Епіфаній відповів на звинувачення Філарета

Четвер, 16 травня 2019, 11:16

Предстоятель помісної церкви України митрополит Епіфаній заявив, що звинувачення у тому, що за ним хтось стоїть, а також те, що він намагався відправити на спочинок почесного патріарха Філарета неправдиві.

Про це він розповів в інтерв'ю ВВС News Україна.

Так, напитання, що останнім часом у його бік лунало чимало звинувачень від Філарета і зокрема, що Епіфаній не самостійний, що ним керують, предстоятель ПЦУ відповів, що мова йдеться лише про те, що він не може одноосібно ухвалювати якісь рішення.

"Я говорив про те, що я як предстоятель самостійно, тобто одноосібно, можу ухвалювати не всі рішення. Бо 15 грудня на Об'єднавчому соборі ми заклали іншу модель керівництва церквою", - сказав митрополит.

"Я одноосібно як предстоятель не маю права змінювати статут, не маю права порушувати канонічний порядок. Бо те, що було прийнято на помісному соборі, повинно втілюватись в життя", - додав він.

Епіфаній зазначив, що існує думка, що можливо одноосібно керувати церквою, але у ПЦУ хочуть бути відкритою, демократичною церквою, яка керується синодом, архієрейським собором і помісним собором.

"В своїх рішеннях я враховую думку архієреїв та духовенства. Вимоги до мене - щоби я одноосібно змінив те, що було ухвалено 15 грудня на соборі. Однак ми керуємо церквою колегіально, ми відходимо від норм, які існували в попередніх структурах. Не можна одноосібно ухвалювати рішення, тим більше, коли це всупереч статуту, томосу, рішенню собору", - заявив предстоятель ПЦУ.

Щодо звинувачень Філарета, що він занадто дослухається до української влади та Константинополя, Епіфаній заявив, що не керується вказівками чи то влади, чи то Константинополя.

"Ніхто не має права втручатись у наші внутрішні справи - ні держава, ні інша помісна православна церква, навіть Вселенський патріарх. Але звертатись до нього за порадами чи поясненнями певних моментів, що стосуються томосу чи статуту, ми маємо право", - сказав митрополит.

"Але загалом ми керуємось внутрішньо - предстоятель, демократичний синод, склад якого в майбутньому змінюватиметься шляхом ротації. Все, як прописано в томосі та статуті, який ми прийняли на Об'єднавчому соборі", - додав він.

При цьому Епіфаній зазначив, що попри нарікання загалом не ігнорував думку почесного патріарха, часто з ним спілкувався та спілкується, але потрібно зрозуміти формат спілкування.

"Потрібно зрозуміти відмінність між порадами та ультиматумами. Спілкуючись з почесним патріархом Філаретом я неодноразово йому на цьому наголошував - я готовий прислухатись до його порад", - сказав Епіфаній, наголосивши, що не готовий виконувати певні ультиматуми, оскільки є законно обраним на Об'єднавчому соборі предстоятелем.

"Тому я прислухався, я спілкувався, але весь цей час певною мірою було навіть деяке приниження мене як предстоятеля церкви через тиск та вимоги, несумісні зі статутом і томосом", - заявив предстоятель ПЦУ.

Також він прокоментував звинувачення Філарета про те, що нібито намагається відправити його на спочинок.

"Це відверта неправда. Навпаки, я як предстоятель, захищав патріарха Філарета. І завдяки моїй позиції йому залишили місто Київ і все те, чим він керує зараз. Велися певні дискусії серед архієреїв, які присутні на Священному синоді, щодо його статусу. А саме: пропонували, щоб він керував парафіями в Київській області, а не столиці", - сказав Епіфаній, додавши, що наполегливо всіх переконав, що за ті заслуги, які святійший патріарх звершив до цього часу, він повинен залишитися керуючим єпархією міста Києва і мати повагу від новоутвореної церкви.

Митрополит зазначив, що до цього часу протягом останніх місяців робив все задля того, щоб у ПЦУ все було мирно і спокійно, в рамках канонів, статуту і томосу.

"Я вважаю, що зробив все, що залежало від мене, задля того, щоб цієї ситуації не було", - сказав Епіфаній.

Він пообіцяв, що і в подальшому,  не дивлячись ні на що, робитиме все від нього залежне, заради миру та єдності ПЦУ.

Читайте також: Отці і діти. Чому сваряться патріарх Філарет та митрополит Епіфаній

Нагадаємо:

  • 15 грудня 2018 року українські церкви об’єдналисяу єдину Православну церкву України, її очолив митрополит Епіфаній. Представники РПЦ (УПЦ МП) переважно відмовилися визнати її, але окремі парафії переходять до ПЦУ.
  • 5 січня 2019 року у Стамбулі було підписано Томос про автокефалію української церкви, 6 січня патріарх Варфоломій передав його Епіфанію.
  • На початку травня Філарет заявляв, що УПЦ КП не ліквідована, та направив майже усім єпископам ПЦУ запрошення на зустріч на бланках неіснуючого Київського патріархату.
  • На сайті колишньої УПЦ КП було оприлюднене різке звернення Філарета до Епіфанія та запрошення його на святкування пам’яті святого священномученика Макарія, також на бланку Київського патріархату.
  • У відповідь на заяву Філарета у Міністерстві культури заявили, що Українська православна церква Київського патріархату припинила існування й увійшла до Православної церкви України.
  • 12 травня Філарет заявив, що допускає поділ Православної церкви України. Він також стверджував, що, як і предстоятель ПЦУ, уповноважений скликати Собор.
  • Пізніше він дав прес-конференцію, на якій звинуватив Епіфаній у тому, що він намагався усунути його від служіння, що не Епіфаній керує ПЦУ, а ним керують.
  • Крім того, за словами Філарета, предстоятель ПЦУ уникає спілкування з ним.