Бойовикам передали ексберкутівців і Лусваргі – адвокат
В рамках обміну утримуваними особами Україна віддала бойовикам бразильця Рафаеля Лусваргі, який воював на Донбасі на їхньому боці, та п’ятьох ексберкутівців, обвинувачених у розстрілах на Майдані.
Джерело: адвокат Валентин Рибін у коментарі "Громадському"
Деталі: На питання, чи віддали ексберкутівців та чи пересіли вони в автобуси представників ОРДЛО, Рибін відповів: "Так".
За інформацією адвоката, трьох ексберкутівців Павла Аброськіна, Сергія Зінченка та Олега Янішевського передали в самоназвану "ДНР". Олександра Маринченка та Сергія Тамтуру — в "ЛНР".
Крім Лусваргі, Україна передала бойовикам ще низку клієнтів Рибіна:
громадянина РФ Руслана Гаджиєва, який брав участь у бойових діях на Донбасі;
фігуранта справи щодо заворушень в Одесі 2 травня 2014 року Сергія Долженкова;
росіянина Олега Дороніна, який воював на Донбасі, його у 2016 році засудили до 13 років тюрми;
українку Дар'ю Мастікашеву, підозрювану у державній зраді. Вона цивільна дружина ексохоронця російського політика Бориса Березовського, її звинувачували в тому, що вона вербувала в Україні диверсантів.
Що передувало: У неділю адвокат Ігор Варфоломєєв повідомив, що п'ятеро ексберкутівців, обвинувачених у вбивстві 48 і пораненні 80 людей на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року, приїхали на КПВВ Майорське на Донеччину для участі в обміні утримуваними особами.
Апеляційний суд Києва у суботу ввечері змінив запобіжний захід на особисте зобов'язання п'яти обвинуваченим у розстрілах на Майдані ексберкутівцям, які перебувають у списках на обмін.
Олег Янішевський, Сергій Зінченко та Павло Аброськін до цього перебували під вартою, а Сергій Тамтура й Олександр Маринченко - під нічним та цілодобовим домашнім арештом.
Після цього група активістів заблокувала виїзди з Лук'янівського СІЗО, щоб не дозволити вивезти трьох ексберкутівців для участі в обміні.
У неділю на КПВВ "Майорське" проходить обмін утримуваними особами між Україною і ОРДЛО.
Передісторія:
- У жовтні 2016 року бразильця Рафаеля Лусваргі затримали співробітники СБУ під час перетину державного кордону України.
- У січні 2017 року Печерський районний суд Києва визнав бразильця винним у створенні терористичної організації, створенні непередбачених законом збройних формувань і призначив покарання у вигляді 13 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Він став першим іноземцем не з Росії, засудженим Києвом за участь у війні на Донбасі.
- У серпні 2017 року Апеляційний суд Києва скасував вирок і повернув справу Лусваргі на новий розгляд.
- У травні 2018 року журналісти програми "Радіо Свобода Донбас.Реалії" виявили, що Лусваргі, який колись обіцяв "дійти до Києва і закінчити війну", штурмував Дебальцеве і зазнав поранення під Донецьким аеропортом, перебуває на волі.
- 4 травня націоналісти схопили Лусваргі в Києві й привели його до СБУ.
- 2 травня 2019 року Лусваргі засудили до 13 років ув’язнення.