Матіос: Арсенал біля Ічні могли підірвати за допомогою мобільного телефону
Головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що в момент початку вибухів на арсеналі №6 поблизу Ічні Чернігівської області в зоні покриття працював неідентифікований мобільний телефон, який могли використати для приведення вибухового пристрою в дію.
Про це він розповів в ефірі "112 Україна".
За його словами, правоохоронці відкрили нове кримінальне провадження за фактом вибухів на військових складах в Ічні - за статтею про диверсію, ст. 113 Кримінального кодексу.
Він додав, що є вже деякі результати слідства і докази цього.
Матіос розповів, що наразі допитані понад 340 військовослужбовців, серед яких половина - з використанням поліграфа.
Зокрема він додав, що всі наряди, які перебували перед цими вибухами, так і під час вибуху і несли службу по охороні периметра технічних територій артскладів, допитані із застосуванням поліграфа.
"Спецслужбами за дорученням військових прокурорів і слідства опрацьований величезний масив інформації, та встановлено, що в момент початку цих вибухів в зоні покриття та контролю працював мобільний термінал без IMEI коду", - сказав головний військовий прокурор.
"Тобто який неможливо ідентифікувати, єдиний на цій території, що розцінюється нами як пряма ознака застосування неідентифікованого телефонного апарату для приведення того чи іншого вибухового пристрою для вибуху", - розповів Матіос.
Він зазначив, що огляд місця події на складах свідчить про аналогічний характер вибухів як в Ічні, так і в Калинівці та Балаклії, які є не характерними для початкового вибуху розірваного снаряда або пострілу до реактивної системи вогню.
"Крім того, у нас є суттєві питання до організації охорони складів, оскільки достеменно встановлено слідством зараз, що за кілька днів до цього трагічного інциденту охороною сховища було зафіксовано перебування біля території складів неідентифікованих осіб у військовій формі, які здійснювали спостереження за складами", - заявив військовий прокурор.
"У результаті поки невстановлених обставин відповідний наряд караулу по тривозі не піднімався і максимальних заходів для прочісування або місцезнаходження, або зникнення цих людей не було прийнято", - заявив він.
При цьому, підкреслив Матіос, система безпеки складів у Ічні була чи не найбільш серйозна, ніж на інших подібних об'єктах.
За його словами, там застосовували комплекси радіоелектронної боротьби, тому в районі складів не могли літати безпілотники.
За даними Генпрокуратури, наразі справу про службову недбалість не перекваліфіковували, а об'єднали в одне кримінальне провадження зі справою про диверсію.
Вибухи на 6-му арсеналі Міноборони почалися в ніч на 9 жовтня, впродовж доби з 16-кіломтерової зони було евакуйовано 12,5 тисячі осіб.
ДСНС у Чернігівській області повідомляло, що на арсеналі поблизу Ічні зберігалося 88 тисяч тон боєприпасів, але в Генштабі Збройних сил заявляли, що ця цифра відрізняється від реальної десь у 1,5-2 рази.
Силові відомства підозрюють диверсію на складах і припускають, що на арсеналі було закладено вибухівку.