В Ірані протести через збитий український літак: вимагають відставки лідера
У Тегерані та інших іранських містах проходять масові акції протесту з вимогою відставки верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї після визнання факту збивання українського літака авіакомпанії МАУ іранськими військовими.
Джерело: Reuters, публікації очевидців з місця події в Twitter, Інтерфакс-Україна з посиланням на британські ЗМІ
Деталі: Одна з численних акцій проходить під стінами технологічного університету імені Аміра Кабіра. Присутні там учасники скандували "Відставка головнокомандувача, (Хаменеї - ред.), відставка головнокомандувача", "Смерть брехунам", "Диктатор, члени IRGC (Корпус вартових Ісламської революції), ви наш ІГІЛ!", "Смерть режиму!" ,"Касем Сулеймані - вбивця, Хаменеї - вбивця".
Проти демонстрантів поліція, яка присутня біля університету Аміра Кабіра, застосувала сльозогінний газ та силу для придушення акції, а також поливала учасників протесту з брандспойтів.
Також у мережі з'явилося відео, як у відповідь на гасла "Смерть диктатору" силовики застосовують зброю: чути звуки пострілів.
За повідомленням британських ЗМІ, співробітники іранських сил безпеки кілька годин утримували під вартою британського посла у Тегерані Роберта Макера. Дипломата затримали, коли він фотографував на мобільний телефон учасників акцій протесту проти влади.
За даними агентства Fars, близького до влади Ірану, кількість протестуючих не перевищувала 1000 осіб, учасники акцій протесту у Тегерані скандували гасла проти влади і знищували фотографії іранського генерала Касема Сулеймані, убитого 3 січня під час атаки американського безпілотника.
ДержЗМІ Ірану "Irna" інформації про акції протесту не повідомляє.
Нагадаємо,
- Літак регулярного рейсу PS 752 "Тегеран - Київ" авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" (МАУ) розбився в Ірані вранці 8 січня. У літаку було 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі 176 осіб загинули.
- Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко повідомляв, що серед загиблих були громадяни 7 країн: з Ірану 82; з Канади 57; зі Швеції 10; з Афганістану 4; зі ФРН 3, із Великої Британії 3, з України 11 громадян (2 пасажири й 9 членів екіпажу).
- Кілька західних ЗМІ оприлюднили версію спецслужб США щодо падіння літака МАУ в Ірані. Вони підозрюють, що авіалайнер був помилково збитий іранською ракетою російського виробництва.
- 10 січня глава СБУ Іван Баканов заявив, що Служба безпеки розглядає дві пріоритетні версії авіакатастрофи літака рейсу PS 752 в Ірані: потрапляння ракети й теракт.
- Вранці 11 січня Іран офіційно визнав, що помилково збив літак МАУ.
- Президент Ірану Хасан Рухані виступив із заявою про те, що країна "глибоко шкодує про цю трагічну помилку" і заявив, що дії військових, які призвели до загибелі українського лайнера, будуть розслідуватися.
- Напередодні офіційні представники Ірану відкидали звинувачення у збитті літака ракетою.
- Відповідальність за аварію українського літака МАУ взяв на себе Корпус вартових ісламської революції (КВІР) - військова гілка виконавчої влади Ірану.
- Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій та офіційних вибачень по дипломатичних каналах.
- В ході розмови з президентом Ірану 11 січня президент України заявив, що тіла українських громадян, які загинули внаслідок катастрофи літака авіакомпанії МАУ e Тегерані, мають бути повернуті на батьківщину до 19 січня.
- МЗС України негайно надішле Ірану ноту з чітким переліком усіх наступних кроків, серед іншого – юридичних аспектів врегулювання питання компенсацій. Іранська сторона погоджується з Україною в цьому питанні.