У Києві вшанували жертв сталінського терору
У Києві вшанували пам’ять жертв так званого "Великого терору", розпочатого Йосипом Сталіним 5 серпня 1937 року.
Як повідомляє "Радіо Свобода", учасники акції пам’яті з прапорами України та фотографіями репресованих прийшли до хреста жертвам "Великого терору" у центрі Києва біля колишного Жовтневого палацу, а згодом - до меморіального комплексу у заповіднику "Биківнянські могили".
Биківнянські могили. Активісти, правозахисники, адміністрація заповідника вшановують похованих тут жертв #репресії #Сталін а #1937 pic.twitter.com/ns8bpT7W69
— Solonyna Yeugen (@SolonynaY) August 5, 2018
"Великий терор" тривав 15 місяців і був офіційно припинений за постановою Політбюро ЦК ВКП(б) 17 листопада 1938 року, хоча репресії в менших масштабах тривали й надалі. За два роки було арештовано 1,5 млн людей, 680 тисяч із них було вбито.
У серпні 1937 року саме у будівлі Жовтневого палацу за наказом Сталіна почали розстрілювати підозрюваних в антирадянській діяльності, а потім – таємно вивозили і ховали у лісі поблизу с.Биківня.
Як зазначив директор заповідника Богдан Біляшівський, 5 серпня стало фактично початком виконання в Україні наказу НКВС "про репресування колишніх куркулів, "антирадянських елементів" та карних злочинців".
"Масові арешти почалися значно раніше, але саме у ці дні почалася робота так званих "позасудових трійок" і масове знищення людей у плановому порядку", – зазначив Біляшівський.
За його словами, наразі у Биківні розташоване найбільше поховання репресованих в Україні, йдеться про щонайменше 30 тисяч людей, дослідники ж заявляють, що тут поховано до 100 тисяч осіб. Інформація про розстріляних та похованих тут була засекречена та частково знищена, окрім того, частина розстрілів після 1938 року не обліковувалася.