторингові звіти згадок в медіа. Документи стосуються президента і першої леді, посадовців Офісу президента, Кабміну. Замовляють також звіти, у яких окремо йдеться про згадки Мінкульту.

Журналісти Bihus.Info обрали для аналізу щотижневі звіти, які стосувалися Офісу президента й міністерств у ті тижні, коли виходили найгучніші журналістські матеріали, фігурантами яких були представники вищезгаданих інституцій. 

26 жовтня 2023 року журналісти Bihus.Info опублікували матеріал, у якому йшлося про російський паспорт дружини заступника голови Національної поліції України Дмитра Тишлека. Моніторингова компанія згадала про розслідування у звіті за 28 жовтня – 3 листопада у блоці, який стосується міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка. 

Згадка ця була лаконічною: "Ігор Клименко відреагував на журналістське розслідування щодо зв’язків з РФ заступника голови Нацполіції Дмитра Тишлека, заявивши про відсторонення останнього з посади. На Цензорі МВС критикували за неуважність у цьому призначенні".

У ці ж дні журналісти опублікували матеріал, який стосувався Мінкульту: про зйомки серіалів за бюджетний кошт. Журналісти виявили, що частина компаній, які отримала кошти з бюджету, була наближена до Офісу президента й колишнього міністра культури Олександра Ткаченка. Крім того, частина компаній працювала з росіянами незадовго до повномасштабного вторгнення. Про цей матеріал у моніторинговому звіті для посадовців не згадали взагалі. 

У червні 2023 року журналіст "Української правди" Михайло Ткач опублікував розслідування про одеського воєнкома. У матеріалі йшлося про те, що родина начальника одеського ТЦК під час повномасштабної війни придбала у Іспанії майно на мільйони доларів. І хоча посада воєнкома не стосується Офісу президента, після публікації матеріалу лунало багато критики, в тому числі і в бік Офісу президента – із прив’язкою до історії, опублікованої журналістами. 

У медіазвіті про розслідування "Української правди" згадали лаконічно: "Критика в рамках кейсу про одеського воєнкома, зокрема пригадування тез про обіцянку відправити воєнкомів на фронт".  

Аналізуючи звіти, журналісти звернули увагу на те, що про критику в бік влади в них нерідко повідомляють із посиланням на узагальнені "опозиційні ЗМІ" та додаванням певного суб’єктивного контексту. Зазвичай в цьому випадку не зазначають, про які саме медіа ідеться. 

Це може створювати думку про те, що владу в Україні переважно "атакують", а критичні матеріали про неї "розкручують". 

Наприклад, у звіті за 7 – 13 жовтня 2023 року про заступника керівника ОП Олексія Кулебу згадали так: "На опозиційному ТК зауважили, що заступник керівника ОП не має помітного впливу". 

У цьому ж звіті є схожа згадка про ще одного заступника керівника ОП Ростислава Шурму: "Опозиційні ЗМІ продовжували атакувати заступника керівника ОП у рамках корупційної риторики, зокрема, щодо курування енергетики, зв’язків з Г. Галущенком та всіляких схем". 

Аналогічна згадка у цьому звіті стосувалася і Олега Татарова: "Опозиційні ЗМІ продовжують атакувати заступника керівника ОП, наразі – знову у рамках риторики про курування митниці в контексті зв’язків з В.Тетерею, судової реформи (зв’язки з В.Босим), правоохоронних органів (в т.ч. зв’язки з замовниками вбивства К.Гандзюк)".

Автори звітів часом додають політичний контекст з негативною конотацією, який слабко ототожнюється з офіційними документами.

Так, наприклад, у звіті, який стосувався розбору згадок телемарафону "Єдині новини", деяких критиків марафону аналітики називали "порохоботами": "Найбільше поширень загалом і в рамках цієї теми зокрема зібрав порохобот О.Леусенко, який у Твіттері спочатку атакував владу через наратив про співпрацю з олігархами, а далі – через політику влади щодо НАТО. Меседжі з його твітів були помічені і у інших порохоботів". 

У процесі аналізу звітів для влади Bihus.Info дійшли висновку, що подекуди вони можуть формувати в посадовців хибну думку про те, що критика в їхній бік лунає переважно від узагальнених "опозиційних ЗМІ" (розшифровки щодо того, кого автори вважають такими, у звітах немає) і що представляє вона собою або ж "атаки", або ж "популізм". 

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
19:32
На дорогах України стане більше приладів TruCAM, якими поліцейські вимірюють швидкість
19:31
відеоПрикордонники знищили склади російських боєприпасів на Запорізькому напрямку
19:26
футболЯремчук став переможцем номінації Джокер року за версією УАФ
19:21
У Молдові фермери погрожують заблокувати кордон з Україною через імпорт зернових
19:18
Reuters: Технічні проблеми в РФ зупинили постачання російської нафти трубопроводом "Дружба"
18:44
ЗМІ: Десять країн ЄС пропонують посилити санкції проти російської енергетики
18:43
Азербайджан рік посередникував у газових перемовинах РФ і України, але угоди не досягли
18:37
фотоЛубінець зустрівся з Москальковою в Білорусі: обмінялися посилками та листами для полонених
18:33
МЗС України: Ідею Макрона про миротворців в Україні готові підтримати вже кілька країн
18:32
"Нафтогаз" програв міжнародний арбітраж на 41 мільйон доларів
Усі новини...
Реклама: