Чаус розповів, в яких умовах його тримали в неволі
Колишній київський суддя Микола Чаус розповів, що коли його викрали у Кишеневі, то спершу його тримали в одному будинку, а згодом перевезли в інший, 50 днів йому не дозволяли зняти маску з очей, а світло у кімнаті не вимикали два місяці поспіль
Джерело: матеріал "Української правди" на основі тексту офіційних свідчень Миколи Чауса та заступника голови Офісу президента Андрія Смирнова, даниїх ними у серпні-вересні 2021 року слідчим СБУ
Деталі: У першому будинку, де Чаус провів перші дві ночі після викрадення, хтось зробив йому укол і зашив рану на правій руці. Екссуддю погодували супом з макаронами та сарделькою, а спав він на ліжку, де не було ані постільної білизни, ані навіть матраца. Замість туалета було відро. Годували на другий день тричі.
На третій день після перев'язки у приміщення зайшли двоє в камуфляжному одязі і з Чауса зняли маску. Тоді він побачив місце своє ночівлі. Це були близько 15 кв.м із залізним столом і стільцем, ліжко було прикручене до підлоги посеред кімнати. Під стелею – два вікна. Але вони були чимось закладені, що через них не було нічого не видно і не чути, лише сонячне світло пробивалось через щілини, що дозволяло Чаусу приблизно орієнтуватись у часі.
Приблизно в обід третього дня екссуддю вивели з "в'язниці", знову одягли маску на очі і повезли кудись. Їхали десь годину-півтори. Тоді Чауса провели у приміщення, спустились на поверх нижче і завели в одну з кімнат.
У ній було трохи більше місця, ніж у попередній, свіжопоштукатурені стіни, стояли кілька ліжок, лавки, стіл і електричний обігрівач. Вікон не було, а 4 лампи у перші 2 місяці не вимикали ніколи. У сусідньому приміщенні був біотуалет.
З верхніх поверхів суддя часто чув звуки ремонту, а часом зранку через стіни доносились голоси дітей і їхніх батьків.
У будівлі була автоматизована система пропуску: Чаус чув характерні звуки під час відкриття дверей і прикладання карток.
Гуляти екссуддю не випускали, лише раз на тиждень водили через вулицю в душ і випрати речі. Але виходити треба було в масці.
Перші 50 днів їжу Чаусу приносили на загорнутих в папір пластикових розносах з металевими приборами. Було схоже, що вона з якоїсь їдальні. За сніданками Чаус рахував дні в неволі.
Перші два місяці біля "в'язня" постійно чатували охоронці. Вони часто носили камуфляж та іноді тактичні військові рукавиці, часто клацали зброєю.
На ніч Чауса завжди пристібали до ліжка кайданками. А в якийсь період, близько півтора місяці, він залишався прикутим цілодобово, крім походів у туалет.
Також перші 50 днів чоловік постійно ходив з маскою на голові. Її дозволили зняти лише тоді, коли у Чауса упав зір.
Більше читайте у статті УП "Коли місяць сховався за хмарами, я поплив на берег". Історія викрадення і втечі судді Чауса з перших вуст
Знати більше: Історія судді Чауса від юристів Коломойського, крізь ''смотрящіх'' Порошенка і до спецслужб Зеленського
Передісторія:
- 9 серпня 2016 року детективи НАБУ спіймали суддю на хабарництві, коли він ховав гроші в скляну банку. Проте суддя незабаром залишив територію України, поки народні депутати зволікали з позбавленням його суддівського імунітету.
- 2017 року Чауса знайшли в Молдові, де він тривалий час очікував рішення стосовно надання йому політичного притулку.
- Весною 2021 року його викрали невідомі в Кишиневі. Невдовзі в мережі почали з’являтися звернення самого Чауса, що він хоче судитися стосовно його викрадення.
- 30 липня 2021 року екссуддя прийшов у спідній білизні до сільської ради Мазурівки на Вінниччині. Суддю забрали представники Служби безпеки до Києва. 4 серпня Чауса відправили під цілодобовий домашній арешт.
- 8 лютого дружина Чауса внесла за нього заставу у розмірі майже 718 тисяч гривень.