Пристайко коротко підсумував досягнення "нормандської зустрічі"
Вівторок, 10 грудня 2019, 14:23
Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко наголошує, що за домовленостями лідерів України, Росії, Франції та Німеччини в Парижі ще до кінця цього року на Донбасі мають припинити вогонь на постійній основі.
Джерело: Twitter Пристайка
Пряма мова: "Підсумки Норманді.
- Повне безстрокове припинення вогню до кінця 2019 року. Контроль Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ із розширеним мандатом. Очікуємо її роботи 24/7.
- Взаємне звільнення утримуваних осіб "всіх встановлених на всіх встановлених" до 31 грудня. План – завершити (обмін) якнайшвидше за принципом "всіх на всіх". Для цього домовились про допуск "Червоного хреста" та інших гуманітарних організацій.
- Подальше розведення військ ще на трьох ділянках. Робота над імплементацією "формули Штайнмаєра". Ніякої федералізації. Україна – унітарна країна. Донбас і Крим – це Україна
- Місцеві вибори лише за українським законодавством та згідно з високими стандартами ОБСЄ. Наша позиція щодо контролю над кордоном незмінна. Поступово рухатимемося в цей бік.
Наступна зустріч – за 4 місяці".
Читайте також: Офіс президента опублікував комюніке паризького саміту. Повний текст
Перша нормандська: як та у чому Зеленський переміг Путіна на саміті в Парижі
5 нормандських зустрічей до Зеленського. Як кожна з них змінила хід війни на Донбасі
Передісторія:
- 9 грудня 2019 року, після трирічної перерви, лідери "нормандського формату" – України, Росії, Німеччини та Франції – зустрілися в Парижі на переговори щодо повернення миру на Донбасі. Для Володимира Зеленського вони були першими, а загалом шостими.
- Спершу в "Єлисейському палаці" відбулися двосторонні зустрічі між усіма лідерами, за винятком президентів РФ і України. Потім понад годину усі чотири лідери вели переговори за круглим столом.
- Згодом відбулася двостороння зустріч української та російської делегацій, на якій йшлося і про газову тематику Під час цих переговорів Зеленський і Путін мали розмову віч-на-віч на 10-15 хвилин. Путін сказав журналістам, що поговорили "добре, по-діловому".
- Після того Зеленський, Путін, Меркель і Макрон знову спілкувалися разом за вечерею, яка тривала трохи більше двох годин і завершилася серед ночі.
- За результатами всіх зустрічей в Офісі президента України заявили, що переговори у "нормандському форматі" між лідерами України, Франції, Німеччини та Росії пройшли "дуже успішно". В офіційному комюніке за результатами зустрічі вказано, що сторони вірні Мінським домовленостям від 5 вересня й 19 вересня 2014 року, а також комплексу заходів від 12 лютого 2015 року.
- Мандат спеціальної моніторингової місії ОБСЄ домовилися розширити до цілодобового моніторингу.
- На брифінгу Зеленський повідомив , що в рамках Нормандського саміту сторони домовились про обмін утримуваними особами за принципом "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року та розведення ще у трьох пунктах на лінії зіткнення на Донбасі.
- Він дав зрозуміти, що Україна не поступиться своїми територіями заради компромісів, не погодиться на федералізацію, не допустить впливу на свою зовнішню політику. "Ми готові до виконання домовленостей, але це дорога з двостороннім рухом", – заявив український президент.
- Щодо східного кордону не домовилися: Зеленський наполягав, що Україна має отримати контроль над кордоном із Росією перед виборами на Донбасі, а Путін продовжив вимагати виборів до передачі кордону під контроль України.
- Натомість питання транзиту газу, за словами Зеленського, "розблокували", але форма, об’єм, ціну, деталі договору про транзит газу ще будуть обговорювати.
- У свою чергу, Путін заявив, що Росія розраховує на поетапне продовження розведення сил і внесення змін до Конституції України щодо закріплення особливого статусу Донбасу на постійній основі.
- Президент Росії також заявив, що Київ не повинен відновлювати контроль над окупованими Донбасом до місцевих виборів, бо це нібито не узгоджується з Мінськими угодами.
- При цьому Путін відзначив "потепління" взаємин із Україною, а також продовжив обіцяти Києву знижку у 25% на газ.
- Україна та Росія не досягли згоди щодо нового контракту на транзит газу та постачання газу – домовилися "далі домовлятися".
- "Нормандська зустріч" відбувалася на тлі акцій під Офісом президента у Києві. Координатор акції "Варта на Банковій" Павло Білоус після переговорів у Парижі заявив, що Зеленський не перетнув "червоних ліній", тобто не здав національні інтереси, тому намети з Банкової приберуть до ранку.