Український ПЕН просить Денісову взяти під контроль справу Шеремета

Понеділок, 23 грудня 2019, 14:56

Громадська організація Український ПЕН просить уповноважену Верховної Ради з прав людини Людмилу Денісову взяти під особистий контроль справу щодо вбивства журналіста і одного із керівників "Української правди" Павла Шеремета.

Джерело: звернення членів Українського ПЕН на сайті організації

Дослівно: "Ми висловлюємо свою серйозну тривогу через порушення прав підозрюваних у справі про вбивство Павла Шеремета. Ми просимо вас як уповноважену Верховної Ради з прав людини взяти цю справу під свій особистий контроль".

Деталі: В організації пишуть, що уважно слідкували за брифінгом МВС щодо результатів розслідування вбивства Шеремета і вважають, що дії органів влади продемонстрували серйозне порушення базових принципів прав людини.

Зокрема, презумпції невинуватості, яка є невіддільною часткою прав людини, права на свободу, права на повагу до людської гідності та права на життя. 

У ГО вважають, що оголошення під час брифінгу підозрюваних у цій справі за участі президента, генпрокурора та Міністра внутрішніх справ відбулося із серйозним порушенням правових норм: "Його можна розцінювати як маніпулювання громадською думкою для створення враження, що саме оголошені підозрювані є беззаперечними організаторами та виконавцями вбивства".

Ще одним занепокоєнням називають участь у розгляді цієї справи судді Сергія Вовка, який обирав підозрюваним запобіжні заходи.

В Українському ПЕН називають "неприпустимим" порушення прав людини та встановленої законом процедури у розслідуванні вбивства Шеремета і закликають Денісову "якомога швидше й пильніше розглянути питання порушення прав людини та громадянина у цій справі та взяти її під свій особистий контроль".

Під зверненням уже підписалися 57 осіб, проте список оновлюється.

Довідка: Український ПЕН є одним із 144 автономних національних ПЕН-центрів. Це культурно-правозахисна організація, покликана відстоювати свободу слова і вираження поглядів, а також сприяти співпраці інтелектуалів з різних країн. Організація налічує 119 членів.

Знати більше: Що відомо про людей, яких підозрюють у причетності до вбивства Шеремета

Заява УП: Щодо розслідування МВС справи Павла Шеремета

Передісторія:

  • Один із керівників "Української правди" Павло Шеремет загинув від вибуху вранці 20 липня 2016 року. Йому підклали вибухівку під автомобіль.
  • 12 грудня 2019 року правоохоронці повідомили, що підозрюють щонайменше п’ятьох осіб: медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь, лікарку й волонтерку Юлію Кузьменко ("Лісу"), музиканта й добровольця Андрія Антоненка ("Riffmaster"), добровольців Владислава та Інну Грищенків ("Бучу" й "Пуму").
  • Суд арештував Кузьменко та Антоненка, а Дугарь відправив під домашній арешт.
  • За версією слідства, Дугарь фотографувала камери напередодні вбивства, Кузьменко закладала вибухівку під авто, Антоненко фігурує в розслідуванні як організатор.
  • Затримані заперечують свою причетність до вбивства і стверджують, що не схожі на вбивць, зафіксованих на камерах.
  • Кузьменко розкритикувала експертизу, яка нібито доводить її причетність.
  • Антоненко подав позов до президента Володимира Зеленського і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
  • Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що вбивство Шеремета було добре технічно підготовленим, а підозрювані говорили про покровителя, який їх має "витягнути" і захистити.
  • "Слідство.Інфо" вважає, що у розслідуванні вбивства журналіста Шеремета результати експертизи, на яку посилається Аваков, неоднозначні, а докази – слабкі та непереконливі. Поліція заперечує.
  • В "Української правди" також є низка питань щодо версії слідства.
  • Генпрокуратура оновила групу прокурорів у справі. Однин із них не пройшов атестацію.