МЗС прокоментувало "російський паспорт" Костенка та його підозру в Україні
Звільнений з російської в’язниці українець Олександр Костенко в’їхав в Україну за українським паспортом.
Про це під час брифінгу заявив Державний секретар Міністерства закордонних справ України Андрій Заяць, коментуючи чутки про наявність у Костенка російського громадянства.
"Я можу підтвердити офіційно, що Олександр Костенко є громадянином України, і це визнано також російськими органами. І в’їхав він на територію України за своїм українським паспортом", – наголосив Заяць.
Водночас, він сказав, що не знає, чи є в Костенка російський паспорт.
"Мені не відомо, чи є в нього російський паспорт, але адміністрацією пенітенціарного закладу йому було при звільненні повернуто його український паспорт… Якби росіяни не визнавали його українського паспорту, вони б, очевидно, не дозволили йому виїхати", – додав секретар МЗС.
Водночас, коментуючи те, що Костено раніше фігурував у кримінальній справі в Україні, Заяць зазначив, що "міністерство не є правоохоронним органом".
"Справа, яка була раніше відкрита, чи вона продовжує розслідуватися, чи вона закрита, мені і моїм колегам в міністерстві не відомо", – сказав він.
Секретар наголосив, що МЗС "не дає правових оцінок, не є слідчим органом, не має навіть доступу до даних слідчих дій" та порадив звертатись із запитаннями до правоохоронців.
Водночас, Заяць припустив, що Костенко не перебуває в розшуку, враховуючи, що російські прикордонники його не затримали.
"Нам не відомо, щоб Олександр перебував в розшуку. Я думаю, що якби особа перебувала в розшуку, очевидно, ми б отримали запити від правоохоронних органів", – пояснив співробітник МЗС.
3 серпня засуджений в анексованому Росією Криму Олександр Костенко вийшов на свободу. Він вже знаходиться в Україні.
У Україні у 2014 – 2015 роках Костенко проходив у справі про незаконне зберігання зброї разом із іншим кримчанином Станіславом Красновим.
Костенка та Краснова затримали у травні 2014 року зі зброєю. СБУ називала їх тоді "диверсантами" та "учасниками терористичної групи".
У судових рішеннях йдеться, що Костенко не з'являвся до суду, слідство не могло встановити його місце перебування. Костенка викликали до суду, його дозволяли арештували також в той час, коли він вже був засуджений Росією.
Наразі у матеріалах справи Костенко вже не фігурує.
Справи стосовно Краснова слухаються в кількох судах Київщини. Його обвинувачують у зберіганні зброї та державній зраді.
15 травня 2015 року підконтрольний Кремлю суд дав Костенку 4 роки й 2 місяці, пізніше покарання зменшили до 3 років 6 місяців позбавлення волі.
За версією російського слідства, 18 лютого 2014 року в ході "масових заворушень" в Києві Костенко заподіяв тілесні ушкодження співробітнику кримського спецпідрозділу "Беркут". Активіст начебто кинув камінь у бійця "Беркуту".
Також силовики стверджували, що він без дозволу, незаконно зберігав удома нарізну зброю. Костенко не визнав звинувачень.