Законне незаконне збагачення: у САП розповіли, кого врятував КС
Спеціалізована антикорупційна прокуратура назвала 4 справи, фігуранти яких найбільше чекали на декриміналізацію статті про незаконного збагачення за рішенням Конституційного суду.
Про це відомство повідомляє у Facebook.
"Особливо "очікуваною" ця новина стала для чотирьох справ (стосовно колишнього прокурора сил АТО (Костянтина Кулика), судді з Луганської області (Руслана Юхимука), міністра інфраструктури (Володимира Омеляна) та голови Держаудитслужби (Лідії Гаврилової), обвинувальні акти в яких передано до суду протягом 2016-2019 років", - йдеться в заяві.
У САП кажуть, що неконституційність статті про незаконне збагачення тягне за собою недопустимість всіх доказів, зібраних під час розслідування, передусім результатів негласних слідчих дій.
У трьох останніх справах, стосовно Юхимука, Омеляна та Гаврилової, прокурори САП змушені переглянути доказову базу та визначитись щодо можливості продовження доказування хоча б злочину, передбаченого ст.366-1 КК України (декларування недостовірної інформації), який є легким злочином і фактично не становить небезпеки для підозрюваних.
"Випереджаючи будь-які інсинуації – ситуація, коли внаслідок цієї "втрати" доказів незаконного збагачення банально не залишиться інструментів для доказування недостовірності декларування, є абсолютно ймовірною", - наголошує прокуратура.
За її даними, доля четвертого кримінального провадження – стосовно колишнього прокурора сил АТО Кулика – зрозуміла вже зараз: йому інкримінувалось лише незаконне збагачення, тому від обвинувачення прокурор САП має відмовитись уже на наступному судовому засіданні.
Прокуратура нагадує, що визнана неконституційною стаття 368-2 Кримінального кодексу діяла рівно 3 роки і 10 місяців, і за цей час САП і НАБУ розпочато по ній розслідування у 106 кримінальних провадженнях, 4 з яких передано до суду для розгляду по суті з обвинувальним актом, ще 65 справ залишаються у провадженні, у тому числі у 2 уже повідомлено про підозру.
"Результатом його безумовного виконання (рішення КС) стане припинення кримінального переслідування усіх цих осіб у визначеній процесуальним законом формі – закриття детективами НАБУ справ, у яких про підозру повідомлено ще не було; закриття прокурорами САП справ стосовно підозрюваних, справи щодо яких ще не передано до суду; зміна або ж відмова від обвинувачення у справах, які вже в суді", - скаржаться антикорупційні прокурори.
Читайте також: Закриття 65 справ НАБУ і втрата траншу МВФ: наслідки рішення Конституційного суду
Більше про Конституційний суд читайте: Хто намагається встановити контроль над Конституцією
Нагадаємо:
- 26 лютого Конституційний суд визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення.
- Суд вирішив, що положення статті не відповідають принципам верховенства права та презумпції невинуватості. Зокрема, стаття про незаконне збагачення нібито зобов’язує самого підозрюваного довести законність його статків.
- За словами голови САП Назара Холодницького, тепер кримінальні справи за статтею про незаконне збагачення мають бути закриті постановою суду чи прокурора.
- Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення запровадили у 2015 році. Це було однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації, а також одним із зобов’язань України перед МВФ, закріпленим меморандумом.
- Підозри за цією статтею повідомили екс-виконувачу обов'язків голови Державної фіскальної служби Мирославу Продану, міністру інфраструктури Володимиру Омеляну, екс-чиновнику Генпрокуратури Дмитру Сусу, екс-військовому прокурору сил АТО Костянтину Кулику.
- Крім того, справи про можливе незаконне збагачення відкриті стосовно лідера Радикальної партії Олега Ляшка, заступника голови СБУ Павла Демчини.