Кандидат у мери Києва вноситиме більшу заставу ніж кандидат у президенти
![Кандидат у мери Києва вноситиме більшу заставу ніж кандидат у президенти](https://img.pravda.com/images/doc/b/f/bf70533-vibori-18051.jpg)
Застава для кандидатів у місцеві ради зросла майже в 40 разів у порівнянні із місцевою кампанією 2015 року.
Джерело: громадський рух "ЧЕСНО"
Дослівно: "Розрахунки на основі формули із Виборчого кодексу України свідчать, що розмір застави для кандидата у міські голови облцентру чи великого міста від 90 тисяч виборців буде становити щонайменше 170 тисяч гривень (Ужгород).
Рекордною буде застава для кандидатів у міські голови Києва — понад 4 мільйони гривень.
Нова формула у Виборчому кодексі піднімає розмір застави і для кандидатів в президенти, але лише до 3 мільйонів гривень. Фактично, позмагатися за крісло міського голови Києва обійдеться дорожче, аніж за крісло президента".
![](http://img.pravda.com/images/doc/0/6/061692d-image2.jpg)
Деталі: У 2015 році кандидат у міські голови Києва мав заплатити за участь у виборах всього 104 тисячі гривень. Застава для кандидата в міські голови Львова у 2015 році становила 28 тисяч гривень, у цьому році - 1 мільйон 77 тисяч гривень.
Відзначається, що така формула застосовується лише для міст обласного значення та міст, у яких зареєстровано від 90 тисяч виборців і більше. Загалом, під такі критерії в масштабах країни підпадає 30 міст (міста під окупацією в даних не враховано).
![](http://img.pravda.com/images/doc/1/5/1503aec-image1-tnrghuf.jpg)
Таким чином партіям, які висуватимуть своїх кандидатів у міські голови у всіх цих 30 містах, лише на заставу потрібно буде викласти понад 20 мільйонів гривень. Ще 20 мільйонів партії доведеться витратити на реєстрацію виборчих списків на виборах депутатів до міських рад.
![](http://img.pravda.com/images/doc/2/0/20e78f7-image3.jpg)
Формула розрахунку застави для кандидатів у міські голови і для реєстрації партійних списків ідентична і залежить від кількості зареєстрованих у місті виборців та від розміру мінімальної заробітної плати. Тобто, партії, що у Києві змагатиметься і за посаду міського голови, і за депутатські крісла, доведеться одноразово викласти понад 8 мільйонів гривень.
![](http://img.pravda.com/images/doc/2/e/2e76b79-image4.jpg)
Ці гроші повернуться партії лише за умови, якщо їхній кандидат в мери у першому турі виграє вибори, або ж потрапить до 2 туру. В іншому випадку застава перераховується до державного бюджету. Так само відбувається і з партіями: якщо вона виграє вибори і візьме участь у розподілі мандатів у міській раді, то застава їй повернеться. В протилежному випадку гроші також перераховуються до держбюджету.
У десятки разів також зростає і "вартість" реєстрації списку кандидатів до обласних рад.
Знати більше:
Прощавай, мажоритарко! Що передбачає новий Виборчий кодекс
Нагадаємо,
- 19 грудня Верховна Рада ухвалила Виборчий кодекс у цілому з урахуванням пропозицій президента Володимира Зеленського, які передбачають "відкриті" регіональні списки кандидатів у народні депутати від партій.
- 27 грудня президент Володимир Зеленський підписав Виборчий кодекс, прийнятий з урахуванням пропозицій глави держави.
- Громадська мережа "ОПОРА" відзначає, що Виборчий кодекс має як прогресивні, так і неефективні положення, зокрема найбільшим викликом є рішення парламенту обмежити відкритість виборчих списків на парламентських та місцевих виборах.