У Bellingcat дізналися справжнє ім’я підозрюваного в отруєнні Скрипалів Боширова
Журналісти Bellingcat з’ясували, що одного з підозрюваних в отруєнні Скрипалів, який називав себе "Русланом Бошировим", насправді звати Анатолій Чепіга. Він - полковник ГРУ і нагороджений званням "Героя РФ".
Про це йдеться у розслідуванні Bellingcat.
За інформацією розслідувачів, Анатолій Володимирович Чепіга народився 5 травня 1979 року в далекосхідному селі Миколаївка Амурської області біля російсько-китайського кордону.
У віці 18 років він вступив до Далекосхідного військового командного училища в Благовєщенську, одного з російських елітних навчальних закладів для морських офіцерів та спецназівців.
У 2001 році він закінчив академію з відзнакою.
"Потім він був призначений служити в 14-й бригаді Спецназу в найвіддаленішому східному місті Хабаровську, одному з елітних підрозділів Спецназу під командуванням ГРУ. Підрозділ Чепіги (74854, раніше 20662) зіграв ключову роль у Другій Чеченській війні, а також спостерігався поблизу українського кордону наприкінці 2014 року", - розповідають журналісти.
Невідомо, в яких саме операціях він був задіяний, але на сайті далекосхідної філії державної військової організації зазначається, що Чепіга отримав понад 20 військових нагород під час служби.
У період між 2003 та 2010 роками йому надали другу особу "Руслана Боширова" і він переїхав до Москви.
"Враховуючи його нинішній чин полковника і роботу таємного офіцера ГРУ, можна стверджувати, що протягом цього періоду він закінчив Військову дипломатичну академію, також відому як "Консерваторія ГРУ" у Москві", - припускають журналісти.
У грудні 2014 року полковник Чепіга був нагороджений найвищою державною нагородою Росії - Героєм Російської Федерації.
Ця нагорода особисто присуджується президентом Росії за "визнання служіння державі та людям Росії, включно з героїчним вчинком". За що саме його нагородили - в офіційних джерелах не уточнюється. Лише зазначається, що він отримав цю нагороду "за проведення місії з підтримання миру".
"Фраза та терміни нагородження дають значні підказки про те, де була місія полковника Чепіги. У 2014 році в Чечні не було військової діяльності. Росія поки що не була військово залучена Сирії. Єдиним регіоном, в якому Росія проводила активні секретні військові операції в той час, була територія на сході України, яка є найбільш ймовірним місцем його місії, як це передбачалося таємницею його нагороди", - припускають розслідувачі.
Вони зазначили, що кілька незалежних один від одного джерел, які знайомі з особою та\або з розслідуванням, підтвердили особу підозрюваного.
У Bellingcat розповіли, що звернулися до колишнього російського військового офіцера з аналогічним званням полковника Чепіги, щоб отримати його коментар.
"Джерело, виступаючи на умовах анонімності, висловило здивування через те, що принаймні один із виконавців операції у Солсбері мав звання полковника. Ще більш дивним було попереднє присудження підозрюваному найвищого військового визнання", - зазначають журналісти.
"За словами нашого джерела, подібна операція, як правило, потребувала оперативника з низькою посадою, "польового оперативного" з військовим чином "не вище капітана". Джерело далі припустило, що відправити полковника з такою високою нагородою назад на польову роботу було б незвичайно, і це означало б, що "роботу було замовлено на найвищому рівні", - підсумовують розслідувачі.
Зазначається, що Чепіга одружений і має дитину.
Як повідомлялося, 5 вересня британські прокурори назвали імена двох підозрюваних росіян, яких вважають виконавцями отруєння в Солсбері. Це - Александр Петров та Руслан Боширов.
Прем’єрка Британії Тереза Мей заявила, що росіяни є офіцерами ГРУ – військової розвідки РФ. Британія отримала європейський ордер на арешт росіян.
У МЗС Росії заявили, що названі імена їм невідомі і заявили про "інформаційні маніпуляції" з боку Британії.
12 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що підозрювані у справі отруєння у британському Солсбері перебувають в РФ, але це просто цивільні особи без кримінального минулого.
14 вересня у спільному розслідуванні The Insider з дослідницьким центром The Bellingcat йшлося, що розслідувачам вдалося дістати довідку з Федеральної міграційної служби на підозрюваного Олександра Петрова.
Розслідувачі Bellingcat заявили, що підтвердили зв'язок підозрюваних в отруєнні Скрипалів Олександра Петрова і Руслана Боширова до спецслужб Росії.
Того ж дня журналісти російського видання "Новая газета" виявили докази, які можуть свідчити про ймовірну причетність підозрюваних в отруєнні Скрипалів Олександра Петрова і Руслана Боширова до Міністерства оборони РФ.
Зокрема, телефонний номер із довідки ФМС на Петрова відноситься до АТС 195 в Хорошевському районі Москви, де розташована і штаб-квартира ГРУ Міноборони Росії.
15 вересня стало відомо, що журналістам ABC News і Independent, які подзвонили за телефонним номером з документів ФМС на Олександра Петрова, відповіли, що це номер Міноборони РФ.