У Асоціації українських банків пояснили причини зміцнення гривні

П'ятниця, 29 грудня 2023, 01:02
У Асоціації українських банків пояснили причини зміцнення гривні
ФОТО: GETTY IMAGES

У 2023 році відбулося зміцнення гривні, оскільки курсом валют фактично керує ринок. 

Джерело: голова Асоціації українських банків Андрій Дубас в ефірі Українського радіо

Деталі: За його словами, зміцнення гривні відбулося: "Ми фактично відійшли наприкінці 2023 року від фіксованого курсу, тобто Національний банк змінив свою політику і перейшов до курсу керованої гнучкості. Тобто фактично ринок керує курсом, але Національний банк гасить піки".

Реклама:

Він нагадав, що готівковий долар США торік у цей час коштував понад 42 гривні. Зараз його вартість коливається в межах 37-38 гривень.

Дубас зазначив, що відбулася стабілізація ситуації: 2022 рік, коли на нас напала Росія, був роком шоку і екстреним "гасінням пожеж". У 2023 році ми вже розуміли, що війна не закінчиться швидко, ми адаптувалися і почали переорієнтовувати процеси.

На його думку, 2024-й стане роком, який "виходить на траєкторію динаміки позитивних моментів" у розумінні збільшення ВВП та поступового зростання економіки.

РЕКЛАМА:

Стосовно того, що держбюджет на 2024 рік розраховувався із курсу 40,70 грн за долар, голова АУБ зауважив: це не означає, що курс обов'язково підніметься до цього рівня.

За словами експерта, до початку повномасштабного вторгнення зовнішніми чинниками, які впливали на українську економіку і на гривню, були ціни на товари основної групи, які Україна продавала або купувала за кордоном.

Нині в умовах війни теж є зовнішні чинники, але вони пов’язані дещо з іншими речами. Насамперед, це зовнішня допомога. Адже понад 50% нашого державного бюджету сформовані за рахунок підтримки партнерів. 

За словами Дубаса, сьогодні українська влада має достатньо резервів, які дозволяють планувати свою політику в середньостроковій перспективі.

Він також відзначив, що вже 7-8 місяців поспіль спостерігається зростання обсягу коштів громадян у банківській системі. 

Попит на готівковий долар зараз невисокий, зауважив він. Водночас те, що місяць тому Нацбанк вийшов з ініціативою зняття обмежень для населення щодо купівлі готівкових доларів у банках, на думку Дубаса, є промовистим показником: "Валютні пом’якшення дійсно відбуваються, і це підкреслює, що в банках є достатній обсяг готівкової іноземної валюти".

Передісторія:

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама: