Офіс президента: Британські військові воювати за нашу країну не будуть
У рамках угоди з Великою Британією в разі будь-якої агресії Україна може отримати допомогу технікою, але британські військові воювати за нашу країну не будуть.
Джерело: заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква в ефірі телемарафону "Єдині новини", "Укрінформ"
Пряма мова Жовкви: "Ця угода укладена на 10 років, і безпекова допомога Британії триватиме увесь цей період. Про солдатів не йдеться, але ми не просто можемо запросити кількість техніки, а ми впевнені, що ми її отримаємо.
Безпекові гарантії – це також санкції, це конкретна фіндопомога, це навіть допомога на відбудову Україні після перемоги, це замороження російських активів і використання їх на користь України. Це британські гарантії компаніям, які пересуваються морськими коридорами, у тому числі тими, які утворила Україна. Дуже велика і комплексна угода".
Деталі: Він уточнив, що одним з аспектів, якому присвячений окремий розділ у документі, є військово-промислове співробітництво: "Дійсно, настав час переходити від етапу лише постачання Україні зброї - що безумовно, важливо, потрібно і воно триватиме, - до етапу спільного виробництва такої зброї. На це теж передбачені відповідні кошти".
Відповідаючи на запитання про те, що буде з угодою і передбаченим нею фінансуванням, якщо Україна вступить у НАТО раніше, ніж через 10 років, Жовква сказав, що цей момент дуже чітко відображений у документі.
За його словами, угода укладена на 10-річний період. Це мінімальний період, протягом якого вона буде діяти. Вона може бути продовжена. У ній також чітко зазначено: якщо Україна вступить до НАТО раніше, ніж мине 10-річний період, то безпекові механізми, які закладені цією двосторонньою угодою, будуть просто вмонтовані у той безпековий механізм, який існує в НАТО для країн-членів.
Передісторія:
- Під час візиту Ріші Сунака до Києва 12 січня відбулося підписання двосторонньої безпекової угоди між Британією та Україною, яка діятиме до вступу України в НАТО.
- Цей договір став першим у сфері безпекових угод на виконання домовленостей, узгоджених під час Вільнюського саміту НАТО між Україною, членами "Групи семи" та державами, що до них приєдналися.
- Офіс Президента оприлюднив текст безпекового договору, який уклали президент Володимир Зеленський і прем'єр Великої Британії Ріші Сунак.