У "ЄС" обурені, що Зеленський не коментує роль Росії у трагедії літака
Співголова фракції "Європейська солідарність" Ірина Геращенко звинуватила команду президента Володимира Зеленського у неналежній реакції на катастрофу літака "Міжнародних авіаліній України" в Ірані.
Джерело: виступ Геращенко на погоджувальній раді Верховної Ради
Пряма мова: "Перший, по суті, серйозний зовнішньополітичний виклик показав повну деградацію державних інститутів управління. Уся влада, усі "слуги" відправилися на відпочинок. Народ залишили на Мендель, яка єдина подавала ознаки життя у Фейсбуці. Коли треба було вже працювати штабу відповідному, силовий блок, профільні міністри, найвище керівництво держави кілька днів не могли зібратися на відповідні засідання (насправді, день – ред.).
Виникає багато запитань, хто саме дав директиви і хто понесе відповідальність за те, що посольство у своєму офіційному повідомленні повністю виключило версію теракту, відразу сформувавши неправильно позицію української сторони у цій трагедії.
Усе це показує повну безвідповідальність у ключових для влади питаннях безпеки і зовнішньої політики. Навіть середньовічним ятулам вистачило три дні для того, щоб таки визнати, що вони збили літак.
Російська Федерація 5 років робить усе, щоб піти від відповідальності за збитий MH17. І зараз українська влада намагається у цьому їм сприяти, коли віддають Цемаха, причетного до збиття "Боїнга", в рамках так званих обмінів. Або коли навіть не згадують про те, що Російська Федерація так само може бути причетна до страшної трагедії з нашим літаком".
Деталі: Геращенко переконана, що Україна повинна "вимагати проведення Радбезу ООН із відповідною директивою і озвучити і питання можливої ролі Російської Федерації в постачанні ракет Ірану – в тому числі й таких, які не обладнані системами розпізнавання цивільних літаків".
Також, на її думку, слід вимагати створення спеціальної міжнародної групи і створити спеціальну групу в Україні з підготовки позову до Ірану.
Геращенко дорікнула Зеленському за те, що він привітав Путіна з Новим роком, але не згадав про те, що "російська сторона не виконала жодного пункту з останнього саміту "нормандського формату" в Парижі": до 31 грудня так і не оголосили режим тиші, у цьому році загинули вже 4 захисники і десятки поранено, Росія видала Україні кілька десятків людей – але не видала ще сотні.
Вона також вимагає, щоб цього тижня Верховна Рада нарешті узаконила статус заручників, політв’язнів і військовополонених – щоб люди, які повернулися після катувань, отримали соцгарантії.
Цьому передувало: За три дні після трагедії з пасажирським літаком у Тегерані Іран визнав, що збив його. Спершу Іран заперечував це.
Джерела в Пентагоні, розвідках США та Іраку заявили, що в український літак нібито влучила зенітно-ракетна система земля – повітря "Тор-М1", вироблена в Росії.
Також з’явилися чутки, що перед катастрофою літака МАУ в Тегерані Зеленський міг таємно зустрітися в Омані з російською делегацією, – і припущення, що іранці могли збити пасажирський лайнер у змові з росіянами, бо український президент не погодився на вимоги останніх щодо Донбасу.
Передісторія:
- 8 січня в Ірані розбився літак рейсу PS 752 "Тегеран - Київ" авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" (МАУ), у якому було 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі 176 осіб загинули.
- Серед загиблих були громадяни 7 країн: з Ірану 82; з Канади 57; зі Швеції 10; з Афганістану 4; зі ФРН 3, із Великої Британії 3, з України 11 громадян (2 пасажири й 9 членів екіпажу).
- 11 січня Іран офіційно визнав, що помилково збив літак МАУ, відповідальність за це взяв на себе Корпус вартових ісламської революції – військова гілка виконавчої влади Ірану.
- "Чорні скриньки" збитого у Тегерані літака МАУ будуть розшифровувати в Україні.
- Служба безпеки України розслідує катастрофу лайнера за трьома статтями Кримінального кодексу: ч.3 ст. 276 (порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту), ч.2 ст. 115 (умисне вбивство), ст. 194 (умисне знищення або пошкодження майна).