Тимошенко заявила, що це Порошенко наказав підвищити ціни на газ
Лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко впевнена, що Кабмін підвищив ціну на газ по команді президента Петра Порошенка.
Таку заяву вона зробила у відеозверненні.
"Щойно сталася надзвичайна подія. Саме в ці хвилини президент Порошенко дав команду підняти ціну на газ на 23,5%. Це майже ще на чверть. І це рішення Порошенка було виконано. Це означає, що в новий опалювальний сезон ціна на газ і тарифи на тепло будуть на 23,5% вище", - сказала лідер "Батьківщини".
Тимошенко звернулася до депутатів всіх рівнів скликати позачергові сесії та звернутися до Порошенка з вимогою негайно скасувати підвищення цін на газ і тарифів на тепло.
Тимошенко також пообіцяла після виборів зменшити тарифи.
"Коли ця влада на чолі з президентом буде усунена шляхом демократичних виборів через 7 місяців, я гарантую вам, що тарифи на газ і на тепло будуть мінімум удвічі зменшені. А може, ще й в два з половиною рази", - пообіцяла вона.
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що з 1 листопада ціна на газ для населення в Україні зросте на 23,5%.
Раніше Кабінет Міністрів України ще на два тижні продовжив дію спеціальних зобов'язань (PSO) з продажу природного газу для потреб населення і теплокомуненерго (ТКЕ) за зниженою ціною, яка закінчувалася 18 жовтня.
Як повідомлялося, постанова Кабміну №187 від 22 березня 2017 року передбачала, що спецзобов'язання з продажу газу населенню і ТКЕ діятимуть до 1 квітня 2018 року, але пізніше уряд продовжив їх до кінця травня, потім - до кінця липня, серпня і вересня, а 28 вересня - до 18 жовтня.
Україна в рамках співробітництва з Міжнародним валютним фондом зобов'язалася відмовитися від PSO і перейти до ринкових цін, проте влітку і восени 2017 року відмовилася від їх виконання. На сьогодні питання цін на газ для населення є одним із ключових для відновлення фінансування з боку МВФ.
Як відомо, 19 січня 2009 року у Москві керівники "Нафтогазу" і "Газпрому" за підсумками переговорів Юлії Тимошенко та Володимира Путіна підписали два контракти, які мали визначити стосунки між компаніями на 10 років.
Перший стосувався постачання газу, другий — транзиту.
За угодою ціна для України визначалася за формулою, відповідно до якої вартість газу у певні моменти досягала 485 доларів за тисячу кубів, що змушувало українську владу приймати невигідні, а часом і антидержавні рішення для отримання знижок.
Приклад — підписання у 2010 році так званих "харківських угод", які дозволили Чорноморському флоту на 25 років залишитися в Криму в обмін на знижку у 100 доларів.
Після анексії Криму та початку війни на Донбасі російське керівництво заявило, що відтепер всі знижки скасовуються і газ для України коштуватиме 485 доларів. Діючий на той час контракт це дозволяв.
Це змусило "Нафтогаз" у 2014 році звернутися до Стокгольмского арбітражу з вимогою переглянути окремі пункти газових контрактів.
Читайте також: Економіка ринкової ціни на газ. Чому без підвищення не обійтись