Луценко каже, що слідство хоче знати про перебування журналістів біля НАБУ

Субота, 15 вересня 2018, 20:07
Луценко каже, що слідство хоче знати про перебування журналістів біля НАБУ

Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що слідство не потребує від оператора мобільного зв’язку жодних даних журналісток Наталії Седлецької та Христини Бердинських, окрім дати їхнього перебування в зоні дії вежі мобільного оператора поблизу НАБУ.

Про це Луценко заявив 15 вересня на конференції YES, відповідаючи на запитання британського журналіста Стівена Сакура, пише "Радіо Свобода". 

Як зазначив Сакур, дії ГПУ "насправді є дуже небезпечними для майбутнього незалежної журналістики та сигналом всім журналістам та громадянам в Україні, що журналісти не захищені від системи". 

У свою чергу Луценко заявив: "Вони є свідками, і свідками залишаться".

Луценко підтвердив, що намір отримати ухвалу на доступ до даних був реалізований з його відома.

"Я гарантую як генеральний прокурор, і якщо я це порушу, можете про це заявити публічно, і вимагати моєї відставки, що ми отримуємо виключно інформацію про дату перебування в соті НАБУ... Ні їхні з’єднання, ні розмови, ні СМС, ніякі інші дані не те, що не будуть розголошені, а навіть не будуть затребувані для ГПУ. Нас цікавить виключно дата імовірного злочину. Це наша робота", – заявив генпрокурор.

На питання, навіщо слідчий отримав ухвалу суду, яка надає право витребування набагато ширшого масиву даних в оператора за 17 місяців, включно з усією картою переміщень журналісток за цей період, їхніх з’єднань та смс-повідомлень, Луценко відповів: "Щоб надати нам точку геолокації, оператор має використати приблизно 14 параметрів, для того щоб дати нам відповідь".

"Саме цих 14, в деяких випадках менше, даних суд дозволяє їм, операторам, використати для нашої відповіді. Бо ці дані не є власністю мобільного оператора, і тому вони потребують рішення суду про доступ до цього масиву, по всіх 14 параметрах, але дадуть нам відповідь тільки ту, яку ми потребуємо – про дату знаходження в одній точці геолокації", - пояснив Луценко. 

Відповідаючи на питання журналістки журналу "Новое Время" Христини Бердинських, Луценко заявив: "Ми потребуємо встановити дату злочину. Якщо свідками цього є журналісти, в мене не залишається іншого, як звертатися за інформацією про вас".

"Серед усіх журналістів, які були на "офф рекордз", слідство змогло встановити лише двох, у тому числі вас, та в тому числі Седлецьку", – додав генпрокурор. 

ГПУ за рішенням суду отримала доступ до телефону журналістки та головного редактора програми розслідувань "Схеми" Наталії Седлецької за 17 місяців - з липня 2016-го до листопада 2017 року.

Печерський райсуд надав дозвіл ГПУ отримати від провайдера інформацію з телефону Седлецької щодо дзвінків та смс-повідомлень журналістки, а також дані про місце розташування її телефону протягом цих 17 місяців.

Згодом стало відомо, що ГПУ також отримала судовий дозвіл на доступ до данихжурналістки "Нового Времени" Христини Бердинських.

У "Радіо Свобода" висловили обурення ухвалою суду щодо надання доступу ГПУ до інформації з телефону Седлецької. 

Як зазначили у "Радіо Свобода", за цей час редакція "Схем" здійснила та оприлюднила низку розслідувань про українських високопосадовців, включно з діяльністю генерального прокурора.

Седлецька разом з низкою інших журналістів проходить свідком у справі про можливе розголошення державної таємниці і даних досудового розслідування директором НАБУ Артемом Ситником.

Адвокат "Радіо Свобода" Анатолій Попов назвав рішення суду надмірним і таким, що "порушує як в цілому права людини на повагу до приватного життя, так і тиск на роботу журналіста в рамках виконання його професійних обов’язків і незаконний доступ до джерел інформації журналіста".

Водночас у ГПУ заявили, що не втручатимуться у професійну діяльність та особисте життя  Седлецької, а журналістка виступає в якості можливого свідка.

Генпрокуратура з 2017 року розслідує кримінальне провадження проти директора НАБУ Артема Ситника через ймовірне розголошення даних слідства на підставі опублікованого в інтернеті аудіо-запису, де людина з голосом, схожим на Ситника, розповідає журналістам деталі деяких резонансних справ.

Провадження щодо директора НАБУ було відкрите за зверненням депутатки від "Народного фронту" Олени Масоріної та цивільної дружини у минулому військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика Ірини Німець.

За даними слідства, розмова Артема Ситника з низкою українських журналістів не під запис відбулася в Києві у травні 2017 року. Керівник НАБУ відкидає звинувачення, що під час неформального спілкування порушив законодавство.

У вересні 2018 року стало відомо, що ГПУ почала перевіряти дзвінки журналістів, з якими Ситник обговорював матір дітей Кулика.

В ЄС і США висловили стурбованість у зв'язку з рішенням суду про надання ГПУ доступу до телефону Седлецької. 

У  ПАРЄ висловили стурбованість у зв'язку з рішенням суду надати доступ ГПУ до інформації з телефону Седлецької та закликали українську владу забезпечити дотримання її прав на конфіденційність джерел.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама: