Екс-заступник голови ДПС: захопленням Криму керував російський генерал Галкін
Перший заступник голови Держприкордонслужби у 2014 році Михайло Коваль заявляє, що операція по захопленню Криму була чітко спланованою, і керував нею російський генерал Олександр Галкін.
Про це він сказав під час допиту в Облонському суді у справі державної зради Віктора Януковича 15 лютого.
"Керівництво операцією (Олександр) Галкін здійснював, генерал-полковник, особисто знаю його, вчився на одному курсі в академії імені Фрунзе, начальник штабу генерал-полковник (Андрій) Сердюков, нині командуючий ВДВ, я був командиром 3-го батальйону, він під моїм керівництвом командував 8-ю ротою", - повідомив Коваль.
Він додав, що їм були підпорядковані 15-та бригада повітрянодесантна "Ульяновськ", 104-ий парашутно-десантний полк "Череха" 76-ї повітрянодесантної девізії, 282-й батальйон військово-морської піхоти, 10- та – Молькіно – бригада спецназу і 22-га бригада південного округу спецназу.
Коваль розповів, що станом на 5 березня на півострові було багато російських військових.
"ДПС здійснювала контроль за переміщенням всіх суб'єктів Чорноморського флоту, які дислокувались на теренах АР Крим. Тоді ми побачили чітко, що заявлений 1 літак ІЛ-76 на аеродром в Гвардійське, а тут раз – їх 8 прилетіло. Двоповерхове розташування, 300 десантників на борту. 8 помножте на 300 – побачите, що то прибуло. От вам "зелені чоловічки"", - розповів він.
За словами Коваля, літаки прибували з Ульяновська (31-повітрянодесантна бригада), з селища Череха Псковської області (104-й парашутно-десантний полк).
"Я заразу доповів голові службі, що це значне підсилення", - сказав Коваль.
Після цього, за його словами, нібито на навчання у Чорноморському флоті прилетіло 11 вертольотів, хоча було анонсовано лише 3.
"Це вже насторожило тоді. І голова Держприкордонслужби почав офіційно доповіді робити керівництву держави про всі ці моменти. Це був кінець лютого", - сказав Коваль.
Він висловив переконання, що це було складовою бойової операції, відпрацьованої раніше у Чехословаччині, Угорщині та Афганістані.
"Я прибув на півострів 4 березня 2014 року. В цей час активна фаза операції була проведена, і вона мала успіх – основні вузли уже контролювались повітрянодесантними військами і морською піхотою РФ, а також силами спеціального призначення і іншими складовими системи безпеки і оборони Росії. Операція була чітко спланована, я це бачив", - сказав Коваль.
Він розповів, що поїхав до Криму, бо отримав завдання від голови ДПС і в.о. президента Олександра Турчинова – розібратися, що відбувається, яка реакція, чому військові не використовують зброю і чому є масове дезертирство.
5 березня, за словами Коваля, його на півострові супроводжував Володимир Мерцалов з охороною.
Коваль розповів, що у Чорноморську біля регіонального управління побачив групу з 23 осіб в "однакових кепочках, на кепочках маленькі бежеві шеврони, а в зверху шеврон "ВДВ", серед них дві людини з відеокамерами, які його супроводжували у Криму і все фіксували.
"Школа напроти. Під аркою нарахував десь близько 25-ти – але там далі ще були – хлопців кавказької національності без зброї, у спортивній формі, всі в однакових кросівках. А перед входом в регіональне управління – група стоїть, одіта так напіввоєнно – форма зелена така. Десь близько 60 чоловіків. У всіх однакова червона стрічка на лівому передпліччі.
Далі – штаб прикордонного загону – 79. Тут персоналії, яких всі бачили по телебаченню – ті щити з прапором автономії, прапор повітрянодесантних військ і прапор РФ. Ззаду стояла машина для зняття обстановки.
Будинок захоплений російським спецназом – 80 чоловік було – на дахах хлопці зі снайперськими гвинтівками, у вікнах військовослужбовці в балаклавах. Операція чітко спланована", - сказав Коваль.
Він також розповів, що його захопив у полон російський спецназ і деталі цього одноденного полону.
Читайте також: Як ми втрачали Крим. Свідчення перших осіб України
Як відомо, Віктора Януковича підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України) та ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.
29 червня 2017 року у суді зачитали обвинувальний акт у справі про сприяння російській владі в анексії Криму та веденні агресивних воєнних дій на території України.
5 липня 2017 року Янукович оголосив, що не бажає брати участь в ініційованому Україною судовому процесі в справі про державну зраду і відкликає з суду своїх адвокатів.
Але 11 грудня адвокат Віталій Сердюк, який бере участь у процесі щодо розстрілів на Майдані, знову почав захищати Януковича у справі про держзраду.
З того часу суд допитує свідків.
31 січня засідання суду не відбулося. Розгляд справи про держзраду Януковича перенесли на 7 лютого у зв’язку з тим, що на засідання не з'явилися захисники Януковича.
За словами прокурора Руслана Кравченка, зі сторони обвинувачення залишилось допитати 18 свідків.
Раніше захист подавав список із 35 осіб, яких просить допитати у суді у якості свідків.
Також повідомлялося, що 21 лютого у суді мають допитати як свідка президента Петра Порошенка.