Цемах заявив Вишинському, що йому пропонували громадянство Нідерландів
Підозрюваний у причетності до катастрофи малайзійського Boeing Володимир Цемах, який був відпущений Україною в рамках обміну, стверджує, що представники Нідерландів пропонували йому громадянство в обмін на свідчення у справі про катастрофу.
Джерело: інтерв'ю Цемаха виконавчому директору ІА "Россия сегодня" Кирилу Вишинському в програмі "Люди Донбасу"
Деталі: За словами Цемаха, в його допиті у Києві брали участь представники поліції Австралії і поліції Нідерландів.
Цемах про пропозиції: "Пропонували програму захисту свідка, пропонували громадянство, будиночок в Голландії чомусь. Чому не в Австралії? - ось це мене здивувало, я торгуватися не став".
Про "акт тероризму": "Я вважаю це актом тероризму української держави по відношенню до мене – намагатися навішати. Ну був я начальником ППО. Я їм пояснював, що, за великим рахунком, я перелякав їхню авіацію. Один раз літаки пролітали, і більше в районі Сніжного не літали" , - розповів він.
За словами Цемаха, він попросив привезти йому труби, після чого їх набили піском, а з жерсті зробили "пускові механізми".
"У мене "по красі" ходили вісім груп і показували, що у нас дійсно є ПЗРК - і дуже багато. Хоча реально дві "зеушкі" і два ПЗРК тримали оборону такої території! Це просто назва у мене була, що я начальник ППО. Це навіть взводом складно назвати, за великим рахунком", - сказав він.
Цемах зазначає, що Київ не зміг надати будь-якої об'єктивної інформації про його причетність до інциденту з Boeing.
Про відсутність доказів: "Це беззаконня якесь. Адже у них реально проти мене нічого немає і бути не може. Тому що я не брав участі в цих подіях. І намагатися зробити з мене цапа відбувайла? Це нецікаво".
На питання, чи буде він звертатися до міжнародних судів, Цемах відповів: "Розглядаю таку можливість".
За його словами, після викрадення у червні йому кололи транквілізатори.
Цемах також вважає, що СБУ надала його документи, які були вилучені, сайту розслідувань Bellingcat, хоча вони повинні були зберігатися під грифом "таємниця слідства".
Засновник Bellingcat Еліот Хіггінс стверджує, що фотографію посвідчення Цемаха автори матеріалу знайшли на одній зі сторінок "ВКонтакте".
Знати більше: Помічник президента Андрій Єрмак: Прізвище Цемаха на обмін в розмовах Зеленського і Путіна було з самого початку
Цемаха відпустили. Реакція соцмереж
Справа Цемаха і обмін полоненими. Коли українці зможуть повернутися додому
Передісторія:
- 7 вересня Україна передала Росії фігуранта справи про збитий над Донбасом малайзійський "Боїнг" рейса MH17 Володимира Цемаха згідно з умовами обміну полоненими.
- Того ж дня з’явилася інформація, що прокуратура Нідерландів попросила РФ видати Цемаха. Росіяни це заперечили.
- 9 вересня російський адвокат Микола Полозов припустив, що Росія може видати Цемаха Нідерландам.
- Адвокат зазначив, що Цемаху немає сенсу відмовлятися від свідчень, оскільки в такому разі буде два види доказів – отримані в Україні та отримані в Росії. Останні сприйматимуться більш критично.
- 11 вересня Нідерланди перекваліфікували Цемаха з ключового свідка у справі MH17 на підозрюваного.
- Колишнього "командира ППО" міста Сніжне Володимира Цемаха у червні 2019 року затримали українські спецслужби. Офіційна версія – на лінії розмежування, за даними родичів Цемаха – внаслідок спецоперації на території "ДНР".
- Є архівне відео, на якому Цемах, схоже, зізнається в причетності до трагедії з "Боїнгом", а саме, що він ховав ракетну установку, з якої його збили бойовики.
- Обвинувачений у держзраді Кирил Вишинський 7 вересня в рамках обміну утримуваними особами за формулою "35 на 35" також був доставлений з Києва до Москви.
- Вишинський в РФ отримав нову посаду - виконавчим директором "Міжнародного інформагентства "Россия сегодня"".
- Він зняв цикл передач "Люди Донбасса".