Джерела у західних спецслужбах заперечили версію збиття літака МАУ, у РНБОУ є 7 версій
П’ять джерел у західних спецслужбах заперечили версію збиття ракетою українського літака "Міжнародних авіаліній України" в Ірані, а в Радбезі України розглядають 7 версій катастрофи.
Джерела: "Reuters", "Радіо Свобода"
Деталі: "Ройтерз" повідомив, що три американські, одне європейське і одне канадське джерела, які просили їх не називати, поінформували про перші оцінки західних розвідок: причиною катастрофи в Тегерані була технічна несправність, а не збиття зенітною ракетою.
Канадське джерело додало, що є свідчення того, що один із двигунів літака МАУ перегрівся.
Ці коментарі пролунали до того, як секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов озвучив 4 версії трагедії – включно з тією, що український літак могли збити ракетою з зенітно-ракетного комплексу "Тор" російського виробництва.
Коментар Данілова "Радіо Свобода": "Це одна із версій, які ми розглядаємо. Версій ми маємо сім – чотири у відкритому доступі, три версії є поки що закритими".
Цьому передувало: В інтернеті поширилася інформація про нібито виявлення уламків російської ракети поблизу місця катастрофи, у соцмережах поширювали фотографії предмета, схожого на головну частину ракети зенітно-ракетного комплексу "Тор", у якій розміщується пристрій наведення.
Перевірити, де і коли були зроблені фотографії, не вдалося.
ЗРК "Тор" виробляли в СРСР, а нині виробляють у Росії. Російська преса пише, що майже три десятки таких комплексів Росія продала Ірану у 2000-х роках.
Знати більше: Авіакатастрофа літака МАУ в Ірані. Все, що відомо
Передісторія:
- Літак регулярного рейсу PS 752 Тегеран - Київ авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" (МАУ) розбився в Ірані вранці 8 січня. У літаку було 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі 176 осіб загинули. .
- Серед загиблих були громадяни 7 країн: з Ірану 82; з Канади 63; зі Швеції 10; з Афганістану 4; зі ФРН 3, із Великої Британії 3, з України 11 громадян (2 пасажири й 9 членів екіпажу).
- В авіакомпанії МАУ заявили, що літак був справний і що не допускають помилку екіпажу.
- На тлі протистояння Ірану та США в Організації цивільної авіації Ірану заявили, що не передадуть "чорні скриньки" (бортові самописці) з розбитого літака компанії Boeing чи американцям.
- Попередня версія канадських спецслужб, за інформацією Reuters, така: Boeing 737 "Українських міжнародних авіаліній" зазнав аварії в Ірані через поломку двигуна, а не через те, що його збила ракета.
- Іранські слідчі 9 січня повідомили перші висновки: український літак був охоплений полум'ям ще у повітрі, екіпаж намагався повернути літак в аеропорт Тегерана, однак не просив диспетчерів про допомогу. Крім того виявилося, що обидва бортових самописці пошкоджені, тож частина записів на них втрачена.
- Літак з українськими експертами прибув до Тегерана 9 січня о 3:30 ночі, експертна група терміново приступила до вивчення обставин авіакатастрофи Boeing 737 рейсу PS 752, повідомили в РНБОУ.
- Президент Володимир Зеленський у ніч на 9 січня заслухав звіт оперативного штабу з питань катастрофи літака Боїнг-737 в Ірані. Він закликав міжнародну спільноту, зокрема Канаду, взяти участь у розслідуванні авіакатастрофи.